Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.


Bike SNOW tour 2016/17: Kouty nad Desnou from SNOW.cz on Vimeo.Kouty nad Desnou jsou v povědomí výletníků i díky vodní elektrárně Dlouhé stráně, která patří k sedmi divům České republiky a pohled na obří vodní masu s Pradědem v pozadí opravdu stojí za to vidět. Vydat se sem můžete pohodlně nejprve sedačkovou lanovkou na Medvědí horu, následně pěšky nebo mikrobusem od horní stanice lanovky na Dlouhé stráně.
My jsme se na toto vodní dílo rozhodli jet po svých na kole, tedy projeli jsme Kouty směrem na Červenohorské sedlo a jen kousek za obcí jsme odbočili po asfaltové cestě doprava a pak už nohy šlapaly jen do kopce. Ukazatele vás bezpečně donavigují až k Dlouhým stráním a výjezd o délce cca 1 hod 30 min nabízí v průběhu několik pěkných výhledů – minout byste určitě neměli pohled na dolní přehradu a v poslední části stoupání vám bude dělat společnost majestátně se tyčící Praděd.
Dlouhé Stráně disponují okruhem pro in-line bruslaře a cyklisty, který lemuje nádrž o několik metrů níž, nicméně o výhledy tu nepřijdete. Okruh přímo u nádrže je určený jen pro chodce, takže kola můžete nechat zaparkovaná u horního bufetu, kde se můžete po procházce občerstvit. Zpět jsme se vydali po červené značce směrem na Mravenečník, dále na Medvědí horu k horní stanici lanovky a po Uhlířské stopě sjeli do Koutů.
Uhlířská stopa je jednou ze 4 tras bikeparku Kouty nad Desnou a díky její nízké náročnosti ji zvládnou i začátečníci nebo pevná kola. Trať se na svém začátku nese v duchu pohodového singltrailu na přírodním povrchu, v prostřední části se projedete i po široké lesní cestě kopírující vrstevnici k místu zvanému U obrázku a poslední část se kroutí v několika klopených zatáčkách na vyhlazené lesní pěšině.
V bikeparku se dále můžete projet po červené Medvědici či Hřebenovce a zkušení sjezdaři mohou své dovednosti uplatnit na nejtěžší trati bikeparku s názvem Koutíkův sen. Zmíněné červené trasy jsou v pohodě zvládnutelné na celoodpruženém kole a neobsahují nikterak technicky náročné úseky.
Mojí oblíbenou trasou je v Koutech zmíněná Medvědice, jejímž „gró“ jsou klopené zatáčky a terénní vlny, takže jízda je plynulá bez přílišného drncání.
Na Koutíkův sen se už musí s endurovým či sjezdovým kolem a s dávkou technického umu, neboť pletence kořenů a přírodní schody tu nedají nic zadarmo ani zkušeným sjezdařům.
Pro pěší turisty se v Koutech nabízí výlet na Rysí skálu, ke které se váže naučná stezka s příběhem o rysici. Začíná se u dolní stanice lanovky v pohádkovém lese, pokračuje se kolem rozhledny na Medvědí hoře a následně vás turistická trasa zavede lesem i nelesem ke zmíněné Rysí skále. Děti mohou po cestě vyzkoušet například lesní triangl nebo dalekohled, a na rysí skále pak užívat výhled na jesenická panoramata.
Pokud se po svých dostanete až na zmíněné Dlouhé Stráně, nabízí se odtud sedmnáctikilo­metrový sjezd na koloběžce, který je tak nejdelší v České republice. Sjezd trvá přibližně hodinu a po celou dobu okrem krátkého úseku kolem dolní přehrady jedete neustále z kopce, takže není potřeba se odrážet. Cena sjezdu včetně zapůjčení přilby je 300 Kč a koloběžku následně vrátíte v půjčovně kol u pokladen.

Areál v Koutech nabízí i v létě komplexní zázemí zahrnující pokladny, půjčovnu kol a koloběžek, toalety, restauraci a také ubytování buď v Penzionu Kouty, nebo v Apartmánech Kouty. Apartmány jsou moderně zařízené a cena pro 4 osoby na noc činí 2 050 Kč. V ceně je snídaně a připojení k internetu.Kouty nad Desnou v kostce:

Vzdálenost z Prahy     3 hod 8 min (přes Mohelnici a Šumperk)
1 jízda lanovkou     230 Kč
Celodenní jízdné do bikeparku     490 Kč
Zapůjčení sjezdového kola (1 den)     od 990 Kč
Zapůjčení horského kola     500 Kč
Webové stránky…     www.kouty.czSedlali jsme kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Fotografie jsme pořídili mobily Samsung, videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a DJI V batůžku EVOC nechyběly svačiny v podobě tyčinek Bombus a napoje BIG shock. Kola jsme umývali přenosnou nízkotlakou myčkou Aqua2go.
Partneři Bike SNOW tour: