Stöckli je i přes svůj roční obrat 65 milionů švýcarských franků stále rodinnou firmou, která ovšem pořád roste. Přes 40 % své roční produkce vyváží do dalších 40 zemí.

Do sezóny s novou továrnou

Stávající výrobní prostory v Malters už nedokázaly plnohodnotně pokrýt poptávku po lyžích Stöckli, která rok od roku stoupá ruku v ruce s úspěchy lyží Stöckli ve Světovém poháru, a v Malters byl v polovině prosince 2016 položen základní kámen ke stavbě nových výrobních prostor a rekonstrukci stávajících. V březnu 2017 byly práce dokončeny a současná továrna o rozloze více než 2 000 m2 je o 20 % větší, než tomu bylo doposud. S většími prostory nenarostla pouze produkce, ale zlepšily se i výrobní postupy, a Stöckli tak mohou zase lépe držet švýcarskou kvalitu, kterou je značka proslulá. Kromě nové továrny ale značka Stöckli otevřela na ploše 150 m2 i první Concept Store ve Wädenswilu a dvě nová testovací centra lyží v Engelbergu a Zermattu.

Lyže 2017/2018

Letošní kolekce Stöckli je opět plná novinek, a to zejména konstrukčních. Na oblíbené řadě lyží Laser určené pro závodníky a velmi sportovně zaměřené lyžaře najdeme technologii V.R.T. (Vario Racing Technology). Ta pracuje s logickou myšlenkou, že pokud je jádro lyže na středu silnější a na koncích slabší, měl by tuto ideu kopírovat i titanal. Proto je titanal ve špičce a patě užší, a lyže je tedy ohebnější a dokáže snadněji zahájit i ukončit oblouk.


LASER GS


LASER SL


LASER SC


Novinkou v kolekci allroundových modelů jsou lyže O Tree, které si zakládají zejména na ekologickém provedení a použití přírodních materiálů. Jedním z nich je bambus, který se zásadně promítá do stavby obou modelů kolekce, pánských a mírně širších O Tree a dámských zářivě bílých O Tree Motion. O Tree se kromě ekologického provedení vyznačují velmi nízkou hmotností, přesto jsou to výborné sportovní univerzálky na upravené sjezdovky.


O TREE


O TREE MOTION


S úspěchem také pokračují inovované allmountainové modely Scale. Nejužší Alpha se 72 mm na středu, stejně jako nejširší model řady, 83milimetrová Delta, disponují novinkou, která se táhne napříč celou letošní kolekcí Stöckli. S.M.E. (Solid Metal Edge) znamená silnější hrany pro všechny lyže Stöckli z kolekce 2017/18. Technologie prodlouží životnost a přidá počet brousicích cyklů, nové hrany jsou ale i odolnější vůči škrábancům a zásekům.

K inovacím došlo i v legendární řadě freeridových lyží Stormrider. Kromě osvědčeného lehkého jádra z balsy nebo fumy* se zde setkáváme s letošními technologiemi Stöckli ve velkém. Řada Stormrider jako by jimi byla nabita. Typický zástupce kolekce Stormrider 105 disponuje nejen závodní technologií V.R.T. nebo silnějšími hranami S.M.E., ale i zajímavou novinkou nazvanou Titec. Tu ostatně najdete na všech modelech Stormrider a uvidíte ji na první pohled. Jejich horní designová vrstva je vyrobena z titanalu, který byl novou technologií zbroušen tak, aby dokázal sublimovat potisk lyže. Došlo tak k zajímavé designové struktuře, ale zároveň k další úspoře hmotnosti, protože titanalová vrstva je zároveň poslední vrstvou konstrukce lyže.

* Fuma je africká dřevina. Jedná se o velmi lehké dřevo používané zejména u nábytku, ale i při stavbě lyží, podobně jako balsa nebo paulovnie.


STORMRIDER 83