Samozřejmě existují i batohy univerzální, které jsou použitelné pro více disciplín. Ale třeba vyznavači sněžnic nebo snowboardingu kladou důraz na určitá specifika, např. uchycení sněžnic, resp. prkna na bágl, což už jsou momenty, které vyžadují speciální konstrukce. Zatímco všední lyžař si vystačí i s batůžkem ze supermarketu, fajnšmekři již vyžadují zboží na úrovni.

Možnosti uchycení

Nejmarkantněji se liší zimní batohy od univerzálních a letních právě možnostmi uchycení speciálního sportovního náčiní a bezpečnostního vybavení jako list i násada sněhové lopaty, sonda, řemínky na uchycení lyží, cepín, teleskopické hole. Existují i batohy s odklopným čelem, za které se dají uchytit jak sněžnice, tak i snowboard.

Bezpečnostní vybavení:

Pokud má batoh speciální přihrádku na lopatu a sondu, je to určitě plus. I když tyto věci se používají jen zřídkakdy, je důležité, aby byly rychle po ruce. Pokud máte uvnitř batohu jednoduchý zaběhnutý systém, není na závadu nosit lopatu i sondu uvnitř. Firma Ortovox vyvinula právě pro vnitřek batohu tzv. Safety Plate. Nejde o nic jiného, než o lehkou plastovou destičku, která je kompatibilní s většinou speciálních batohů i jiných značek. Soustavou gumiček upevníme na desku skládací lopatu, sondu, bivakovací vak a lékárničku – pokud máme tuto desku osazenou kompletně, nemůžeme doma před túrou nic důležitého zapomenout.

Upevnění lyží:

Základní možnost nošení lyží na batohu splňují již standardní kompresní popruhy. Masivnější jsou lepší (kvůli hranám apod.), výhodou je i přezka na rychlé rozepínání horních řemínků. Příjemné a zároveň zpevňující je dolní masivní poutko, do kterého se lyže vsunou a zachytí patkou. Poutko přenáší váhu lyží a boční popruhy pak slouží hlavně k fixaci polohy. Nezapomeňte, že tuhost soustavy batoh – lyže výrazně zvýší sepnutí špiček lyží řemínkem, třeba na suchý zip.

Další, tzv. francouzské uchycení používá poutko na spodku batohu a sponu nahoře. Lyže tedy visí křížem na čele batohu. Tato metoda není vzhledem k posunu těžiště dozadu ideální, čím objemnější je batoh, tím je nevýhodnější. Používají ji proto většinou jen závodníci kvůli rychlejší manipulaci. Ostatním lze doporučit pohodlnější klasické upnutí na bocích batohu.

Upevnění snowboardu:

Čím větší vzdálenost mezi spodním a horním fixačním bodem, tím stabilněji a vyváženěji lze snowboard upevnit k batohu. Toto pravidlo ctí naprostá většina speciálních báglů pro snowborďáky s uchycením prkna na čele batohu v podélné ose paralelní s páteří. Slabinou tohoto systému je potenciální nestabilita snowboardu na zádech.

Proto mají modernější čistě snowboardové ruksaky odklápěcí čelo. Za něj lze upevnit při výstupu prkno a před sjezdem sněžnice. Namístě je kevlarové (gumové, plastové) zpevnění kontaktních ploch mezi batohem a ostrými hranami prkna.

Komfort nošení

Nosná část:
Při nákupu lyžařského batohu klaďte důraz více na komfort než úsporu hmotnosti. V zimě totiž neseme více věcí než v létě, a tak se nějaké to deko na váze batohu ztratí. Pohodlné nesení a dobré „sednutí“ ruksaku je klíčovým faktorem.

Bederní popruh:
Platí pravidlo, že čím výše je přenášena hmotnost, tím tužší a lépe polstrovaný by měl být bederní popruh. Výhodou je mohutný a stabilní bederák absorbující pot. Někteří výrobci ovšem úspěšně experimentují s „ploutvemi“ bederního popruhu, které jsou vyrobeny z robustní odolné síťoviny, která je lehoučká, lépe přimkne k tělu a umožní zvýšenou cirkulaci vzduchu.

Objem a hmotnost:
Už kvůli více vrstvám oblečení se doporučuje kupovat na zimu větší batoh než v létě. Objem 35 l a hmotnost 1,5 kg (u snowboardových batohů s odklopným čelem asi 1,8 kg), tak takový je rozumný poměr pro batohy na jednodenní túry.

Pro vícedenní akce s přechodem úseků po ledovcích a na túry s přenocováním ve „winterraumech“ (bivakovací místnost) horských chat se hodí batohy o objemu kolem 50 l, které by se měly vejít do limitu 2 kg.

Komfort a materiál

Na styčné plochy batohu s tělem se používá materiál, který je současně měkký a robustní, přičemž dokáže rychle odvádět pot prostřednictvím pěnového filtru. Používá se síťovina ve spojení s vrstvami pěnovky opatřené vzduchovými kanálky. Druhou funkcí pěny je pohodlné polstrování. Častá bývá snadno vyjímatelná „karimatka“ na zadní stěně uvnitř batohu. Ta zvyšuje stabilitu batohu i komfort a dá se použít jako sedačka při svačince… V bederním popruhu je použito obdobných materiálů jako na části zad. Rozsah polstrování je důležitým faktorem, jde-li o hmotnost. Při lyžařských túrách je komfort bezpochyby důležitější než hmotnost batohu. Zvlášť na jaře, kdy se často nosí lyže na batohu, i několik hodin túry hraje pohodlí první housle.

Shrnutí:

• Skitouring, skialpinismus: Praktické speciální úchyty pro sondu a lopatu, možnost uchycení lyží k bokům, přídavná kapsa na stoupací železa i pásy je vítána.
• Snowboarding: Užší rozsah použití. V každém případě klást důraz na vyšší komfort nošení, robustní centrální fixace prkna. Fixační body nejlépe co nejvýše a nejblíže k tělu. Výhodné je odklopné čelo. Samozřejmostí musí být možnost optimálního uložení bezpečnostních prostředků.
• Sněžnice: Na sněžnicové túry se výborně hodí snowboardové batohy, především ty s nižší hmotností. Opět se počítá s kapsami na lopatu a sondu.
• Allround: Spojení vlastností lyžařského a board ruksaku. Uchycení pro 2 cepíny pro lezení v ledu. Trochu těžší, ale zároveň i pohodlnější.
• Vícedenní přechody: Podnikají je především lyžaři stylem od chaty k chatě, velmi často zaledněnými horami. Nutný je objem 40–50 l, dostatečný komfort nesení i těžkého batohu (10–15 kg).
• Skitouring v ledovcovém terénu: Batohy na vícedenní túry v ledovcovém i kombinovaném (skála + led) terénu. Vhodné jsou poutka na karabiny našité na bederní popruhy nebo na čelo batohu (vývrtky do ledu). Samozřejmostí jsou úchyty na 2 cepíny. Nabízí se další možnost využití snowboardových batohů, např. místo prkna dobře připevníme lano.