Momentálně leží na Hintertuxu celkem okolo metru sněhu a v provozu je 45 ze 60 km sjezdovek. Všechny tratě byly navzdory vydatnému sněžení v předchozích dnech poměrně slušně upravené a díky mrazivým teplotám se čerstvý sníh pod lyžemi ani příliš nebořil. Do manšestru se lyže „akorátně“ zařezávaly, ledové plotny žádné.


Ledovec jsme navštívili v pátek, tedy ještě před příjezdem víkendových lyžařů, a sjezdovky byly díky tomu poloprázdné, takže i odpoledne se dalo jezdit na relativně upraveném povrchu bez velkých muld.


Osobně se mi na Hintertuxu líbí jeho efektivní přepravní park, kdy se dá dobře lyžovat na nejvýše položených sjezdovkách bez nutnosti sjíždět pokaždé ke kabinkové lanovce a sundávat a nandávat lyže. Několik vleků a sedačková lanovka mi vystačí na dlouho a můžu „sázet“ jednu jízdu za druhou.


Výhodou Hintertuxu jsou za dobrých sněhových podmínek i typicky ledovcově široké sjezdovky, které jsou přehledné a profil se mění jen pozvolně bez extrémně srtmých pasáží. Na druhou stranu se občas dostanete na širokou rozlehlou pláň, kde to nijak extra nejede, takže je při přesunu potřeba projet i „nudnější“ pasáže.


Oblouky se mi nejlépe vykružují na sjezdovkách Olperer, kde mi vyhovuje přehlednost a dostatečná šířka. Protože nejde o prudké padáky, mám čas si oblouk v náklonu vychutnat, hlavně ve spodní části sjezdovky. Někomu by tu mohly vadit kotvové vleky, které na tyto sjezdovky dopravují. Já je mám naopak ráda, i proto, že mi připomínají dětství. :-)


Snowpark je na Hintertuxu sice otevřený celoročně, ale dobré sněhové podmínky hodně zvedly kvalitu skoků, a snowpark je tak k dispozici v plné parádě, včetně překážek i terénních vln.


Na oběd jsme se vydali do restaurace Tuxer Fernerhaus v mezistanici, která je rozdělená na obslužnou a samoobslužnou část. A takhle vypadá předkrm v podobě bruschetty s lososem a rukolou (cca 8 eur)… No, na hlavní chod už moc místa nebylo. :-D


Kromě lyžování můžete na Hintertuxu navštívit i ledový palác a procházet se ledovými chodbami, kde nad vámi leží 30 metrů ledu. Na prohlídku se můžete přihlásit v bílé budce u výstupu z lanovky Gletscherbus, kde můžete volit buď hodinovou (dospělý 16 eur, dítě 8 eur), nebo půlhodinovou prohlídku (dospělý 8 eur, dítě 4 eura). Nepotřebujete žádné speciální vybavení, na začátku vám dají průvodci helmu, a pak už si vás klidně i v přezkáčích odvádějí ke vchodu do ledové jeskyně. Třešničkou v rámci „ledové procházky“ je plavba na člunu v podzemním ledovcovém kanálu nebo odvážní mohou zkusit i kajak nebo paddleboard.


V současné době je Hintertux vidět i na popkulturní scéně, a to zásluhou britského zpěváka Eda Sheerana. Ten se pro svůj klik k písni Perfect rozhodl využít romantické zimní atmosféry Hintertuxu, a ledovec tak získal jednu z nejlepších reklam. Posuďte sami!

Ed Sheeran - PerfectNa Hintertuxu jsme využili k ubytování Auenhotel v Lanersbachu, který se nachází cca 10 min od ledovce. Hotel disponuje opravdu prostornými pokoji s předsíňkami, takže je kam uložit kvantum věcí a zavazadel spojených s lyžováním. K dispozici je ale samozřejmě i Skiroom ve sklepě, kde nechybí vysoušeče na lyžáky. Fajnšmekrům se po lyžování bude líbit ve wellnessu a gurmánům zas v restauraci – čeká je tu pětichodová večeře a ráno bohatý snídaňový bufet.


Hintertux v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 hod 20 min
Celodenní skipas dospělý     52 eur
Celodenní skipas mládež (1999-2002)     41,50 eur
Celodenní skipas děti (2003-2011)     23,50 eur
Děti do 8 let v doprovodu rodičů     zdarma
Provozní doba střediska     8:15 – 16:30
Webové stránky střediska     www.hintertuxergletscher.at
Ubytování     www.auenhotel.at


Partneři SNOW tour:


Na Hintertuxu jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.