Pokud se chcete dostat někam hodně vysoko autem, tak můžete zkusit Oberalppass. Vlastně nemůžete, protože je zavřený. Vlakem by to šlo, ale autem jen někdy. Takže jsme odbočili doleva na Lukmanierpass. Ještěže cedule ještě dole v městečku Disentis řeknou, který průsmyk je zavřený a který otevřený. Lukmanierpass je jedním z nemnoha průsmyků spojujících Švýcarsko s Itálií i v zimě. Tedy, ne vždy, záleží samozřejmě na aktuální situaci.

Střelnice místo lanovek a vleků

Jen co odbočíte do údolí, kterým se klikatí Medelský Rýn, už spatříte kolem cesty více sněhu. Stoupáme výš a výš a zajímalo nás jedno boční údolí. Před námi zasněžené štíty a prázdné údolí jako někde v Himalájích, ale dolina je i přesto zastavěna. Jak je to možné? Stavby jsou totiž pod zemí. V útrobách hor se skrývá muniční sklad a tréninková střelnice. Aby si udržovali své střelecké dovednosti pro možnost rychlého nasazení do obrany země, všichni Švýcaři musejí chodit povinně střílet. Střelnice mohou být schovány i takto v horách. Pán, který jako jediný během naší návštěvy prošel údolím, nás ujistil, že v zimě se zbraně netestují a tohle údolí je tedy volně přístupné třeba pro skialpinisty.

Pod krásnou horou Cima de la Bianca jsme nemohli uvěřit, že si sem člověk přijede autem a může si vychutnat tuto krásu daleko od lyžařských středisek, daleko od měst, v naprosto divoké přírodě. Tedy v zimě, když se nestřílí.

Průsmyk bez lyžařského střediska

V průsmyku není lyžařské středisko, ale přesto jsme objevili lanovku. Jedná se o obslužnou lanovku pro přečerpávací nádrž. Mít kámoše v hydroelektrárně a nechat se vyvézt nahoru, tak zažijete naprosto ultimátní heliskiing i bez vrtulníku. Když jsme se přibližovali k průsmyku, tak jsme si uvědomili, že vjíždíme do naprostého zimního ráje. Sníh, modrá obloha, žádní lidé.

Mr. X se zlomenou rukou si nemůže vychutnat to epické ježdění, ale já nafukuju kajt a jedu prozkoumat velké přehradní jezero Santa Maria. Ne na vodě, ale na sněhu samozřejmě. A nejedná se o nudné ježdění tam a zpět po rovné zamrzlé hladině. Tím, jak hladina přehrady kolísá, se totiž vytvořily různé kry a bariéry, což je pro snowkiting vždy pozitivní, protože jezdíte v členitém terénu. Netřeba dodávat, že břehy přehrady fungují jako gigantické U-rampy.

Freeride s výhledem

Po obědě s miliónovým výhledem je čas změnit sport. Kajt zahrabávám ke keříkům a vydávám se na výstup. Sníh už je hodně měkký a bez sněžnic se dost bořím, ale říkám si, že lepší carvovat v měkkém sněhu než bojovat na ledu. Vybírám svah, který by svým sklonem a profilem neměl být lavinózní. Sjezd po panenském svahu, po kterém od poslední sněhové nadílky ještě nikdo nejel, je něco, co stojí za ten dlouhý výstup.

Takový freeride s výhledy, fakt super! Ráno jsem jezdil na snowkitu, odpoledne freeride. Můj kamarád Mr. X říká, že jsem tento průsmyk využil na sto procent. Taky že jo.

Snowkiting může být zábava, ale také forma transportu. Abych se dostal zpátky k autu, tak nemusím jít pěšky, protože opět fouká a já dojíždím po větru až na parkoviště. Před západem slunka ještě stíháme malou návštěvu v Ticinu, kde je příroda najednou úplně jiná. Všude borovice a připadám si jako v Coloradu. Krásný den na průsmyku Lukmanier. Kéž bychom měli takový průsmyk někde doma kousek od Brna, nejlépe třeba místo Vyškova. :-)

Jarňáky v Grisoňsku (I.): Lumnezia alias Údolí světla

Jarňáky v Grisoňsku (II.): Laax není laxní k ekologii
Pavel Trčala je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice.
Na začátku prosince 2017 Vás autobusy CITY SKI odvezou například z Prahy do Špindlu nebo na Klínovec. Pro brněnské lyžaře se otevírá sezona například ve střediscích Stuhleck nebo Červená Voda.
Na Silvestra chystá CITY SKI každoroční akci lyžovaní a zábavy včetně dopravy, skipasu, večeře a oslavy za bezkonkurenčních tisíc korun. Letos bude parta CITY SKI Silvestr slavit ve středisku Bílá v Beskydech.

Více na: www.cityski.cz