Funkčnost

Základními funkcemi lyžařského oděvu je ochrana proti zimě, sněhu a větru. Zároveň vás ale musí udržet v suchu. Lyžování je specifická sportovní aktivita, která klade vysoké nároky na správnou volbu funkčního oblečení, resp. jeho vrstvení. Slovo „funkční“ v této souvislosti znamená schopnost jednotlivých vrstev zajistit transport tělesné vlhkosti, dostatečný tepelný komfort a odpovídající míru ochrany před vlivy okolního prostředí.

Při každém sportu se hodí dodržovat již zažité pravidlo – lépe více tenčích vrstev než méně silnějších. Jednu tenkou vrstvu můžete kdykoliv shodit, kdežto v případě silnější vrstvy musíte často volit mezi pocitem horka, nebo zimy. Pod bundu je vhodné si obléci funkční svetr či mikinu, standardní první vrstvou je termoprádlo. Základním pravidlem při jeho zkoušení je, že prádlo musí padnout co nejvíce na tělo. V žádném případě nekupujte termoprádlo větší, jelikož tím ztratí svou funkčnost a efektivnost.

Předtím, než si vyberete oblečení, definujte si priority, a to zejména – jak intenzivně se chcete lyžování věnovat. Pokud patříte k svátečním lyžařům, tak vám postačí oblečení s nižšími hodnotami – nižší hodnotou vodního sloupce a prodyšností. Jste-li zapálení lyžaři holdující prašanu a relax pro vás znamená den strávený v zasněžené přírodě, budete od oblečení jistě vyžadovat větší funkčnost. Zaměřte se pak při výběru lyžařské bundy a kalhot NORDBLANC na vyšší hodnoty prodyšného a vodonepropustného membránového materiálu TERATEX.

Design a střih

Použité materiály a membrány nejsou jediným důležitým aspektem oblečení. Důležitý je také střih, který samozřejmě záleží na preferenci lyžaře. Někdo raději přiléhavý střih, jinému může být příjemnější volnější varianta. Pro maximální volnost prohybu jsou na bundách ergonomicky tvarované rukávy a nohavice u kalhot. Zejména ženy pak ocení tzv. „projmutý střih“ bundy, protože vedle funkčnosti oblečení je podstatné, aby oblečení skvěle padlo a jeho nositel se v něm cítil dobře.

S designem souvisí i barevné kombinace. V sortimentu oblečení NORDBLANC najdete velice širokou škálu barevných variant, a každý si tak může vybrat dle svého vkusu a barevných preferencí. V současné době je v módě kombinovat výrazné barvy kalhot s bundou (např. modrá s červenou). Kombinují se i barvy, které se k sobě zdánlivě vůbec nehodí. Kromě toho, zda je pestrost „in“, či nikoliv, je výrazné oblečení důležité pro vaši bezpečnost. Navíc oblečení NORDBLANC je opatřeno reflexními logy, čímž je vaše nepřehlédnutelnost na svahu ještě podpořena.

Výbava

Někde na hraně mezi funkčností a designem je tu další z důležitých parametrů při výběru komfortního oblečení na lyže a tím je výbava.

Standardem je dnes aplikace tzv. sněhových pásů s protiskluzovou úpravou, které zamezují jednak ofouknutí a také tomu, aby se sníh při pádu dostal pod bundu. Mezi další benefity patří poutko/karabinka na klíče či permanentku, popřípadě kapsička na rukávu pro čipový skipas, průchodky pro audio sluchátka nebo vnitřní kapsa určená pro mobilní telefon a kapsa na brýle.

Praktičnost shledáte i v dostatečném množství kapes vnějších, které jsou snadno přístupné a vybavené nepromokavými zipy, aby se k cennostem uvnitř nedostala vlhkost, což patří již k nadstandardním prvkům výbavy stejně jako například lepené švy či integrovaný čisticí hadřík na brýle.

Před koupí lyžařského oblečení je třeba prověřit další detaily, jako je odvětrávání na zip v podpaží, vnitřní elastické rukávy (s možností prostrčení palce), ergonomická kapuce kompatibilní s helmou a například odepínací šle u kalhot.

Je jen na vás, kterým faktorům připíšete větší váhu a do jaké míry vás omezí rozpočet – funkčnost i výbava jdou samozřejmě ruku v ruce s cenou. Ovšem navzdory všem aspektům zůstane vnímání chladu vždy velmi individuální záležitostí. A ať už je vaší prioritou funkčnost, či design, hlavní je, abyste se v lyžařském oblečení cítili pohodlně – musí vám především skvěle padnout. Pokud tomu tak není, požitek z lyžování nebude stoprocentní.