Revoluční Pintech – nejlehčí vázání světa

Do sériové výroby se dostává nové závodní vázání Pintech. Na thy půjde model pojmenovaný P49. 49 proto, že vázání – pata + špička – váží pouhých 49 gramů (1/2 páru). To je méně, než polovina hmotnosti mnohých současných top závodních modelů.

Vázání P49

Tak neuvěřitelné lehkosti je dosaženo tím, že vázání – které funguje na principu trnů neboli pinů – nemá žádné piny. Dynafit tím v tomto systému odkračuje od principu vázání Tech, tedy od svého dosud nejvýznamnějšího patentu!

Vázání P49 získalo ocenění Gold Winner Award na ISPO 2018!

Vázání P49 je zatím kompatibilní s Race botou Carbonio

Přichází totiž nová doba: Piny jsou zabudovány nikoli do vázání, ale do samotné boty. V ní nahrazují původní inserty, tedy otvory, kam piny vázání zapadají. Ve špičce jsou trny zabudovány tak, že při stlačení – nástupu do vázání – zajíždí do otvorů ve vázání, a fixují tak botu ke špičce vázání. Udivující je mechanická přesnost systému, nastupování a vystupování z vázání je mnohem rychlejší než u dosavadních modelů.

Zajímavé je i to, že zabudování pinů a související mechaniky nijak znatelně nezvyšuje hmotnost boty. Vývoj a testování probíhalo téměř dvojnásobnou dobu, než je u vázání standardní – dá se tedy očekávat produkt s vysokým potenciálem.

HOJI – první sjezdová bota pro touring

Dle Dynafitu revoluční boty. Pojemenovány byly po freeriderovi Ericu Hjorleifsonovi, přezdívanému Hoji. Ten stál spolu s firemními vývojáři u zrodu boty, která má umožnit snadný a efektivní výstup, při čemž ale zůstane plnohodnotně výkonná při sjezdu – efektivitu při výstupu zajišťuje rozsahem výkyvu komínu 55°, zároveň slibuje nekompromisní pevnost sjezdu.

Bota Hoji získala ocenění Gold Winner Award na ISPO 2018!

Jeden pohyb pro přepnutí, který lze udělat i nohou, zajišťuje vysoký uživatelský komfort. Hlavní inovační podstatou je konstrukce skeletu, kdy po zamčení do sebe zapadnou díly komínu a boty zcela pevně, bez možnosti jakéhokoliv, byť drobného pohybu. Model je titulován jako první sjezdová bota pro touring, nebo první touringová bota pro sjezd. Samozřejmě podobný produkt vyvíjejí a vyrábějí jiní výrobci už roky s menším či větším úspěchem. Že by se úroveň funkčnosti takové boty mohla modelem Hoji posunout ještě dál, naznačuje skutečnost, že v sobě skrývá hned několik patentů. Brzy nás čeká redakční test, budeme referovat.

O značce Dynafit

Již přes třicet let vyrábí Dynafit výbavu pro skialpinisty. Za tu dobu se stal jedním z lídrů oboru, uvedl několik zásadních patentů a do velké míry spoluurčuje vývoj technologií skitouringového vybavení. V současnosti expanduje i do dalších sportů: vyvíjí vybavení pro běh a hodlá tak svým vybavením pokrýt celou sezónu extrémního i rekreačního sportovce. Cílem je do roku 2025 vyrovnat podíl výroby produktů pro léto a zimu. Vyvinul například kolekci pro všechna období Q3, která obsahuje oblečení i běžecké trailové boty. Zakládá si na inovacích a vývoji technologií „od sportovců pro sportovce“ – čímž nemyslí jen ty vrcholové.

Čtyři řady Dynafitu:

Race Race: závodní skitouring, důraz je kladen na extrémní výkonnost při co nejnižší hmotnosti
Speed Speed: nezávodní disciplína, důraz je kladen na lehkost a rychlost pohybu. Vybavení je tak nadprůměrně lehké
Tour: standardní skitouringové vybavení, což však u Dynafitu znamená stále o kousek lehčí, než je standard trhu
Free Free: vybavení zaměřené na maximální požitek při freeridingu

Speednose – centimetr k dobru

Již nyní se ví, že se bude vyrábět v grilamidové a pebaxové (těžší, ale levnější) verzi, pro pány i dámy. Standardem Dynafitu už dnes je tzv. Speednose, nápadně odlišný tvar špičky boty, kde absentuje pero pro sjezdová vázání. Technologie, kterou disponují již dnešní boty (např. TLT7), na tradiční ne-pinová vázání zcela rezignuje. Dle Dynafitu prý díky posunutí otvorů pro piny získá lyžař téměř centimetr navíc při každém kroku.

Cramp-in – nejlehčí mačky

Na posun technologických standardů zákonitě reaguje i další hardware, například nové mačky Cramp-in. Klasické rychloupínací mačky nejsou se systémem Speednose kompatibilní, proto Dynafit vyvinul model, který se uchycuje do speciální drážky v podrážce. Patentovaná technologie tak umožnila vyrobit plnohodnotná stoupací železa o hmotnosti pouhých 130 g.

Skialp pro děti!

SL80 znamená short and light a název nese skialpová lyže pro děti. Se šířkou 80 mm a rozpětím délek 129–158 cm chce Dynafit vybavit kvalitním vybavením i začínající juniory a děti. Nejmenší boty seženete ve velikosti 22,5, ve vývoji je vázání s DIN 2,5.

Závodní boty PDG2

Již existující závodní boty byli inovovány a nově dostaly karbonový ultralehký komín, díky čemuž dosahují hmotnosti 800 g. Jsou určeny pro amatérské závodníky či milovníky rychlých výstupů, kteří zároveň vyžadují masivní plastovou skořepinu funkční i pro sjezd.

Nové závodní lyže

DNA Ski je zcela nový race model s novou geometrie a zvýšenou tuhostí – přes nízkou hmotnost a velkou šířku lyže je maximalizována pevnost špičky a paty proti loňskému modelu téměř prý o 50 %.

Helmy a doplňky

Dlouhodobým zájmem vývoje Dynafitu jsou skialpinistické přilby. Závodníkům již pravidla neumožňují nosit lehké lezecké helmy, skialpinistické potřebují totiž dvojí certifikaci – jak tu pro lezení, tak tu pro lyžování. Kromě závodních modelů jsou dostupné i free a tour helmy s dvojitou certifikací, třeba i se zabudovanou čelovkou.

Pás rezerva

Novinkou je též záložní pás Pomoca. Pokud vám selže stoupací pás, provizorně ho nahradí tento superlehký (100 g) a levný pás, který tvoří dva tenké stoupací „pásky“, jež se nalepují pouze po krajích lyže v místech nejvyužívanějších pro odraz.

A další…

Kolekci Dynafitu doplňují dále hole pro „speedfit skitouring“, které jsou ultralehké, stejně tak jako závodní batohy. Nabídka značky tak poprvé nabízí možnost vybavit se pro rychlostní skitouring kompletně u značky se sněžným levhartem v logu. A včetně všech vrstev oblečení.

Poprvé se využívá pro spodní vrstvy také 70% merino vlna. I oblečení je podle hřejivosti řazeno do segmentů race, speed, tour a free. Pro závodníky je dostupná také nová kombinéza Seamless racing suit, upletená z jednoho kusu beze švů v namáhaných oblastech.

Luxusní edice vybavení Carbonio