Počet vloupání do sklepních prostor každoročně roste a lidem z nich mizí vše, co se dá nějak zpeněžit. Nejčastěji se jedná právě o lyže, jízdní kola, koloběžky, sportovní vybavení a pneumatiky. Policie často řeší i případy, kdy během noci z jediné sklepní kóje zmizí věci v hodnotě více než 100 tisíc korun.

Nejrizikovější jsou sklepy v panelových a obytných domech na sídlištích velkých měst. Zloději totiž vědí, že si lidé nechtějí těmito sezónními věcmi zacpávat byty a často tam na ně nemají ani dostatek prostoru. Ušetřeny zlodějům nezůstávají ani sklepy v menších obcích, zloději totiž spoléhají na nízké zabezpečení, částečnou anonymitu a nevšímavost dalších lidí v domě.


1. Zabezpečení vchodu do domu

Dostatečné zabezpečení vstupních dveří je nejdůležitějším krokem k zabezpečení nejen sklepního prostoru, ale i samotných bytových jednotek. Ideálním řešením jsou kvalitní bezpečnostní dveře alespoň třetí bezpečnostní třídy, které spolehlivě ochrání vchod do domu.

2. Všímavost a prevence

Velmi často zloděje pustí do domu samotní nájemníci. Ti se ve většině případů vydávají za různé pošťáky, návštěvy, nebo roznašeče letáků a pod těmito záminkami se pokoušejí dostat do společných prostor. Buďte proto všímaví a opatrní.

3. Bezpečné dveře do sklepa

Naprostým základem zabezpečení sklepní kóje jsou bezpečnostní dveře. Ty by měly být instalovány minimálně do vstupu ke sklepům, ale ideálně i ve vchodu do vlastní kóje. Zvláště ve starších domech se často můžete setkat se sklepy oddělenými laťkovou příčkou, přes kterou je vidět do sklepa a je také snadno překonatelná.

V tomto případě je ideální volbou bytový bezpečnostní sklep, který nevyhovující stěny nahradí pevně ukotvenou ocelovou deskou a v kombinaci s kvalitním kováním vykradení sklepa prakticky vylučuje.

4. Další typy zabezpečení

Zvláštní pozornost věnujte především oknům, pokud ve sklepě nějaká máte. nejlehčím řešením je nalepení bezpečnostní fólie z vnitřní strany okna, která zamezí průhlednosti do místnosti, ale také slouží jako ochrana před rozbitím skla.

Pokud chcete sklep maximálně zajistit, můžete výše zmíněná opatření doplnit kamerovým systémem nebo čidly pohybu. Také můžete použít čipové dveře, ke kterým dostane kód každý nájemník domu.

5. Zabezpečovací technika

Velmi efektivní řešením jsou také nejrůznější techničtí pomocníci. Pasivní ochranou jsou typicky fotopasti, které jsou dokonale nenápadné a zaznamenají případného zloděje. Jejich nevýhodou je samozřejmě to, že nezvaného hosta přímo neodradí. Opakem jsou tedy GSM alarmy, které slouží jako centrální jednotka s množstvím připojených čidel a senzorů. Do sklepa stačí přidat detektor pohybu nebo třeba otevření / rozbití okna. Po detekci nezvaného hosta spustí alarm.

6. Pojištění sklepa

Na pojištění sklepa mnoho lidí zapomíná a spoléhá se na běžné pojištění domácnosti spolu s pojištěním nebytových prostor. To ale bývá často velmi nízké a nedostačuje na cenu drahého sportovního vybavení. Dbejte proto na vysoké pojištění sklepa jako samostatného celku s dostatečným plněním ze strany pojišťovny.Několik užitečných rad od Policie ČR

 • Do sklepů ideálně neukládejte žádné hodnotné vybavení, které můžete uložit přímo v bytě.
 • Pokud se v bytovém domě střídají nájemníci, jednou za čas zvažte výměnu zámkové vložky vchodových dveří i dalších společných vstupů do společných prostor.
 • Nepouštějte cizí lidi do společných prostor domu.
 • Pečlivě zamykejte veškeré společné dveře v domě, ale zároveň dbejte i na požární bezpečnost.
 • Instalujte bezpečnostní kování na vstupní dveře do společných prostor.
 • K uzamčení sklepní kóje použijte masivní zámek, cylindrickou zámkovou vložku, uzamykatelné závory, či jiné uzamykací mechanismy, aby se zloděj nedostal k třmenu zámku – nejlépe kombinujte tyto prvky.
 • Nezapomínejte, že síla zabezpečení spočívá vždy v nejslabším článku.
 • Dbejte na to, aby do sklepní kóje nebylo žádným způsobem vidět.
 • I v samotném sklepě zamykejte cenné věci masivním zámkem k pevně ukotvenému předmětu.
 • Nevstupujte do sklepní kóje pokud zjistíte, že došlo k vloupání. Nic neuklízejte a bezprostředně přivolejte policii.
 • Buďte pozorní vůči podezřelým zvukům ze sklepa.
 • Pojistěte se včetně sklepních prostor.

Zdroj