Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.

V Říčkách momentálně najdete dva traily – červený a černý, přičemž řadu techničtějších pasáží na červeném trailu můžete objíždět po jednoduchých odbočkách, takže prakticky se dá mluvit také o modrém trailu.
Na Červeném trailu kanadského typu (první v ČR) hrají prim plynulé klopené zatáčky, které postupně nabývají na výšce, takže v druhé polovině trailu se už vezete po precizně vyhlazených vysokých klopkách, které dodávají pocit bezpečnosti. Byť by klopených zatáček na trati dalo napočítat mnoho, každá je trochu jiná, takže trail na žádném metru nenudí.
Trail je z většiny vyhlazený, neobsahuje žádné prudké nebo příliš technické úseky, přesto se na něm najdou zajímavá místa i pro zkušenější bikery. Jde například o dřevěnou lávku nebo kamenité sekce, které samozřejmě nabízí výše zmíněnou objížďku. I bez objížďky se ale zmíněné techničtější úseky dají bez problémů sjet.
Ve spodní části si na své přijdou i milovníci lavic a skoků obecně. Pokud si netroufáte, můžete veškeré skoky vynechat a vydat se po modré trase, nebo se dají skoky v pohodě přejíždět.
Ani černého trailu se v Říčkách nemusíte bát – je sice o něco náročnější, než červený trail, ale sekce jsou jetelné a nikterak zákeřné. Hlavním rysem tohoto trailu je jeho přírodní charakter, takže své dvoustopé stroje prožene převážně po lesní pěšině v populární „hrabance“ proložené kořeny a místy kameny.
Také černý trail nabídne jistou variabilitu stopy, takže buď můžete techničtější pasáž prodrncat napřímo, nebo zkrátka nějaký ten kořen či kámen vzít jednoduše okolo. Velmi se mi tu ale líbí práce s přírodním prostředím, kdy jsou například vysoké kořeny proskládané různě velkými kameny tak, aby úsek působil technicky, ale zároveň se dal i poměrně bezpečně projet.
Ve spodní části černého trailu na vyhlazené lajně se bude líbit hlavně letcům a dalším skokanům. Spodní část tohoto trailu byla v době naší návštěvy ve výstavbě, co nevidět by se měla otevřít veřejnosti.
Říčky jsou strategickým východiskem i pro řadu cykovýletů do okolí. Z vrcholu Zakletý se totiž můžete vydat po okolních hřebech, a díky nastoupené výšce lanovkou už na vás nečeká žádné nekonečné stoupání do hor. Zhruba kilometr od výstupní stanice se nachází Pěticestí, odkud se můžete vydat prakticky kterýmkoli směrem.
My jsme se vydali na vyhlídku na Anenský vrch, která je od Pěticestí vzdálená 5 km a jedete po houpavé hřebenovce, takže menší kopec střídá menší sjezd. Cesta je po celou dobu zpevněná, a tak se na výlet můžete vydat i s kolem pevným nebo trekingovým.
Pro Orlické hory jsou charakteristická předválečná opevnění budovaná ve 30. letech minulého století. Po cestě na Anenský vrch jich můžete zkouknout rovnou několik.Tip na e-bike:


Na Anenský vrch vyrazte z obce Říčky, přes Horní Rokytnici a známou pevnost Haničku. Dále projeďte zmíněnou hřebenovku přes Mezivrší a Pěticestí na vrchol Zakletý, odkud si za odměnu můžete sjet červený trail.

Přímo v areálu Říčky si kromě kol můžete zapůjčit i terénní koloběžky nebo sjezdové káry, se kterými se můžete vydat vstříc červené sjezdovce. My jsme si vyzkoušeli káry, které mají na levé i pravé kolo jednu brzdu, takže odvážnější mohou pokoušet i nějaký ten driftík.
Kousek od nástupní stanice lanovky se nachází lanový park Spiders Centre, který zahrnuje víc než 80 překážek ve výšce až 16 metrů nad zemí. Vybrat si můžete až z devíti okruhů různé obtížnosti a volit můžete i okruh s gravitační lanovkou, tedy přejezdem nad údolíčkem po kladce.
Na oběd si můžete zajít do restuarce Skirest přímo v hlavním zázemí areálu, která je v létě obslužná, a to i na venkovní terase. Vybírat můžete z teplých jídel jako je svíčková, masové kuličky s rajskou omáčkou nebo domácích borůvkových knedlíků. Letní kabátek si tu navlékla nápojová nabídka, která nyní zahrnuje názvy jako mojito, hugo spritz nebo americká limonáda. Objednat si dokonce můžete i dva různé druhy ovocných smoothie.Říčky v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 hod 18 min
1 jízda na lanovce dospělí (nahoru)     100 Kč
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     490 Kč
Zapůjčení sjezdového kola dospělí (1 den)     750 Kč
Sjezdové káry dospělí 1 jízda     70 Kč
Provozní doba lanovky     Každý den 9:00 – 17:00 v půlhodinových intervalech
Lanové centrum     www.lanovyparkricky.cz
Webové stránky střediska     www.skiricky.czV Říčkách jsme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt Carbon AM Team, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami POC a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a v batůžku nechyběla svačina v podobě tyčinek Bombus.Partneři SNOW tour: