Rakousko 2020/21: seškrtané investice

Rakouská střediska seškrtala svůj obvykle nabitý seznam projektů kvůli epidemii covidu opravdu přísně, i tak se ale lyžaři mohou těšit na víc než jen „kosmetické“ novinky.

Ve známé oblasti Salzburger Sportwelt, součásti Ski amade, byla mezi Wagrainem a Kleinarlem „natažena“ nová kabinková lanovka, která oba areály lyžařsky propojí. Lanovka ponese příznačný název Panorama Link, neboť jízdu podél horského hřebene doprovodí výhledy na hřebeny Nízkých i Vysokých Taur. Lanovka s 10místnými kabinkami o délce 3,2 km přepraví lyžaře z vrcholu Griessenkareck nad Wagrainem do nejvyšších poloh lyžařské houpačky Flachauwinkl Kleinarl za 8 minut. Díky nové lanovce se zároveň propojí lyžařské houpačky Snowspace, zahrnující kromě Wagrainu také Flachau a Alpendorf, a Shuttleberg, do níž kromě Kleinarlu náleží ještě Flachauwinkl. Celistvá síť sjezdovek se tak rozroste na 200 km.

Mohutně se investovalo také v sousední oblasti Ski amade – Schladming Dachstein. Na Planai se rozjede na místě původní 4sedačky Lärchkogel luxusní 8sedačka. Ještě výraznější proměna se chystá na Reiteralmu. Ve vrcholové části areálu, v mělké terénní brázdě, se až do loňské sezóny točil nenápadný vlek Reiteralm III s modrou sjezdovkou. V nové sezóně jej nahradí krytá a vyhřívaná 6sedačka, jejíž nástupní stanice bude oproti vleku umístěna zhruba o 65 výškových metrů níže, a nabídne tak o 250 m delší sjezdovku. Lanovka vyveze lyžaře na svých polstrovaných sedácích z výšky 1 584 m n. m. do 1 810 m n. m. za 3,4 minuty při přepravní kapacitě 2 400 os./hod. Modrá sjezdovka přináležející k lanovce bude vybavena výkonným zasněžováním.

Plánované stavby neodložil ani obří lyžařský areál SkiWelt Wilder Kaiser Brixental, kde se lyžařům otevřou dvě nové přístupové lanovky z údolí, nahrazující své vysloužilé předchůdkyně. Z údolní obce Itter nově vyjede 10místná kabinka Salvista, která bude mít oproti původní 4místné kabince prodlouženou trasu a doplní ji také nové varianty sjezdovek. Bývalá horní stanice Kraftalm se stane mezistanicí, odkud bude lanovka pokračovat ještě o 650 m dále. Z údolní obce Söll pak lyžaře sveze 10místná lanovka Hexenwasser s designovými kabinkami, které budou během jízdy dětem vyprávět historky.


Rakousko 2019/20: zase modernější a propojenější

Stejně jako v předchozích letech je Rakousko nejaktivnější alpskou zemí v obnově nebo stavbě nových lanovek. A stále se lyžařské areály „zvětšují“ vzájemným propojováním. V oblasti kolem Zell am See díky tomu budou mít lyžaři prostřeno více než 400 km sjezdovek – sice ne zcela „bez sundání lyží“, ale téměř...

Největší a nejdražší novinkou jsou dvě nové lanovky v oblasti Kaprunu, Zell am See a Saalbachu, které propojí sjezdovky dosud sousedních lyžařských areálů tak, že bude možné přelyžovat z jednoho do druhého. Nad Kaprunem se takto „sloučí“ ledovcový Kitzsteinhorn s Maiskogelem, v Saalbachu zase jedna z krajních sjezdovek skončí přímo u nové lanovky na Schmittenhöhe, domovský areál Zell am See. Nově vytvořený superskipas na celou oblast pak nahradí dosavadní vícedenní permanentky pro jednotlivé areály. Na tři dny přijde dospělého na 161 eur, na 6 dní pak 278 eur.

Nové, kapacitnější a pohodlnější přístupové lanovky z údolí přivítají lyžaře v kitzbühelské aréně nebo na čtyřvrcholové houpačce ve Schladmingu. Modernější a rychlejší propojení jednotlivých částí svého areálu dokončují v oblasti Hochkönig nebo v Zillertal Areně. Na Kaunertalském ledovci se pak návštěvníci svezou novou kabinovou lanovkou namísto legendárních dlouhých kotvových vleků.

Berwang / Tiroler Zugspitz Arena: nová kabinka zlepší přístup do areálu

V malém středisku Berwang na tyrolském úpatí Zugspitze nahradí starý vlek v nové, prodloužené trase moderní 10místná kabinka Obere Kar 1, která tak vytvoří nové nástupní místo s parkovištěm a zázemím pro lyžaře mířící do lokality Thanellerkar. Plánovaná druhá sekce kabinkové lanovky pak nahradí další vlek a zpřístupní i nový lyžařský terén.

Hochkönig: pohodlnější propojení v Dientenu

Lyžařská houpačka rozpřažená na mýtinách pod třítisícovým masivem Hochkönig v lyžařské oblasti Ski amade se dočká nové lanovky na vrcholek Gabühel, nacházející se zhruba uprostřed houpačky. Starou 2sedačku nahradí 10místná kabinka. Díky novému umístění údolní stanice lanovky v Dientenu na opačné straně silnice než dosud odpadne protisměrný lyžařský provoz na přemostění silnice. Horní stanice bude umístěna o něco výše vedle horské chaty Steinbockalm a horních stanic lanovek, přijíždějících po odvrácené straně hory.

Ischgl / Silvretta Arena: luxusní lanovka i v postranním údolí

Údolí Velillecktal na úpatí Pardatschgratu je jedním z klidnějších míst jinak velmi rušného a hypermoderně vybaveného areálu v Ischglu. Ke komornosti možná přispívala i tamější pomalá 2sedačka. V nové sezóně ji však nahradí luxusní krytá 6sedačka Velilleck, a to v trase prodloužené až na vrchol Pardatschgrat.

Kals Matrei / Grossglockner Resort: pohodlnější propojení v Kalsu

V Kalsu vyrůstá nová krytá 6sedačka Grossglocknerblick, která zajistí snadnější přesun z Matrei do lokality Blauspitze v Kalsu, neboť odpadne nutnost přejezdů a výjezdů krátkými vleky v údolí kolem vesnišky Kals.

Kaprun – Kitzsteinhorn: na ledovec přímo z městečka

Doslova revoluční novinkou je nová 32místná kabinková lanovka větruodolného systému 3-S na trase Maiskogel–Langwied. Nová prostorná a pohodlná lanovka s exkluzivním designem a panoramatickými okny totiž zajistí propojení areálů Maiskogel a Kitzsteinhorn, a tím přístup na ledovec přímo z městečka Kaprun. První úsek v podobě 10místné kabinkové lanovky z Kaprunu na Maiskogel se otevřel již v prosinci 2018. Kaprun se svými dvěma areály se tak propojí v jeden kompaktní lyžařský komplex se sjezdovkami do každého počasí a sněhových podmínek. Spolu s propojením Schmittenhöhe a údolí Glemmtal tak vzniká nová, lanovkami a skibusy propojená lyžařská oblast o rozsahu 400 km sjezdovek, samozřejmě pokrytá společným skipasem.

Kaunertaler Gletscher: větruodolná kabina místo vleků

Dlouhý vlek na hlavním ledovci Weissseeferner nahradí kyvadlová kabinová lanovka větruodolného typu Funifor v lehce pozměněné trase s nově vybudovaným nájezdem na stávající sjezdovky. Náhradu vleků si vyžádaly hlavně geologické poměry. Ústup ledovce a ohrožení dosavadní trasy vleků morénovými i lavinovými závaly činily provoz rizikovějším než dříve s hrozbou častějších uzavírek. Pro novou lanovku byl proto zvolen typ funifor, který se obejde prakticky bez podpěr na rozdíl od běžných kabinkových lanovek – na celé 2 km dlouhé trasy budou pouhé dvě, přičemž volné rozpětí mezi podpěrami dosáhne 1,5 km. Kabinová lanovka typu funifor má díky širokému rozchodu lan a nízkému závěsu kabin extrémní stabilitu ve větru.

Kitzbühel: superrychlá přístupová lanovka

Kirchberg je jedním z hlavních nástupních míst do kitzbühelského lyžařského areálu. Dosud odtud lyžaře vyvážela především starší 6místná kabinka Fleckalmbahn. Tu letos nahrazuje 10místná kabinka a jak bývá v Kitzbühelu zvykem, nešetřilo se na ní – kromě luxusního interiéru se lanovka pochlubí i rekordní rychlostí 7 m/s (běžná rychlost nových lanovek je 5 až 6 m/s). Mírně upravená trasa nové lanovky bude více chráněná před větrem a tím pádem zajistí i spolehlivější provoz lanovky. Součástí stavby je tako nový krytý parkovací dům u nástupní stanice.

Lofer: nová lanovka a více sjezdovek

Menší, rodinně koncipovaný lyžařský areál, rozkládající se na horských loukách nad městečkem Lofer na rakousko-německém pomezí nedaleko Salcburku, bude mít letos novou krytou 8sedačku Senderexpress, která nahradí starší 4sedačku Schönbühel. Nová lanovka s vyhřívanými sedačkami je postavena v prodloužené trase, přesto doba jízdy bude poloviční. Lanovku doprovodí také nová sjezdovka.

Schladming – Planai: pohodlnější a kapacitnější přístupová tepna

Moderní lyžařská houpačka nad Schladmingem sestávající ze čtyř propojených vrcholů byla ze Schladmingu až do letoška zpřístupněna již poněkud stísněnější 6místnou kabinkou. V letošním roce ji na trase na horu Planai nahradí velice prostorná 10místná kabinka.

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental: náhrada pomalých lanovek

V jednom z největších lyžařským areálů Rakouska, v tyrolském SkiWeltu, propojujícím bezmála 300 km sjezdovek, pokračuje náhrada pomalejších lanovek za velkokapacitní a rychlé. V lokalitě Brixen im Thale nahradí 4sedačku Zinsberg kombinovaná lanovka, složená z 10místných kabinek a 8sedaček. Ve Westendorfu pak 3sedačku Fleiding vystřídá krytá 8sedačka.

Sölden: kabinka místo hrkavé sedačky

Z hotelového resortu Hochsölden mířila dlouhá léta do hlavního areálu kolem Giggijochu stará 2sedačková lanovka Rotkogl. Letos bude místo ní lyžaře vyvážet 10místná kabinka, rozšíří se také přilehlá sjezdovka.

St. Anton am Arlberg: bez závratě na Schindlergrat

Starší a velice vzdušně vedenou 3sedačku na skalní hřebínek Schindlergrat nad St. Antonem letos nahradí 10místná kabinka. Její prodloužená trasa s mezistanicí zajistí také lepší obsluhu tratí a freeridů na úpatí Vallugy.

Zell am See – Schmittenhöhe: nová přípojka z údolí Glemmtal

Nová přístupová lanovka z údolí Glemmtal do areálu Schmittenhöhe, 10místná kabinka zellamseeXpress, zajistí propojení lyžařské houpačky Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn s oblastí Zell am See Kaprun. Na již existující druhou sekci kabinky stoupající na vrchol Sonnkogl naváže první sekce z Viehofenu, u jejíž údolní stanice vyroste kapacitní nástupní terminál s pokladnami, infocentrem, sportovním obchodem, pokladnami, parkovištěm a zastávkami skibusů.

Zell am See Kaprun: nový skipas na 400 km sjezdovek

Díky nově vybudované lanovce z údolí Glemmtal na Schmittenhöhe letos dochází v podstatě k propojení lyžařských areálů Schmittenhöhe a „cirkusu“ kolem Saalbachu. Lyžařské oblasti Skicircus (Saalbach, Hinterglemm, Leogang a Fieberbrunn) a Zell am See Kaprun (Schmittenhöhe, Kitzsteinhorn, Maiskogel) proto již nabízejí pro vícedenní pobyt výhradně společný skipas Ski Alpin Card, který platí na 121 lanovkách a vlecích a 408 km sjezdovek.

Zillertal Arena: rychlejší propojení Gerlosu s Zellem

Nová 10místná kabinka Stuanmandl nahrazující dlouhou a pomalou sedačku zrychlí přejezd z Gerlosu do Zellu. Nástupní a výstupní stanice budou posunuty blíže ke stanicím navazujících lanovek.


Rakousko 2018/19: chce být největší a nejlepší

Gastein: nová přístupová tepna za 85 mil.

Bolestí Gasteinského údolí s jeho rozmanitými terény a prvotřídními termálními lázněmi byl dosud poněkud nepohodlný přístup do jeho hlavního lyžařského areálu na Schlossalmu, který se rozkládá nad Bad Hofgasteinem – z okraje města vedla vzhůru jen pozemní lanovka s poměrně nízkou kapacitou, jejíž jedinou alternativou byla kabinková lanovka z postranního údolí Angertal. Letos konečně po letech příprav a výstavby stařičkou „pozemku“ nahradí moderní 10místná kabinková lanovka s nástupní stanicí o něco blíže městu a hlavně s prostorným terminálem přímo na záchytném parkovišti, takže už nebude nutné překonávat podchodem se schody hlavní údolní silnici. Výrazně se ze 1 400 os./h zvýší i její přepravní kapacita, a to až na 3 000 os./h. Nová lanovka přitom bude pokračovat až na Schlossalm, čímž odpadne dřívější přestup z pozemní lanovky na sedačku nebo kyvadlovou kabinu. Celková doba jízdy z údolí až na vrchol se zkrátí na 10 minut.
V architektonicky výrazné, lehce extravagantní budově dolní stanice lanovky z betonu a skla nebude chybět ani velkokapacitní úschovna lyží a bot – díky tomu bude pro většinu hotelových hostů v Bad Gasteinu lanovka dosažitelná pohodlnou pěší procházkou v řádu stovek metrů, samozřejmě ale bude jako dosud fungovat i skibus. V další fázi projektu bude frekventovaná 4sedačka Sendleitn, která je páteřním zařízením Schlossalmu, nahrazena kapacitnější a komfortnější 8sedačkou.
Spolu s novými lanovkami dojde i k úpravě sjezdovek, z nichž mnohé jsou kvůli úzkým místům nebo příčenému sklonu problematické pro méně zdatné lyžaře. Mimoto bude vybudována i zcela nová sjezdovka do údolí, která splní parametry pro pořádání Světového poháru.
Investice do nové dopravní osy dosáhly 85 mil. euro a projekt se tak řadí mezi nejdražší „vylepšení“ lyžařských areálů v Rakousku.

Hinterstoder Wurzeralm: velké investice i bez propojení

I když se projekt na propojení dvou významných hornorakouských areálů Hinterstoder a Wurzeralm tunelovou lanovkou přes masiv Warscheneck ukázal jako neprůchodný, jejich majitel Peter Schröcksnadel by do nich přesto rád v příštích letech investoval až 67 mil. eur.
Na Wurzeralmu, kde se v posledních letech snížil počet návštěvníků ze 160 000 na 130 000, počítá s novými vagóny přístupové pozemní lanovky, s rozšířením dětského areálu, posílením zasněžování a nakonec i s náhradou dvousedačky do nejvyššího bodu areálu, sedla Frauenkar, 10místnou kabinkou. Vzhledem k tomu, že na úpatí Wurzeralmu není žádné ubytovací středisko, je areál závislý na denních dojíždějících lyžařích.
Nedostatek ubytovacích kapacit limituje i nedaleký a známější Hinterstoder, který se v r. 2020 připomene pořadatelstvím Světového poháru na své parádní černé sjezdovce Hannese Trinkela. Schröcksnadel proto chce postavit nový čtyřhvězdičkový apartmánový hotel s 250 lůžky a novou přístupovou lanovku.
Dokonce se uvažuje o zpřístupnění Hinterstoderu z níže položeného Vorderstoderu pomocí nových lanovek a sjezdovek, namísto zamítnutého spojení s Wurzeralmem.

Hochkönig: na lyže přímo z města

Nově vybudovaná kabinková lanovka Sonnberg spolu s kabinkovou lanovkou Natrun, která nahradí kombinovanou lanovku vedoucí z Maria Almu na stejnojmenný vrchol, umžní lyžařům ubytovaným v tomto malebném městečku na úpat masivu Hochkönig nastoupit do hlavního lyžařského areálu na svazích Abergu bez dojíždění skibusem nebo autem. Z Abergu se lyžařská houpačka s více než 100 km sjezdovek táhne přes Dienten až k Mühlbachu nedaleko Bischofshfenu a je díky přívětivým modrým a červeným sjezdovkám oblíbená především u rodin s dětmi.

Hochzillertal Hochfügen: nová lanovka i varianty sjezdovek

Lyžařský areál Hochzillertal nad Kaltenbachem je ultramoderním střediskem s velmi přehlednými sjezdovkami. Starší 4sedačku Krössbichl letos nahradí 10místná kabinka Wimbachexpress, jejíž horní stanice bude výše položená, což umožňuje vytyčit i nové varianty obvykle dosti rušných sjezdovek. V příštích letech pak Hochzillertal propojí se sousedním Spieljochem přes údolí unikátní lanovka 3S houpající se stovky metrů nad zemí.

Ischgl: 900 výškových metrů bez sundání lyží

Silvretta Arena, rozpínající se mezi Ischglem a švýcarským Samnaunem, je známá svým hi-tech přepravním parkem již dlouhá léta. V poslední době se tak již nahrazuje i „první“ generace expresních sedačkových lanovek s bublinou – letos bude vyměněna 4sedačka Gampen za komfortnější a kapacitnější 6sedačku s mimořádným komfortem, který zajistí ergonomicky tvarované a vyhřívané sedáky pro každého cestujícího zvlášť o šířce 520 mm a tichá jízda s minimem vibrací při přejezdu podpěr. Lanovka vede z horské louky Gampenalp na vrchol Palinkopf na rakousko-švýcarské hranici a je pozoruhodná tím, že překonává úctyhodné převýšení 900 m. Na takových, a dokonce i mnohem kratších trasách, se přitom staví spíše kabinkové lanovky. Ty však v Ischglu zabezpečují výhradně přístup z údolí a „nahoře“ si tak lyžaři mohou lyžování užít bez neustálého sundávání lyží. Velkou roli v tomto „sportovním“ přístupu areálu hraje i fakt, že se jako jeden z mála neorientuje na rodiny s dětmi, ale hlavně sportovní a „pařicí“ lyžaře. Investice do nové lanovky činí 25 mil. eur.

Katschberg: ze St. Margarethenu kabinkou

Moderní areál v horském sedle Katschberg je přístupný několika lanovkami i z údolí Lungau ze St. Margarethenu – dosud byla tou nejspodnější stařička dvousedačka. Po letech příprav ji letos konečně nahrazuje 8místná kabinka SilverJet 1, která by měla ranní nápor zvládnout bez problémů.

Kitzbühel: upgrade komorního Kitzbüheler Hornu

Ještě před 10 lety poměrně zastaralý přepravní park slavného Kitzbühelu prošel bezprecedentně rychlou modernizací, takže dnes patří naopak k těm nejvýstavnějším v Alpách. Několik zastaralých exemplářů přesto stále vydává „na odiv“ – mezi nimi je i páteřní přístupová kabinková lanovka Fleckalm, zajišťující ranní výjezd z údolního Kirchbergu. Její náhrada pohodlnější a výkonnější lanovkou je naplánována již delší dobu, avšak spor s jedním menšinovým majitelem pozemků její modernizaci stále brzdí – ani letos se tak nová lanovka nepostaví, pracuje se však na její „alternativní“ trase.
Investiční injekce se proto přesunuly na protější menší, nepropojený, a tedy komornější Kitzbüheler Horn. Nová 10místná kabinka Raintal nahradí drkotavou dvousedačku, která obsluhovala stejnojmennou červenou sjezdovku na odvrácené straně hory – výjezd se zrychlí ze 12 na 4 minuty, trasa přitom bude prodloužena až na samotný vrchol Hornu a kabinky budou mít atraktivní design Pininfarina. Z kitzbühelské strany přijíždějící dvousedačka Brunelle bude rovněž nahrazena, a to krytou a vyhřívanou 6sedačkou.

Mayrhofen: nová přístupová trasa z údolí

Velmi frekventovaný lyžařský areál kolem hory Penken v údolí Zillertal je přístupný z hlavního letoviska Mayrhofen a dále z vesniček Finkenberg a Hippach, od letoška pak díky nové místné kabince přibude ještě nástupní bod v obci Mösl v postranním údolí nad Hippachem – lanovka odtud vynese lyžaře na svahy Horbergu. Podél nové lanovky bude vybudována i nová červená sjezdovka.

Nassfeld: česko-slovenské námluvy

Nemalý rozruch způsobil v minulé sezóně záměr česko-slovenského investora Igora Rattaje, provozujícího kromě tatranské Jasné i krkonošský Špindlerův Mlýn, vstoupit do prestižního korutanského areálu Nassfeld. Usiloval o téměř poloviční podíl. Nassfeld je největší a nejlépe fungující středisko na jihu Rakouska, má však také velkolepé plány, které jen v příštích letech spolknou až 40 mil. eur.
Mezi nejznámější projekty patří obří přístupová lanovka z italské Pontebby, ta se však zatím – hlavně z důvodů na italské straně – stavět nebude. I bez ní je ale do čeho investovat – kromě pomalu, ale jistě stárnoucích páteřních lanovek míří nejvíce peněz do výkonného zasněžování. Cílem je pokrýt sjezdovky v Nassfeldu do týdne alespoň půlmetrovou vrstvou sněhu, k čemuž jsou potřeba kromě děl i rozsáhlé vodní nádrže. Mimoto se mají dále rozvíjet i letní atrakce střediska, aby se Nassfeld stal plnohodnotnou celoroční turistickou destinací.
Rattaj má silnou finanční pozici, ovšem není to jediné, co stávající majitele nassfeldských lanovek lákalo – hlavně má statisíce „svých“ lyžujících klientů v Tatrách, Krkonoších i polských Beskydech. Bylo nasnadě, že sezónka do Špindlu a Tater by pak mohla platit i v Nassfeldu. Jednání však nakonec nebyla úspěšná, a tak se Rattaj zatím domluvil jinde – na nedalekém Mölltalském ledovci, kam si lyžaři ze Špindlu či Tater mohou na podzim koupit zvýhodněný skipas.

Obergurgl Hochgurgl: nový terén pod Timmelsjochem

Nově vybudovaná 10místná kabinka vytvoří druhou sekci stávající lanovky Kirchenkar na okraji areálu v Hochgurglu, čímž jej zároveň rozšíří o novou modrou sjezdovku s červenou variantou.

Pitztal: společný skipas pro celé údolí

Vícedenní, přesněji řečeno alespoň 3 dny lyžující hosté tyrolského údolí Pitztal budou mít nově v kapse skipas pro 6 lyžařských areálů – kromě známého ledovce a jeho „podružného“ areálu Rifflsee bude ve skipasu zahrnut areál Hochzeiger v nižší části údolí a dále menší areálek v Imstu, městečku v ústí Pitztalského údolí a ještě oba areály v sousedním Kaunertalu, tedy jak ledovec, tak menší rodinný Fendels.

Saalbach: ikonická lanovka ustupuje nové generaci

Saalbach se stal díky nedávnému propojení se sousedním Fieberbrunnem jedním z největších lyžařských území Rakouska s 270 km sjezdovek a zároveň je jedním z nejmoderněji vybavených lanovkami – zastaralé jsou nahrazovány novými každoročně. Letos přišla na řadě legendární pulzační lanovka Kohlmais, na které se pohybovaly skupiny červených kabinek – ty se staly za dobu svého působení fotogenickou ikonou Saalbachu. Z hlediska lyžařské ergonomie ovšem nebyly příliš vhodné, neboť cesta kvůli zastávkám jednotlivých skupin kabinek traval poměrně dlouhá. Nová lanovka bude mít 10místné kabinky klasického oběžného systému, kapacita vzroste na více než dvojnásobek (3 200 os./h). Kromě původní pulzační kabinky je demontována i částečně souběžná 3sedačka Kohlmais.
V Leogangu nhradí teprve 15 let starou 6sedačku Asitzmulde modernější 8sedačka, která zejména rodinám s dětmi zajistí vyšší bezpečí díky automaticky zamykané zábraně.
Již napřesrok by měl být z údolí Glemmtal přístupný nedaleký areál Schmittenhöhe nad Zell am See – horní sekce kabinkové lanovky zellamseeXpress s přiléhající sjezdovkou je již v provozu, dolní je výstavbě. Její nástupní stanice se bude nacházet v obci Viehofen, kam vede z vrcholu Asitz modrá sjezdovka. Sallbach s Zell am See se tak jednosměrně propojí, cestu zpět z Viehofenu do Saalbachu obstará skibus. Ani ten ale ve vzdálenější budoucnosti nebude potřeba, neboť se projektuje nová lanovka z Viehofenu směrem k Saalbachu. Až dojde k propojení Zell am See a Kaprunu, vznikne ohromná lyžařská houpačka od Fieberbrunnu přes Saalbach a Zell am See až po Kaprun a Kitzsteinhorn s více než 400 km sjezdovek.

Salzburger Sportwelt: rýsuje se houpačka s 210 km sjezdovek

Více než 7 km dlouhá „mega“ lanovka vlající nad Taurskou dálnicí měla v příštích letech spojit dosud samostatné lyžařské houpačky ve Flachau a Flachauwinklu. Lanovka sice nebude, přesto se sjezdovky v obou houpačkách propojí – ovšem jinou trasou. Novým plánům předcházelo splynutí vlekařské společnosti ve Flachau se sousedním Wagrainem a zastřešení stávající houpačky mezi Flachau, Wagrainem a Alpendorfem novou značkou Snow Space Salzburg.
V příštích letech by se mohlo investovat až 50 mil. eur. V první řadě bude nahrazena kabinková lanovka Flying Mozart, která je páteřním zařízením pro výjezd z Wagrainu směrem k Flachau na vrchol Griessenkar a opravdu nepatří mezi nejzdařilejší – v kabince se nedá plnohodnotně sedět, poměrně úzký je i prostor dveří, což ztěžuje využítí její plné kapacity. A právě od horní stanice nové lanovky Flying Mozart má vést do sedla Frauenalmsattel nad Kleinarlem nová propojovací lanovka, jež de facto spojí všechny sjezdovky od Alpendorfu až po Zauchensee v celistvou síť 210 km sjezdovek, nepočítaje 500m přejezd skibusem ve Flachauwinklu. Kvůli kapacitnějšímu a pohodlnějšímu přejezdu mezi Wagrainem a Alpendorfem byla už před letošní sezónou pomalá 4sedačka Sonntagskogel 2 nahrazena vyhřívanou 8sedačkou v prodloužené trase.
Zatímco nově vznikající superhoupačka bude největším lyžařským územím oblasti Ski amade, okrajové lokality se obávají ještě většího zapomnění – třeba ve Filzmoosu, malé vesničce nad Eben im Pongau s několika sjezdovkami, proběhla poslední větší investice do lanovek před 20 lety a stále se tu můžete svézt i na historických vlecích. Co místní podnikatelé trápí, může naopak lákat milovníky komorního lyžování – takových míst totiž (logicky) ubývá.

Semmering: ostuda místo slávy

Lyžařský areál Hirschenkogel, známý také pod značkou Zauberberg, se kdysi blýskal pořadatelstvím Světového poháru, v posledních letech ale zápasí v náručí ukrajinského investora o přežití – nejenže se zatím nesplnily sliby o desítkách milionů eur do modernizace hotelů i lanovek, ale areál trpí nedostatkem kvalifikovaného personálu i neplánovanými výpadky provozu. Už několikrát museli být turisté z kabinkové lanovky kvůli poruše evakuováni. Dolnorakouská vláda se areál snažila od Ukrajinců převzít, ale zatím neúspěšně. Lyžaři tak o to více míří na nedaleký Stuhleck.

Zell am See Kaprun: kompletní projení všech sjezdovek

Letošní stavba nové 10místné kabinkové lanovky na „malém“ kaprunském Maiskogeu místo dřívější 4sedačky je prvním krokem k velkolepému projektu propojení městečka s ledovcovým areálem pod Kitzsteinhornem, které přijde na řadu už napřesrok. Na novou kabinkovou lanovku totiž naváže robustní kabinková lanovka typu 3S, která z Maiskogelu přenese lyžaře do mezistanice Langwiedboden. Nejenže tak odpadne dojíždění z Kaprunu k nástupnímu terminálu pod ledovcem, ale lyžaři si budou moc podle počasí a nálady vyjet nahoru na ledovec, nebo naopak zůstat v nižších polohách na přívětivém Maiskogelu.
Tím ale plány ještě zdaleka nekončí. Povolení totiž získal i projekt rozšíření lyžařského areálu Schmittenhöhe nad městečkem Zell am See směrem k Hochsonnbergu, což umožní propojení Schmittenhöhe s Kaprunem – všechny sjezdovky oblasti pak budou „prolinkované“ lanovkami. Předběžně se počítá se stavbou 4 nových lanovek se sjezdovkami, které tak rozšíří stávající areál Schmittenhöhe.
Za pozornost stojí i fakt, že rozšíření areálu bylo povoleno až na základě tzv. veřejného zájmu, který v tomto případě převážil nad ochranou nedotčené přírody. Jinými slovy ekonomický potenciál takového propojení je pro celou oblast Zell am See a Kaprunu tak značný, že museli ustoupit ochranáři.


Rakousko 2017/18: spojuje své areály do větších a větších

Fügen – Spieljoch: nová přístupová kabinka a velkolepý projekt „peak-to-peak“

Menší areál Spieljoch na kraji údolí Zillertal, který nově patří do lanovkářského konsorcia Schultz Gruppe, provozujícího i sousední Hochzillertal, bude od letošní sezóny přístupný moderní, pohodlnou a prostornou 10místnou kabinkou namísto staré stísněné 4místné. Nová bude i restaurace na horní stanici lanovky.

V nejbližších letech by se pak měl realizovat ještě jeden velkolepý plán – propojení obou areálů Spieljoch a Hochzillertal kabinkovou lanovkou systému 3S, která umožní překlenout bez podpěr na trase až kilometr hluboké údolí mezi oběma svahy. Nejenže se tím příjemně rozšíří lyžařské možnosti, ale vznikne i jedna z nejspektakulár­nějších lanovek Alp. Její trasa bude 3,2 km dlouhá, lanovka ji překoná za 8 minut a investice dosáhne zhruba 75 mil. eur.

Gastein: nová vstupní brána Schlossalmu

V lyžařsko-termálním údolí Gasteinertal v oblasti Ski amadé se schyluje k výstavbě nové kabinkové lanovky z Bad Hofgasteinu na Schlossalmu, která nahradí starou pozemní lanovku pohodlnějším a mnohem kapacitnějším zařízením. Bad Hofgastein je největším středisek údolí a Schlossalm pak nejfrekventova­nějším lyžařským uzlem, který si modernější a rychlejší přístup z údolí víc než zaslouží. Kromě technických výzev v podobě přetnutí hlavní silnice údolím, železniční tratě i vysokého napětí projekt brzdily i požadavky ochránců přírody. Aktuálně se počítá se stavbou v roce 2018. Spolu s novou lanovkou s výrazným designem staničních budov vznikne i parkovací dům a nová široká sjezdovka d se „svěťákovými“ parametry a 1 200m převýšením.

Hochficht: nová kabinka pro malé i velké lyžaře

V oblíbeném šumavském areálu Hochficht bude v sezóně 2017/18 v provozu nová 10místná kabinková lanovka, která nahradí lyžařské vleky Holzschlag a Reischlberg a stane se novou páteří areálu. Její trasa povede přímo od parkoviště směrem na cvičnou louku, kde bude mít mezistanici – malí začátečníci se tak vyhnou dosavadní cestě kotvovým vlekem a k výukovému svahu se zastřešeným kobercem se dostanou pohodlně v kabince. Otud bude lanovka pokračovat na horní stanici původního vleku Reischlberg na stejnojmenném vrcholu, odkud stékají na obě strany prostorné modré a červené sjezdovky. Díky demontáži vleků se rozšíří i stávající rodinná sjezdovka Wenzelwiese.

Innsbruck: nová lanovka a sáňkařská dráha

Na Patscherkofelu, který shlíží na tyrolskou metropoli od jihu, nahradí 10místná kabinka Panoramabahn nejen původní kyvadlovou kabinu, ale vlastně všechna dopravní zařízení – demontovány budou i stávající sedačkové lanovky. Lyžařský areál s olympijskou historií má příjemné červené sjezdovky vedené v lesních průsecích, je však poměrně malý (18 km sjezdovek), a tak jeho návštěvníky jsou především obyvatelé přilehlého velkoměsta. Novou atrakcí pro ně bude i 8 km dlouhá sáňkařská dráha s večerním osvětlením.

Kitzsteinhorn: 12 km panoramatické jízdy

Nedlouho poté, co Kitzsteinhorn omladil přepravní park svého ledovcového areálu moderními kabinkovými lanovkami Gletscherjet III + IV, už chystá další megaprojekt za 80 milionů eur. Plánuje totiž propojit lyžařský areálek Maiskogel s Kitzsteinhornem, čímž by se ledovec zároveň stal přístupným přímo ze střediska Kaprun, bez nutnosti dojíždění.

Prvním úsekem bude 10místná kabinková lanovka na Maiskogel, která se otevře v prosinci 2018. Na ní bude o rok později navazovat robustní kabinková lanovka 3S, která lyžaře přenese z vrcholu Maiskogelu do mezistanice Langwiedboden pod Kitzsteinhornem.

Kaprun se tím promění v jeden kompaktní lyžařský komplex do každého počasí a sněhových podmínek.

Nové lanovky budou mít celkovou délku okolo 8 km. Spolu s navazujícími lanovkami se tak cestující dostanou z Kaprunu v 768 m až na třítisícový Kitzsteinhorn po 12 km panoramatické jízdy lanovkami, které překonají převýšení přes 2 200 m. Jeden z nejimpozantnějších lanovkových řetězů Alp bude jistě lákavou atrakcí i pro turisty z celého světa, kteří si již tak zařadili Kaprun mezi oblíbené cíle.

Kleinwalsertal: na cestě k propojení

Malé údolí s několika svými lyžařskými areálky a jedním větším, sdíleným s Oberstdorfem, se nachází na rakousko-německém pomezí, konkrétně v rakouském Vorarlbersku. Je však přístupné pouze z Bavorska. V loňském roce a letos proběhla kompletní modernizace lanovek v areálu Ifen s 19 km sjezdovek, výhledově se plánuje i jeho přímé propojení se sousední Heuberg Arenou a Walmendigerhornem v jeden jediný lyžařský komplex se 61 km sjezdovek.

Ötztal: konečně společný skipas

V době, kdy tyrolská a salcburská střediska nabízejí skipasy platné na stovky, ba dokonce tisíce kilometrů sjezdovek, bylo kuriozitou, že sousedé z jednoho údolí Sölden a Obergurgl lpěly na svých vlastních permanentkách, bez možnosti vybrat si podle nálady každý den jiné středisko. Obavy povolily a konečně bude možné – alespoň s tří- a vícedenním skipasem – lyžovat v obou vysokohorských střediscích. Na vrcholu Gaislachkogl (Sölden) kousek pod futuristickou skleněnou restaurací iceQ vzniká architektonicky spektakulární „bondovský“ kinosál, přilepený ke skále. Nic nového naopak není v projektu propojení Söldenu s Pitztalem, který je popsán na 7 500 stranách dokumentace. Plán zatím nedostal „zelenou“ – úřední procesy trvají déle, než by si bossové z Ötztalu i Pitztalu přáli, navíc se blíží zemské volby, pro něž může být projekt vděčným tématem.

Reiteralm: crossový park pro rodinu i světovou elitu

Reiteralm je nejen nejrozmanitější horou schladminské čtyřvrcholové houpačky, ale i místem, kde s oblibou trénuje světová lyžařská elita, a to díky bezkonkurenčním sněhovým podmínkám, kterou jsou zdejší pistéři schopni už během podzimu na tréninkové trati vytvořit. Nyní zde vzniká i freestylová atrakce – crossový park. Jedna linie bude určená pro rodiny, druhá pro trénink nebo i závody, a to světové úrovně. Profi linie bude zčásti a v „upravené“ podobě přístupná i pro sportovně zdatnější veřejnost.

Oproti oblíbeným a zpravidla nenáročným zábavným tratím typu funslope či funline bude reiteralmská crossová dráha mnohem delší, nápaditější, ale díky mnoha překážkovým prvkům i náročnější. Veškeré skoky, vlny či klopené zatáčky budou vybudované přímo v terénu, a nebudou tak příliš náročné na přípravu sněhu. Délka „rodinné“ dráhy dosáhne 750 m a jejím „bonbónkem“ bude skok přes horskou chatu.

Salzburger Sportwelt: gigant nad dálnicí nebude

Propojovací lanovka byla plánována i mezi známými lyžařskými centry Flachau a Zauchensee – měla být více než 7 km dlouhá a viset až 300 m nad Taurskou dálnicí. Nové plány však místo gigantické lanovky systému 3S, dovolující stavět extrémně dlouhé úseky bez podpěr, počítají se spojením celého Sportweltu až po Zauchensee s 210 km sjezdovek „obyčejnou“ 10místnou kabinkovou lanovkou, která překlene „mezeru“ mezi Wagrainem a Kleinarlem.

Wildkogel: rodinná aréna přidává prostor

Příjemně kompaktní lyžařské centrum Wildkogel (64 km sjezdovek), usazené v horské terénní míse mezi Kitzbühelem a Zillertal Arenou, je vyhledávané hlavně rodinami s dětmi. Nově vybudovaná 10místná kabinková lanovka ze dna lyžařské kotliny na vrchol Pfeifferköpfl uleví souběžné 6sedačce. Zároveň vznikne 2,5 km nových, převážně mírných sjezdovek, zpřístupní se i nový freeridový terén.


Rakousko 2016/17: plní si své sny

Rakouskou se považuje za světovou lyžařskou velmoc č. 1 a je opravdu jen máloco, v čem za jinými zeměmi pokulhává.

Není tak náhodou, že v Rakousku každoročně přibude nejvíce nových lanovek z celých Alp – investiční tempo je zde ohromné a kromě náhrady „starých kusů“ zahrnuje i výstavbu nových propojení mezi stávajícími areály tak, aby svým návštěvníkům skýtaly pokud možno stovky kilometrů sjezdovek. Na tomto trendu se pravděpodobně nic nezmění ani v nejbližších letech.

Arlberg: největší v Rakousku?

V sezóně 2016/17 se celá lyžařská oblast Arlbergu propojí lanovkami do jediné kompaktní sítě. Nová 10místná kabinka za 6 min překlene úsek mezi Zürsem a osadou Alpe Rauz nad St. Antonem, kterým zatím pendloval v krátkých intervalech skibus. Těsněji se k Arlbergu přimkne i komorní areál Albona nad Stubenem – stará sedačka Albona II bude nahrazena novou lanovkou v prodloužené trase, přičemž její dolní stanice bude umístěna rovněž v osadě Alpe Rauz. Tam tak vznikne křižovatka lanovek ve směru St. Anton, Zürs i Stuben s velkým nástupním terminálem a kapacitním parkovištěm pro jednodenní návštěvníky.

Arlberg se tak s 305 km sjezdovek zároveň stane největším komplexem v Rakousku a jedních z top 10 na světě, když předstihne francouzské megaareály Espace Killy (300 km) nebo Grand Massif (265 km). Výše v žebříčku zůstávají Tři údolí (600 km), Paradiski (420 km), Čtyři údolí (412 km) nebo Via Lattea (400 km).

Větší síť sjezdovek mají podle všeho i Sella Ronda a americké Park City (vč. nově připojeného Deer Valley) nebo Big Sky (vč. Yellowstone Clubu, přístupného ovšem jen členům), které se svými rozměry hlasitě nechlubí.

Malou, v podstatě okrajovou zajímavostí je, že se proti projektu bouřili ochránci přírody, podle nichž se provozovatelé lyžařských areálů všemi možnými triky snažili obejít stávající předpisy. Nakonec je ale každopádně postaveno. Jak by asi takový projekt dopadl u nás nebo v Německu?

Annaberg: třetina areálu se uzavírá

Níže položená a náročnější část lyžařského areálu kolem 2sedačky Pfarrboden je kvůli trvalé ztrátovosti uzavřena, lanovka demontována.

Galtür: nová lanovka a více sjezdovek

Moderní, pohodlná a prostorná kabinková lanovka Breitspitz vede oproti původní 2sedačce v nové trase, prodloužené směrem k přehradní nádrži. Spolu s lanovkou vznikne i nová černá sjezdovka, využívající především terén zvlněné horské louky a klesající v max. sklonu 50 %.

Hinterstoder + Wurzeralm: v cestě stojí národní park

O propojení dlouhodobě bojují „jednodenní“ hornorakouské areály Hinterstoder a Wurzeralm, které by rády ve větší míře přitáhly vícedenní návštěvníky, jež jim „přetahuje“ zejména nedaleký Schladming. Propojením obou areálů – vlastně spíše vybudováním zcela nového areálu se 4 lanovkami a 70 ha sjezdovek nad Vorderstoderem – by vzniklo až 100 km sjezdovek, plány zatím ale troskotají na ochraně přírody. Plán totiž počítal s tunelovou lanovkou z Vorderstoderu přes masiv Warscheneck na Frauenkar (Wurzeralm) – její šance jsou ale mizivé, neboť území je přírodně cennou lokalitou a lyžování nemá podle ochránců přírody v těchto nadmořských výškách dlouhodobou perspektivu. Ti požadují definitivní zastavení projektu a strategii celoročního turismu, který nebude závislý na lyžování. Ovšem majitel obou areálů a prezident rakouského lyžařského svazu, prof. Schröcksnadel, se nevzdává.

Hochfügen: sedačka nové generace

Nová verze 6místné sedačkové lanovky s názvem D-line, která nahradí 4sedačku Hochfügen 2000, má prostornější a ergonomicky tvarované sedačky, vyhřívání, automatickou bublinu, dětskou pojistku a plynulejší výstup díky pomalejšímu pohybu sedačky ve stanici.

Hochötz: přestěhovaná lanovka

Zachovalá kabinková lanovka, která dříve sloužila k výjezdu ze Söldenu na Giggijoch, se stěhuje do nedalekého Hochötzu, kde nahradí starou 4místnou kabinku. I ta byla před lety přestěhována ze Söldenu.

Ischgl: top spojení do Švýcarska

Nová krytá 8sedačka Flimjoch s vyhřívanými sedačkami zajistí kapacitnější a pohodlnější spojení z Idalpu na švýcarskou stranu Silvretta Areny směrem k Alp Trida. Horní stanice bude lépe chráněná proti větru, s možností upravit výstup podle jeho směru, čímž zabezpečí spolehlivější provoz i při nepříznivém počasí.

Kaunertal: nová tepna z Jižního Tyrolska

Kaunertalskému ledovci se plány na rozšíření o terény na Weisseespitze v dohledné době nezdaří, neboť nová velkoplošná území pro lyžování jsou tabu, nejde-li o propojení stávajících středisek. Zato se zřejmě brzy postaví nová přístupová lanovka z údolí Langtaufers, tedy z italské (jihotyrolské) strany – jihotyrolská vláda prý „přihodí“ až třetinu investice. Kaunertalský ledovec by se tak stal lépe přístupný i z okolí Reschenpassu, což bude velmi atraktivní zpestření pro lyžaře ze Schönebenu a Haider Almu.

Dolní stanice projektované lanovky má stát v obci Melag (1 900 m), odkud povede do mezistanice v 2 500 m n. m. a dále až na horní stanicí Karlesjoch (3 100 m). Součástí vize je také společný skipas pro celou oblast Reschenpassu vč. Kaunertalu.

Kitzsteinhorn: po ledovci lanovkami místo vleků

Moderní 8sedačková lanovka s bublinou a vyhříváním nahradí staré kotvové vleky Schmiedinger, obsluhující syté červené ledovcové sjezdovky. Už v loňském roce se přitom lyžaři na ledovci „zbavili“ závislosti na vlecích, když hlavní pláně obsloužila moderní kabinková lanovka Gletscherjet 3 a 4.

Mutterer Alm + Axamer Lizum + Schlick 2000: čekání na vhodnou dobu

Jedním z ambiciózních projektů je i propojení tří menších areálů nedaleko Innsbrucku – lyžovat by se tak dalo de facto od Brennerské dálnice (Mutterer Alm) přes Axamer Lizum až po údolí Stubai (Schlick 2000). I v tomto případě stojí v cestě horský masiv – krásná věžatá „zeď“ Kalkkögel, podobná Dolomitům. Kbinové lanovce typu 3S by na trase dlouhé 4,5 km mezi vrcholem Hoadl (Axamer Lizum) a Schlickem 2000 podle projektu stačily pouhé 4 sloupy, aby co nejméně narušovala chráněné území. Jednalo by se tak zároveň o jednu z nejspektakulár­nějších lanovek na světě – kanadská lanovka Peak2Peak by ji sice s rekordním více než 3 km volným rozpětím lan překonala, tyrolská kolegyně by zato nabídla úžasný výhled na celé okolí Innsbrucku, přejezd exponovaného skalního hřebene a výšku nad zemí až 370 m. Zastánci projektu odmítají, že by šlo o „katastrofální“ zásah do přírody – nepadl by jediný strom, sloupy by zabraly jen pár desítek metrů čtverečních, dokonce by nebyla ke stavbě potřeba ani příjezdová cesta. Projekt by však vzhledem ke své finanční náročnosti vyžadoval i veřejný příspěvek, který by podle pravidel EU nesměl překročit 20 % investice. Ztím je tak projekt u ledu jak z ekologického, tak z politického hlediska.

Nauders: krok zpět?

Antinovinkou sezóny je zánik společného skipasu Reschenpass, který pojil tyrolské Nauder s jihotyrolskými centry Schöneben a Haider Alm. Co se stalo? Nauders má vyšší ubytovací kapacitu, čili celkem předpokládatelně více lyžařů „odtéká“ přes hranice do Itálie, než přichází sem. Provozovatel lanovek v Nauders přitom neměl zájem ani o dělení příjmů výkonově podle jízd, ani časově, ale požadoval „bonus“ za velikost svého střediska, aby nemusel italským partnerům tolik doplácet (za dobu existence superskipasu prý zhruba 10 mil. eur). Výhledově se během předchozí spolupráce dokonce plánovalo propojení Nauders a Schönebenu lanovkami – tomu je teď samozřejmě konec.

Zpracovává se však projekt na propojení Haider Almu a Schönebenu 5 km dlouhou kabinkovou lanovkou, která by začínala u nástupní stanice současné kabinky na Haider Alm a končila na vrcholovém plató Schönebenu – podmínkou je podpora jihotyrolské vlády.

Pitztal a Ötztal: největší ledovcový komplex na světě

Velmi usilovně se pracuje i na propojení ledovcových areálů v údolích Pitztal a Ötztal. Nově vzniklý areál by zahrnoval přibližně 200 km sjezdovek, téměř polovina z nich by se přitom nacházela „na ledovci“. Kromě propojovacích lanovek mezi ledovcem Tiefenbach nad Söldenem a Pitztalským ledovcem by mohly vzniknout i zcela nové sjezdovky (na ploše až 64 ha). Nová lanovka by vedla od parkoviště v údolí Pitztal směrem na nově zpřístupněný Linker Fernerkogel a dále na ledovec Tiefenbach nad Söldenem.

Úřady by projekt za více než 100 mil. eur měly povolit, ale ochránci přírody se staví proti – případné soudní rozuzlení tak stavbu, plánovanou už v nejbližších letech, může zdržet.

Samotné propojení lanovkami by zřejmě prošlo poměrně snadno, vadí hlavně sjezdovky – provozovatelé však bez nich považují projekt za nerentabilní. Jasno tedy zatím není, ale vzhledem k tomu, jaký má lyžařský byznys v Rakousku postavení, se ledovcového superareálu nejspíš dočkáme.

Saalbach Hinterglemm: pohodlnější propojení obou stran

Nová kabinková lanovka Schönleiten nabídne prostorné a pohodlné kabinky k sezení místo na stání, bude mít i vyšší přepravní kapacitu. Zcela nová krátká lanovka (délka 200 m) propojí stanice kabinek Zwölferkogel a Westgipfel, čímž zjednoduší přejezd mezi oběma svahy v Hinterglemmu.

Salcbursko s Tyrolskem má nový hyperskipas

Jestliže jsou vám během vícedenní lyžařské dovolené stovky kilometrů sjezdovek málo, můžete si pořídit skipas na tisíce kilometrů – spojením Salzburger Super Ski Card a kitzbühelské All Star Card vznikla lyžařská oblast s největším výběr sjezdovek na světě (2 750 km) na jedno- i vícedenní skipas. V nabídce je samozřejmě i sezónka, platná od půli října do začátku května a také výběrový skipas na 10 dní v sezóně.

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental: zážitková lanovka na cvičné louce

Na cvičné louce v mezistanici lanovek nad obcí Söll nahrazuje „zážitková“ kabinková lanovka starou 2sedačku.

Sölden: 4 500 lyžařů za hodinu

Novou přístupovou lanovku spouští do sezóny 2016/17 západotyrolský Sölden a i v jeho případě jde o lanovku superlativů. Nová desetimístná kabinka na Giggijoch, která nahrazuje předchozí 8místnou, bude nejvýkonnější lanovkou v historii – za hodinu jich vynese vzhůru 4 500 oproti dosavadním 2 800. Ze Söldenu vedou do mamutího lyžařského areálu s téměř 150 km sjezdovek jen dvě přístupové lanovky (kromě té na Giggijoch ještě na Gaislachkogl), a tak je jejich „rekordní“ kapacita vlastně nutností.

Superstředisko Sölden si potrpí i na unikátní architekturu, jak už ukázala stavba lanovky na Gaislachkogl nebo „krychlová“ restaurace IceQ – a výjimkou není ani nová lanovka na Giggijoch.

Horní stanice lanovky bude propojena 200 m dlouhým tunelem s blízkou restaurací.

Stubaier Gletscher: na ledovec v kůži

Novou luxusní lanovkou, nahrazující starou červenou kabinku Eisgrat, se už od konce října vozí lyžaři na Stubaiský ledovec. Zatímco dosud museli vystoupat z parkoviště do společné nástupní stanice lanovek Eisgrat a Gamsgarten, nová stanice byla posunuta níže na úroveň spodních parkovišť. Nástupiště se nachází přímo v úrovni terénu. Nejdražší lanovka v historii je vedena trojicí lan (3S), což jí zajišťuje mimořádnou stabilitu ve větru. Každá kabinka, prostorná a panoramatická, má 24 míst na kožených sedačkách a wi-fi připojení po celou dobu jízdy. Cestu na ledovec zvládne za 11 minut, a to při dvojnásobné přepravní kapacitě proti původní lanovce. A opět byla potřeba drobná „ekologická“ úleva: kůli její stavbě byla drobně posunuta hranice chráněného území.

Podél spodního úseku lanovky byla vybudována nová sjezdová trať, a to typu ski-route, tedy značenám nikoliv však pravidelně upravovaná.

Zell am See: nová sjezdovka směrem k Saalbachu

Nově propojený komplex Saalbach Fieberbrunn (270 km) dělí od lyžařského areálu Schmittenhöhe (77 km) nad Zell am See jediný horský hřeben, na němž se dokonce už kdysi lyžovalo. Už v nadcházející sezóně bude tato historická sjezdovka směrem do Viehofenu obnovena (zatím jen do půli svahu), v dalších letech se sjezdovka protáhne až do údolí a spolu s novou lanovkou se Zell am See a Saalbach budou propojeny kompletně (cca 350 km). Tím se – přinejmenším přechodně – vrátí titul největšího rakouského areálu do Saalbachu.

Nová, 3 km dlouhá sjezdovka vedená po zalesněném severozápadním svahu Schmittenhöhe bude obsloužená 10místnou kabinkovou lanovkou, nezamíří ale zatím až na dno údolí. Na úrovni budoucí mezistanice lanovky na ni naváže ski-route, která umožní jednosměrné lyžařské propojení Schmittenhöhe a Saalbachu. V dalších letech by mělo dojít k dostavbě lanovky z údolí a přebudování ski-route na sjezdovku, čímž budou Zell am See a Saalbach plnohodnotně propojeny. Zatím pojede z Viehofenu zpět do Zell am See skibus každou hodinu s dobou jízdy cca 30 min.

Zillertal Arena: z Gerlosu bez dojíždění

Nová lanovka Dorfbahn vytváří druhou přístupovou trasu z Gerlosu do lyžařského areálu, nástupní stanici má přímo v centru střediska a součástí nástupního terminálu je i moderní parkovací dům.


Rakousko 2015/16: posedlý premiant

Na žádné jiné zemi není tak vidět doslova posedlost být nejlepší na světě. A není pochyb, že se to Rakousku daří. Jedna z mála věcí, která mu k tomu chybí, je velikost lyžařských středisek. Ale i tu se snaží dohnat.

Rakousko je světový premiant, co se týče lyžařských služeb. V Americe umí hostům nadbíhat rafinovaněji, ve Francii mají větší areály, ve Švýcarsku zase krásnější hory a v Itálii více slunce, ale v Rakousku je vše tak podřízené lyžování, že sjezdovky jsou v každé vesnici, ubytovat se můžete v každém statku, nehledě na úhledné penziony a vyšňořené wellness hotely, do modernizace lanovek a rozšíření areálů se v poslední době investovalo jako nikde jinde a zaznamenají tu skoro stejnou frekvenci lyžařů jako v celých Spojených státech nebo ve Francii. Rakousko je zkrátka posedlé být nejlepší lyžařskou zemí na světě.

1+1=3

A tak se snaží i v ohledech, kde přirozeně dominují jiné země. V Rakousku není mnoho opravdu velkých lyžařských areálů, myšleno přirozeně velkých, které nutně potřebují i velké hory. Velká většina rakouských velikánů jsou původně malé areály pospojované do ohromných, ale přeci jen řidčích sjezdovkových pavučin. Typická rakouská houpačka se táhne do dálek a překonává i „nelyžařské“ terény nebo dna údolí, ale když chcete intenzivně lyžovat bez plochých přejezdů, nezbývá než zůstat na poměrně skromnějším území. Zkrátka všichni chtějí být větší, než jsou. A to s obdivuhodným usilím.

Neuplyne rok, aby se na mapě rakouských středisek propojením stávajících lyžařských území nezrodil alespoň jeden nový lyžařský superareál. Někdy s propojením přibude i hrstka sjezdovek, jindy je vybudována jen lanovka, která lyžařům otevře dveře k sousedům. To je případ Arlbergu, kde lanovka v zimní sezóně 2013/14 semkla slavný Lech s méně známým Warthem, a „vzniklo“ 190 km sjezdovek.

Chytrá rovnice 1+1=3 je nedotknutelnou modlou projektantů nových a nových spojení a nakonec není důvod jim nevěřit – velikost opravdu rozhoduje. V Rakousku se za určitých podmínek nemusí povinně posuzovat obávaný vliv na životní prostředí (UVP), pokud záměr nepřesahuje území 20 hektarů, do něhož se snaží všechny projekty vtěsnat. To sice na jednu stranu umožňuje „snadno“ připojovat nové lyžařské terény, ale už se v nich nedaří budovat moc sjezdovek, natož ultraširoké dálnice. Dokumentují to i některé nedávné případy jako nově dobytý vrchol Piz Val Gronda v Ischglu, z něhož roluje upravovaný koberec o šířce „jen tak akorát“. Limit zdržel i spojení Spieljochu a Hochfügenu v údolí Zillertal. Zjistilo se, že projekt spojovací kabinkové lanovky potřebuje UVP, protože se týká území o něco málo většího než 20 ha. Investoři se proto budou snažit projekt nově „předělat“ do dvacetihektarového prostoru. Ve východním Tyrolsku zase hledají cestu, jak se prodrat z tamějšího Sillianu do sousedního jihotyrolského Sextenu, kde se dva areály (Helm a Rotwand) propojily v sezóně 2014/15. Zelení jsou jednoznačně proti nové lanovce ze Sillianu na Helm, politici ale neúnavně tlačí, jak obě střediska propojit.

O to, aby lyžař dychtící po stovkách kilometrů sjezdovek zamířil prstem v mapě i do Rakouska, zdejší střediska usilují nejen pomocí lanovkových „mostů“ mezi středisky, ale i superskipasy. Mnohé z nich platí na stovkách nebo i tisících kilometrech tratí v několika údolích, nebo dokonce v celých spolkových zemích. O to citlivěji se rakouských provozovatelů dotklo, když německý kartograf před časem ukázal, jak moc některá alpská střediska „nafukují“ svou velikost – sjezdovky započítávají vícekrát, nebo dokonce počítají délku tak, jako by na nich lyžař kličkoval. Zatímco v okolních zemích si s aférou nikdo hlavu nelámal, v Rakousku případ řešila média, lanovkářský svaz, spotřebitelská sdružení i jednotliví provozovatelé – a mnozí z nich raději čísla stáhla, jen aby na nich neulpěla kaňka.

Novinky 2015/16: další obr se stovkami sjezdovek

Už tak velký Saalbach díky nové lanovce rozšíří své území o menší, ale sněhově i terénně poměrně dosti atraktivní Fieberbrunn – výsledkem bude 270 km sjezdovek a druhé místo co do velikosti lyžařských areálů v Rakousku (více v článku Saalbach Fieberbrunn: 270 km propojeno!). Zatím, neboť plány zahrnují i připojení sousedního Schmittenhöhe nad Zell am See.
Výrazně se změní i Kitzsteinhorn, kde celé ledovcové „patro“ areálu obslouží nová (kabinková) lanovka, přičemž dosud „hlavní“ vleky se stanou jen doplňkem (více v článku Na Kitzsteinhorn rychleji a pohodlněji už od podzimu 2015).
I na Hintertuxu se lyžaři budou moci svézt pohodlněji – na vyhřívané sedačce, a to na ledovci Kaserer.
V údolí Zillertal se díky nové kabinkové lanovce Geols de facto propojí Hochzillertal s Hochfügenem, přibude i nová červená sjezdovka. Ze svahů Zillertal areny bude možné nově sjet až do údolí po (černé) sjezdovce a z Mayrhofenu pojede na Penken nová, kapacitnější, rychlejší a pohodlnější kabinková lanovky typu 3-S.