Česko 2020/21

Ze tří letos nově postavených lanovek na domácích svazích jsou hned dvě pohodlné 6sedačky.

V orlickohorských Říčkách bude lyžaře na Zakletý vrch vozit namísto původní neodpojitelné 4sedačky odpojitelná 6sedačka s bublinou, převezená z tyrolského areálu Steinplatte. Jízda tak bude nejen pohodlnější, ale hlavně rychlejší a je jen drobnou kuriozitou, že nová lanovka je výrobně dokonce starší než ta demontovaná.

Luxusní přepravní prostředek v podobě kryté 6sedačky nejnovějšího typu získá skiareál Kraličák v Kralickém Sněžníku. Lanovka nahradí původní 2sedačku ve Stříbrnicích, spolu s ní na svahu vyroste i nová varianta sjezdovky.


Česko 2019/20

Klínovec: luxus na Dámské

V loňském roce výrazně rozšířená Dámská sjezdovka, jedna z nejlehčích a nejfrekventova­nějších v celém areálu, se letos dočká nové pohodlné lanovky. Starou a pomalou 4sedačku nahradí luxusní 4sedačka s bublinou a vyhřívanými sedačkami.

Lipno: nová lanovka a zábavná sjezdovka

Nově vybudovaná, avšak již dříve jinde provozovaná dvousedačková lanovka zajistí nový přístup do areálu, a to z parkoviště nad obcí Lipno, dosud využívané jen běžkaři. Spolu s lanovkou, jejíž výstupní stanice se bude nacházet na Slupečném vrchu, vznikne i nová lehká, modře značená sjezdovka. Druhou tratí, která lanovku doprovodí, bude zábavná snowcrossová dráha s překážkami, na rozdíl od stávajících skicrossových tratí vhodnější pro malé lyžaře. Celá čtvrtina lyžařské plochy Lipna už bude „tvarována“ do nejrůznějších překážek.

Malá Úpa: z Pomezek ke Kostelu na lyžích

Dva lyžařské areály v Malé Úpě, Pomezky a U kostela, dosud propojené pouze skibusem, spojí nový vlek do kompaktnějšího celku, takže v jednom směru bude možné přelyžovat za příznivých podmínek bez sundání lyží. Při návratu od kostelních sjezdovek na Pomezky si pak lyžaři díky nové propojovací cestě zkrátí cestu skibusem na polovinu. Nový vlek Kolbenka je postaven mezi oběma areály a nově vytyčenými cestami (Trautenberk, Moravanská spojka a Vlčí spojka) je s nimi propojen. Novinkou je dále začlenění maloúpských areálu do superskipasu Skiresort Černá hora – Pec. Jeho držitelé tak budou mít k dispozici už 50 km sjezdovek, dosažitelných na lyžích nebo skibusem.


Česko 2018/19

Dolní Lomná – Severka: lanovka v zapadlém koutě Beskyd

Jedno z nejzapadlejších údolí Beskyd má překvapivě atraktivní lyžařské terény, z nichž ty na svazích Severky letos „zvýrazní“ repasovaná dvousedačková lanovka o délce jednoho kilometru. Modré a červené sjezdovky s převýšením až 300 m jsou bohužel poněkud hůře dopravně dostupné – z Dolní Lomné po úzké a strmé cestě.

Dolní Morava: vyhlídková sjezdovka

Nová pohodová sjezdovka, příznačně pojmenovaná Vyhlídková, spojí chatu Slaměnku s horní stanicí lanovky U Slona – při délce 1 050 m a převýšení 165 m tak bude velmi mírná, příjemná hlavně pro méně zdatné lyžaře, kteří tak mohou projet celým areálem pouze po modrých sjezdovkách.

Klínovec: už 30 km sjezdovek

Krušnohorský Klínovec letos v létě propojil svůj lyžařský areál lyžařskými cestami s Neklidem u Božího Daru, díky čemuž se celistvá síť sjezdovek rozrůstá na 30 km, a řadí se tak mezi tři nejrozsáhlejší v Česku. Propojovací sjezdovka povede z vrcholu Klínovce k nástupní stanici trojsedačkové lanovky na Neklidu a odtud dále zpět na jižní úpatí Klínovce k Jáchymovské sjezdovce a nástupu na 4sedačku s oranžovou bublinou Prima Express.

Neklid se dlouhodobě zaměřoval na freestylovou komunitu a má jeden z nejstarších a pečlivě udržovaných snowparků u nás. Klínovec bude přes Neklid zpřístupněn i přímo z Božího Daru, hlavního ubytovacího letoviska oblasti. Ve společném skipasu totiž bude zahrnut i přibližovací vlek za hotelem Praha a mimoto i vlek Hranice nebo nově vznikající vlek ve snowboardovém areálu – tyto „cvičné“ areály si přitom zachovají z cenových důvodů i lokální zvýhodněné skipasy.

Kromě toho se chronicky úzká modrá Dámská sjezdovka, velmi oblíbená u začátečníků a méně zdatných lyžařů, rozšíří na dvojnásobek, o pětinu prostornější bude i sousední červená Pařezovka. Více zabavných prvků a relaxační zóna přibude i ve snowparku Cool Fun na severní straně Klínovce. Celkové letošní investice dosáhly 70 milionů korun.

Do příštích lete se plánují další vylepšení v celkové hodnotě 350 milionů – posilovat se bude zasněžování, vzniknou nové restaurace či toalety a stavět by se měly i nové lanovky. Mimoto se chystá projekt vyhlídkové platformy podobné těm na Lipně nebo Dolní Moravě.

Kraličák: modřínová rozhledna

Komornějšímu a rodinně zaměřenému areálu Kraličák mezi Hynčicemi pod Sušinou a Stříbrnicemi dominuje vrcholek Štvanice, který nově zdobí volně přístupná rozhledna vysoká 30 m. Postavena je z modřínového dřeva, skla a ocelových lan. Dětem je k dispozici odpočívadlo se zábavnými prvky. Vrcholek je dosažitelný sedačkovou lanovkou ze Stříbrnic a vleky z Hynčic, které by měla doplnit již léta rozestavěná sedačková lanovka.

Karlov pod Pradědem: další lanovka s bublinou

Svahy v Karlově pod Pradědem jsou docela hustě protkány sjezdovkami, které obsluhují tři sedačkové lanovky a množství vleků – letos k nim přibude další lanovka a jedna stávající bude „upgradována“. V areálu Myšák nahradí dosavadní neodpojitelnou dvousedačkovou lanovku odpojitelná, tedy expresní 4sedačka s bublinou.

Plánuje se i těsnější propojení sjezdovek v celé oblasti Malé Morávky, takže během příštích let by měl vzniknout kompaktní areál od Kopřivné až pod Karlov.

Paseky nad Jizerou: sedačka místo obecních vleků

Sedačková lanovka, nahrazující starší kotvu a tatrapomu v obecní části areálu, se po letech plánování konečně staví. Již dříve použitá lanovka má odpojitelnou technologii, bude tedy rychlejší při zachování pohodlného nástupu i výstupu.

Tanvaldský Špičák: na vrchol rychleji

Vrchol Špičáku nad Tanvaldem v Jizerských horách bude od zimní sezóny 2018/19 přístupný sedačkovými lanovkami už z obou stran, tedy jak od Albrechtic (Špičák I), tak od Tanvaldu (Špičák II). Nová, resp. repasovaná sedačková lanovka z tanvaldské strany bude na rozdíl od té albrechtické odpojitelná, tedy rychlejší a navíc vybavená bublinou proti nepřízni počasí.

Během dvou let by měla provizorní stavební buňky, skýtající veškeré zázemí, nahradit nová budova, kde bude místo pro bufet, lyžařskou školu a půjčovnu.


Česko 2017/18

Bublava: nové apres-ski

V Bublavě bude v provozu nový apres-ski bar Igloo a nové bude i sociální zařízení v areálu. Kromě toho budou do začátku sezóny podle plánu odstraněny i škody způsobené vichřicí.

Černá hora – Pec: těsnější propojení areálů

Nejvýraznější novinkou SkiResortu ve východních Krkonoších, který zahrnuje přes 40 km sjezdovek na jeden skipas, bude expresní 4sedačka v Černém Dole, prodlouží se i přilehlé sjezdovky. V Peci pod Sněžkou vyroste nový vlek s 600 m dlouhou sjezdovkou v Javořím Dole, který v budoucnu poslouží i jako propojení s Velkou Úpou. Těsnější spojení mezi areály už letos zajistí expresní skibus, nadále bude v provozu i oblíbená lyžařská trasa z Černé hory do Pece, na níž lyžaře ve vybraných úsecích převážejí rolby.

Deštné v Orlických horách: nová páteřní lanovka

Nově vybudovaná expresní 4sedačková lanovka v areálu Marta II, zčásti vybavená bublinami, se stane novou dopravní tepnou střediska, neboť z ní budou dostupné všechny mírnější sjezdovky. Ve středisku bude fungovat i nový dětský park.

Dolní Morava: více parkovacích ploch

Nejmodernější středisko na Moravě rozšiřuje dětský park, crossovou trať a funline. Nové bude i parkoviště pro 300 aut, situované 100 m od nástupní stanice lanovky.

Herlíkovice Bubákov: projekt 2020

V letošním roce přibude jen jeden nový lanový vlek, větší investice se však plánují do roku 2020.

Klínovec: příprava na propojení

Na Klínovci posílili zasněžovací systém, hlavně se ale připravuje propojení se sousedním lyžařským areálem Neklid, ke kterému by mělo dojít v sezóně 2018/19.

Kouty: pohodlnější přístup

Přístup do areálu usnadní nový pojízdný koberec, úprav se dočkaly i nástupní a výstupní stanice lanovky.

Lipno: více hravých tratí

Rodinný areál na Lipně bude mít nový snowpark a funpark, rozšířenou crossovou dráhu a měřenou slalomovou trať.

Malá Úpa: pivovar Trautenberk

Přímo pod sjezdovkou Pomezky je v provozu nový pivovar Trautenberk, který slouží i jako restaurace a ubytování.

Přemyslov: více vody pro zasněžování

Nová akumulační nádrž o objemu 3 800 m3 zvýší kapacitu zasněžování. Nové budou i turnikety.

Špičák na Šumavě: plány na novou restauraci

Ve snowparku na rodinné sjezdvce Spodní Šance přibude trať funline. V příštích letech by měla vzniknout nová restaurace alpského typu.

Špindlerův Mlýn: nové Mísečky

S novou expresní 4sedačkou z Horních Míseček na Medvědín, která dříve jezdila ve Svatém Petru, se rozšíří i přilehlá sjezdovka Machytka. Přestavěná a modernizovaná bude restaurace na dojezdu ve Svatém Petru, rozšířuje se i panoramatické restaurace Na Pláni.

Tanvaldský Špičák: brzké rozšíření

Probíhají přípravy rozšíření areálu v sezóně 2018/19.


Česko 2016/17: sníh, sníh, sníh

Uplynulé zimní sezóny s teplem, deštěm i sluncem, ale s velmi malým a nevyzpytatelným množstvím sněhu přiměly domácí areály, aby se ještě lépe vyzbrojily zasněžovací technikou.

Po mnoha letech nebyla letos na českých horách postavena žádná nová lanovka – i ty původně plánované se nejméně o rok opozdí, investice totiž míří hlavně do sněhu. A také do vylepšení zázemí nebo nových zábavných atrakcí. Je mírně vyrostou – podle údajů Asociace horských středisek – průměrné ceny skipasů, zhruba o procento.

Monínecký experiment

Nejsledovanější novinkou se tak stává zasněžovací technologie Snowfactory, kterou si pořídil Monínec a s níž „vykouzlil“ už během října – bez jakýchkoliv mrazů – hromadu sněhu, s níž mohl zahájit sezónu na cvičné louce. Sníh, přesněji řečeno hluboko zmražené ledové „lupínky“, putují z „kontejnerů“, v nichž se vyrábí, hadicemi přímo na sjezdovku. Zatím úspěšný experiment by Monínec rád dotáhl do finále otevřením horní části hlavní sjezdovky v polovině listopadu. Nejde samozřejmě o podzimní lyžování doslova na zelené louce – systém má pojistit hlavně lyžování o Vánocích a v případě silné oblevy i během sezóny.

Kromě budování zábavných tratí s klopenými zatáčkami, dětských parků, snowtubingových drah a jiných atrakcí postupuje kupředu i nákup skipasu on-line – u větších středisek už je běžné, že si jej můžete pořídit a nabít před návštěvou pohodlně doma nebo i během cesty. V některých areálech je nutné být držitelem jejich vlastního nosiče (čipové karty), v jiných je permanentku možné nahrát i na jakoukoliv kompatibilní kartu.

Kdy je na horách nejvíc plno?

Zatímco zahraniční turistické destinace mívají pečlivě zpracovaná data o svých návštěvnících, v Česku tyto údaje chybí. Asociace si proto nechala návštěvnost „změřit“ s pomocí mobilních operátorů – že nejvíce návštěvníků do hor míří o víkendech a prázdninách, je jasné, nyní se ale dá vycházet i z poměrně přesných statistik. Stejně tak se zjišťovalo, kdo, odkud a na jak dlouho na hory jezdí.

Úspěšné léto

Po třech poměrně mizerných zimách mohou mít mnohá střediska radost aspoň z toho, že léto v horách se stává pro návštěvníky stále atraktivnější – samozřejmě i díky bikeparkům, stezkám pro horské koloběžky nebo dětským hřištím, která v českých střediscích hojně vyrůstají.


Česko 2015/16: vyhřívané Krkonoše

Ať už domácí střediska žene touha vyrovnat se službami alpským sousedům, nebo si nacházejí ke svým lyžařům jinou, vlastní cestu, letošním novinkám vládne komfortizace a atraktivizace lyžování, stejně jako v zahraničí.

Nových lanovek na českých sjezdovkách letos přibude jen pár (doslova tedy dva páry), zato v těch nejsledovanějších místech – ve Špindlerově Mlýně, v Peci pod Sněžkou a Janských Lázních a také na Bubákově, vše v Krkonoších. Hned dvě z nových lanovek budou lyžařům při jízdě topit a jedna dokonce zlomí domácí „rychlostní“ rekord.

Éra superskipasů

Zároveň se dá říct, že pomalu končí doba, kdy český lyžař dostává za cenu skipasu „málo“ sjezdovek – přinejmenším symbolicky tuto éru představuje Czech Skipass, sezónka platící ve více než 20 střediscích s téměř 200 km sjezdovek. Už léta jsou přitom třeba Krkonoše regionálními skipasy „pokryté“, přeshraniční skipas je pak realitou i v Krušných horách. Nově, či spíše lépe propojené budou od letoška opět Čenkovice s Červenou Vodou. V Beskydech a Javorníkách funguje Skiregion Valašsko.

Vlny a skokánky pro děti

Atrakcí přibývá jak na sjezdovkách, tak mimo ně. Velmi vítané jsou freestylové hrátky pro děti – především zábavné tratě zvané funslope či fun zone, které je protáhnou klopenými zatáčkami, vlnami či tunelem. Nčekaně mohutný úspěch sklidila i lipenská stezka korunami stromů – letos vyroste obdobná stezka, ovšem přímo „v oblacích“, na Dolní Moravě v Králickém Sněžníku. Není přitom náhodou, že nejdynamičtěji se rozvíjející střediska, leží většinou mimo národní parky.

Kdy zmizí fronty před pokladnou?

Malou revolucí by mohly být e-skipasy, které už progresivnější střediska nabízejí. Výhodou permanenetk pořízených přes internet je nejen sleva, ale hlavně pokud s ním můžete rovnou do turniketu. Zatímco fronty u lanovek nebývají až takový problém, jak se říká, ranní můrou se leckde stává čekání před pokladnami.

Buková hora: Červená Voda jde do modra

Skipark Červená Voda po pěti letech od svého vzniku lyžařsky ovládne celou Bukovou horu – ke svému vlastnímu areálu s luxusní 4sedačkou a dvěma sjezdovkami na straně Červené Vody a Třebovské sjezdovce s 2sedačkou na straně Čenkovic získává za zhruba 15 mil. Kč i zbývající část čenkovického areálu (vlek a sjezdovka Svitavská, cvičné svahy Vigona). Celá Buková hora s 8 km sjezdovek tak bude mít – opět – jednotný skipas.
Zároveň se potichu mění obtížnost většiny sjezdovek na lehkou – z Červené Vody tak bude „modrá“ Voda. Po dřívějším „odbarvení“ Mlýnické (kromě úvodního a cílového hangu) přichází na řadu i Svitavská a Třebovská (kromě vršku). Resort tím potvrzuje své zacílení na rodiny.

Černá hora – Janské Lázně: luxus na Hofmankách

Nová luxusní lanovka letos obslouží červenou sjezdovku Hofmanky, vybudovanou před dvěma lety, která patří k nejprostornějším na Černé hoře. Šestisedačková lanovka se bude pohybovat rychlostí až 6 m/s, přičemž běžná rychlost odpojitelných lanovek je 5 m/s – Hofmanky Express tak budou nejrychlejší sedačkovou lanovkou v Česku. Sjezdovka bude nově zasněžovaná, stejně jako 75 % tratí v celém SkiResortu. Dá se spolehnout, že pohodový charakter sjezdovky spolu s „útulnou“ lanovkou bude velkým lákadlem pro nenáročné lyžaře, kteří by tak mohli ulevit okolním tratím. Z dojezdu tratě se dá po spojovací cestě odjet i ke spodní stanici kabinkové lanovky v Janských Lázních.

Herlíkovice Bubákov: z parkoviště kabinkou

Pohodlnější přístup z herlíkovického parkoviště u Vancl sportu na Bubákov zajistí nová, krátká kabinková lanovka.

Kunčice: ještě lehčí sjezdovky

I v Kunčicích se v létě pracovalo na „zlehčení“ sjezdovek – nejen v mapě, ale i v terénu. Sjezdovka napravo od lanovky bude mít namísto prudkého nástupu nový, mírnější profil a větší šířku. Sklon tratě byl zmírněn také ve středním úseku u Hájovny. I začátek sjezdovky vlevo od lanovky byl upraven pro pohodlnější jízdu bez muld. U vleku Hájovna byl na nejprudší části sjezdovky vybudován mírný obchvat pro nejmenší a méně zkušené lyžaře. V prostoru nástupní stanice Hájovny zřízen dětský vlek a dětské hřiště a přímo na Hájovně vzniká Centrum služeb s novou půjčovnou, posezením i slunečnou terasou. Odolnější by po zpevnění měla být příjezdová cesta a parkovací plochy.

Lipno: nová Vyhlídka

Poté, co loni na Lipně vznikla jediná domácí sjezdovka vyhrazená jen pro lyžařskou školu, se letos přidává nová červená sjezdovka Vyhlídka „pro všechny“ – povede souběžně se stávající Promenádní tratí a dosáhne délky 1 200 m.

Špičák na Šumavě: konečně parkoviště

Asi největší hendikep šumavského Špičáku letos po mnohaletém čekání konečně mizí – nové parkoviště s kapacitou 230 aut poblíž silnice na Špičácké sedlo spojí s areálem 200 m dlouhá cesta, která lyžaře dovede na sjezdovku Spodní šance, a odpadne tak dilema dlouhé procházky z bezplatného parkoviště na Kaskádách nebo placeného parkoviště s omezenou kapacitou naproti nádraží. Návrat zpět na nové parkoviště obstará nový talířový vlek.


Česko 2014/15: na tahu Krušné hory

Česká střediska jako by si letos dala investiční přestávku. Na svazích se objeví jen dvě nové lanovky, ale peníze proudily i jinam – do nových sjezdovek a hlavně do zasněžování.

V plánu bylo původně mnohem více lanovek, jenže nakonec si na ně lyžaři budou muset počkat nejméně do příštího roku. Investice zbrzdila nejen nevydařená zima, ale i byrokratické překážky nebo nejasnosti související s novým občanským zákoníkem.

Cenově zůstává Česko v absolutním vyjádření nejlevnější lyžařskou zemí, a to nejen díky cenám skipasů, začínajícím okolo tří stovek za den, ale samozřejmě i díky dopravní blízkosti.

Po letech stamilioných investic ve východní polovině republiky štafetu převzaly Krušné hory.

Klínovec: z Jáchymova až na vrchol

Nejočekávanější novinkou sezóny je nově zbudovaná jižní strana Klínovce, která nabídne expresní 4sedačku s oranžovou bublinou spolu s 3 km dlouhou červenou sjezdovkou. Kromě nového lyžařského území tak vzniká i nový nástupní bod přímo u Jáchymova, čímž odpadá nutnost výjezdu autem po horské silnici přes Boží Dar.

Plešivec: druhá premiéra

Na dohled od Klínovce se už v loňské sezóně „vyloupla“ celá nová lyžařská hora – Plešivec. Premiéru si ale moc neužil – sezóna trvala jen krátce, ale i tak stihl svými širokými sjezdovkami a moderním zázemím příjemně překvapit první návštěvníky. V letošní sezóně se dostavuje dětský park, budova s lyžařskou školou a hlídáním dětí nebo jedna ze sjezdovek do Pstruží. A rozvojové plány tím nekončí.

Kněžický vrch: 4sedačka s komfortem

Na širokých a mírných loukách pod Kněžickým vrchem je dobře zejména dětem, začátečníkům a rekreačním lyžařům, kterým už jedna třísedačková lanovka slouží. Tu letos doplní 4sedačka s odpojitelným systémem, který je pro nástup a výstup ještě pohodlnější a cesta vzhůru rychlejší. Odpojitelné lanovky se u nás staví převážně na dlouhé a sportovnější tratě – tato bude po Karlově pod Pradědem teprve druhou krátkou odpojitelnou lanovkou, určenou hlavně pro méně zdatné.

Karlov pod Pradědem: nové bubliny

Karlovská expresní 4sedačka V Javořinách, zprovozněná v loňském roce, dostala v létě ochranné bubliny.

Dolní Morava: ještě výš

Na Dolní Moravě byl dobyt nový vrchol. Nad horskou chatou Slaměnka nově povede kotvový vlek až na samotný vrchol Slamník, odkud jej doprovodí červená sjezdovka o délce 600 m. V lokalitě U Slona přibude lehká točivá sjezdovka s terénními vlnami a klopenými zatáčkami, vhodná i pro malé lyžaře. Na tuto trať naváže dětský funpark.

Tanvaldský Špičák: pátá sjezdovka

Špičák mezi Tanvaldem a Albrechticemi se může chlubit čtyřmi pestrobarevnými tratěmi z vrcholu až do údolí, k nimž v sezóně 2014/15 přibude ještě pátá – modro-červená sjezdovka Kostelní o délce 1 150 m.

Czech Skipass: supersezónka za 11 tisíc

Devatenáct středisek ve všech hlavních domácích pohořích mohou neomezeně navštěvovat lyžaři, kteří si pořídí nový sezónní superskipas. Jeho cena pro dospělé je vzhledem k cenám „obyčejných“ sezónek velmi přiměřená – 11 000 Kč. Zato děti (6–12 let) a mládež (12–18 let) už tolik neušetří – zaplatí za něj 8, resp. 9 tisíc. Určitě ale osloví ty, kdo vyjíždějí na lyže podle podmínek třeba dvacetkrát za sezónu a na různá místa.


Česko 2013/14

Na domácích horách se každoročně investuje okolo miliardy korun jen do lyžařských technologií, jako jsou lanovky, vleky, sněžná děla či rolby. V Krušných horách letos přibude i jeden zbrusu nový lyžařský kopec.

Plešivec: nový areál jako hrom

Nově vybudovaný lyžařský areál Plešivec je malým, či spíše velkým třeskem v Krušných horách. Na české poměry bude mít překvapivé velikostní parametry. Na zelené louce vyrůstá středisko s 12 km sjezdovek a třemi moderními sedačkovými lanovkami. Z tisícimetrového vrcholu se budou sjezdovky rozbíhat do tří světových stran, přičemž jeden černý slalomák a jednu červenou sjezdovku doplní několik modrých. Ty se budou jednak rozlévat po cvičných loukách a jednak obkrouží horu kolem dokola. Vstup do areálu bude možný jak od Abertam, tak od Pstruží, odkud lyžaře vytáhne expresní 4sedačka. Plešivec je jednou z největších investic na českých horách za posledních dvacet let a rozšiřuje tak nejmladší generaci středisek postavených „na zelené louce“, podobně jako nedávno Červená Voda, Dolní Morava nebo Kouty.

Klínovec: nová lanovka až za rok

Modernizační kúrou prochází i Klínovec, který je z Plešivce na dohled a na dojezd. Již byla vykácena nová tříkilometrová a solidně široká červená sjezdovka do Jáchymova, spolu s níž se staví i moderní 4sedačka s bublinami, která zpřístupní Klínovec pohodlně přímo z města. Výstavba se ovšem zdržela, a tak se na „nové“ jižní straně Klínovce lyžaři svezou až napřesrok.

Špindlerův Mlýn: více prostoru i pohodlí

Už loni se kácelo, aby měli lyžaři více prostoru na tratích na Hromovce a ve Svatém Petru. Letos se rozšířily sjezdovky na Medvědíně. V celé délce bude širší jak červená, tak černá sjezdovka. Černá sjezdovka navíc dostane bezpečnostní sítě, které budou umístěné v dolní části pod velkým hankem. Zlepší se i přejezdy mezi jednotlivými sjezdovkami.
Novou podobu získá hlavní vstupní brána na Hromovce. Staví se nový nástupní terminál s pokladnami, celodenně otevřenou restaurací, infocentrem a moderní půjčovnou. Vyšší gastronomickou úroveň nabídne i starý bufet na Pláních, jehož nahradí nová vyhlídková restaurace s útulným interiérem, kde si bude možné dát nejen rychlý oběd, ale i posedět u kamen s čajem či horkou medovinou. Vzhůru jdou ceny skipasů, na druhou stranu ubytovaní hosté získají až 30% slevu – špindlerovští tak chtějí přilákat hlavně vícedenní návštěvníky, kteří jsou pro horské letovisko atraktivnější než jednodenkáři.

Černá hora – Pec: safari na lyžích a s rolbou

Už loni se obě východokrkonošská letoviska semkla společným skipasem. Novinkou bude i jednosměrné lyžařské propojení obou center. Z vrcholu Černé hory se bude možné vydat po tzv. lyžařské cestě, na jejímž zhruba 300 m dlouhém plochém úseku lyžaře převeze rolba. Zpět z Pece do Janských Lázní se pak lyžaři, kteří se vydají na toto okružní safari, první svého druhu u nás, vrátí skibusem.
Na svahu Černé hory se v příštím roce vyrýsuje i nová sjezdovka směřující k Hofmanovým boudám. Z Hofmanek zpět k vrcholu Černé hory povede nová moderní 6sedačka, opět až napřesrok.
Na horní stanici Černohorského expresu bude nové odpočinkové zázemí s dětským koutkem.
V Peci se výrazně zlepší i propojení Zahrádek a Hnědého vrchu. Od nástupní stanice vleku na Vysokém svahu totiž povede 85 metrů dlouhý pojízdný koberec.

Červená Voda: expanze do Čenkovic

Po dvou letech půstu se lyžaři budou moci svézt po obou stranách Bukové hory s jedním skipasem. Majitelé Červené Vody totiž expandovali a pořídili si dvousedačkovou lanovku na čenkovické straně. V nabídce budou skipasy pro celou horu i levnější, jen pro Čenkovice. Nově bude i lépe zajištěn transfer od parkoviště k lanovce v Čenkovicích.

Dolní Morava: požitkáři vítáni

Nový resort pod Králickým Sněžníkem nechce být jen lyžařským svahem, ale místem, kde stojí za to pobýt. Vítáni jsou zejména milovníci požitků, kteří se mohou ubytovat ve wellness hotelu Vista přímo na sjezdovce. Velmi oblíbená je i horská chata Slaměnka situovaná na vyhlídce v 1 110 m n. m., která dostane více míst k sezení. Na několika místech kolem sjezdovek přibudou relaxační lehátka. Na Dolní Moravě si nově můžete splnit sen být první na sjezdovce. Exkluzivní zážitek si může od půl osmé dopřát nejvýše 12 nadšenců – kromě sjezdovky jen pro sebe bude v ceně služby i celodenní skipas, bohatá snídaně na Slaměnce a nakonec ještě vstup do wellness centra v hotelu Vista.

Kouty: nová rodinná sjezdovka

Kouty dosud přitahovaly spíše sportovnější lyžaře. Nová modrá sjezdovka by měla zaujmout i méně zdatné lyžaře a rodiny. Při délce 3 050 m bude nová trať jednou z nejdelších na Moravě. Při pohledu odspoda trať přitéká z pravé strany strany a v její spodní části ji bude obsluhovat nový kotvový vlek. Přejezd v horních partiích svahu, který je společný pro nájezd na Hřebenovku i na novou modrou sjezdovku, prošel rovněž proměnou. Po terénní úpravě by již lyžaře neměla zbrzdit krátká rovinka. Ve dvou lesních průsecích si budou moci nově a legálně zajezdit v neupraveném terénu freerideři.
Sjezdovky v Koutech tím narostly na celkových 11,5 km, díky čemuž se stávají největším plně propojeným střediskem na Moravě.

Malá Morávka – Karlov: už pět lanovek

V oblasti Malé Morávky a Karlova na východě Jeseníků přibylo během loňského a letošního léta hned pět sedačkových lanovek. Tři z nich byly spuštěny už během loňské zimy, letos je doplní expresní 4sedačka V Javořinách a 2sedačka Myšák, obě o délce zhruba 600 m. Spolu s nimi budou nově rozšířeny i přilehlé sjezdovky. Celá oblast je prakticky propojena společným skipasem, zčásti i skibusem. Sjezdovky jsou většinou okolo jednoho kilometru dlouhé s převahou lehčích tratí, a lákají tak především rodiny s dětmi.

Špičák na Šumavě: nová louka

Na Špičáku budou mít rekreační lyžaři pro sebe novou sjezdovku – půjde o plochý a široký dojezd sjezdovky Šance o délce 650 m, na kterém byl postaven nový vlek, díky čemuž bude příjemně krotký svah dostupný i bez sjezdu nejprudšího svahu v republice.


Česko 2012/13

Na českých horách přibude v sezóně 2012/13 až osm nových lanovek a několik desítek dalších se plánuje v následujících letech. Všude se chvályhodně objevují nebo rozšiřují dětské parky, neboť právě děti a začátečníci jsou do budoucna nejslibnějšími návštěvníky domácích center. Ceny skipasů se drží v obdobných mezích jako v minulých letech, mimoto se rozšiřují možnosti slev – ať už jde o hodinové skipasy, rodinné slevy či karty hosta.

Čtyři nové lanovky v Jeseníkách

Nejsledovanější proměnou prochází krušnohorský Klínovec, kde starou kotvu na Přemostěné nahradí moderní 4sedačka a zároveň se kácí velkorysý lesní průsek pro novou červenou sjezdovku do Jáchymova, jež se otevře napřesrok spolu s novou krytou 4sedačkou.

Hned tři nové sedačkové lanovky, z toho jedna expresní, se staví v okolí Malé Morávky pod Pradědem v Jeseníkách. Jedno z nejvýznamnějších lyžařských center tohoto pohoří, kde je celkem téměř dvacítka sjezdovek, se tím dočká malé revoluce. Nové kratší sedačkové lanovky vyrůstají i v Dolní Moravici (Avalanche), v Kunčicích pod Králickým Sněžníkem nebo v Lukách nad Jihlavou na Vysočině. Nový vlek se rozjede i v moderním resortu na Dolní Moravě, kde obslouží nově vytvořený úsek sjezdovky Áčko o délce 600 metrů a šířce až sto metrů – trať se nachází přímo nad čtyřhvězdičkovým wellness hotelem Vista, který byl otevřen začátkem léta.

Zcela nové jsou s moderní 4sedačkou, prodlouženými a nově zasněžovanými sjezdovkami a snowparkem rodinné Klíny nedaleko Litvínova.

Krkonoše se koncentrují

Ve východních Krkonoších vznikl nový skiregion se společným skipasem pro Černou horu, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Velkou Úpu i Svobodu nad Úpou s celkem 33 km sjezdovek. Jednotlivé areály budou mezi sebou propojeny i bezplatným skibusem. V nabídce přitom zůstanou i levnější skipasy platné jen v nejmenších střediscích. V západních Krkonoších přitom již několik let funguje skiregion sdružující Rokytnici nad Jizerou, Harrachov, Paseky či Příchovice.

Ve Špindlerově Mlýně byly po pěti letech administrativního boje rozšířeny červené sjezdovky na Hromovce a ve Svatém Petru – padlo celkem 6500 m2 lesa, šířka tratí se zvětšila na min. 40 až 45 metrů.

Dětské parky i vleky zdarma

Velmi rychle přibývá dětských parků. Jeden z nich letos vyroste na Ještědu – bude vybaven pojízdným kobercem, provázkovým vlekem a různými překážkami a bude přístupný nejen s instruktorem, ale i individuálně. Nový dětský park vyrůstá pod Medvědínem. V Jeseníkách nabídne nový pojízdný koberec a lyžařský kolotoč Annaberg u Bruntálu, ve Filipovicích se dětský park dvojnásobně rozšíří a také získá nový pojízdný koberec. Koberec bude mít i cvičný areálek Novako na Božím Daru. Jedno z největších dětských hřišť v Česku – lipenský Foxpark – bude nově osvětlen i v době večerního lyžování a vstup do něj bude i letos zdarma. Dětský či provázkový vlek zdarma je k dispozici třeba v Hynčicích pod Sušinou (Kraličák) v Králickém Sněžníku nebo na krušnohorském Klínovci a v Bublavě.

Dětskou lyžařskou oázu chtějí vytvořit v Karlově pod Pradědem, kde se letos staví tři nové lanovky se čtyřmi sjezdovkami. Děti od 3 let si mohou pod dozorem hrát v dětském centru, tedy ve „školce“, ať už před lyžováním nebo po něm. Vyzvednutí v hotelu obstará lyžařská školka a rodiče tak získají čas pro sebe. Ve skibaru pod sjezdovkou slibují zdravé menu pro děti – z místních surovin a jedno v bio kvalitě. K dispozici je v případě potřeby i dětský lékař, který může malého pacienta prohlédnout přímo v hotelu.