Lyže QST

Slyžemi označenými QST se v kolekci setkáváme již několik sezón. V nabídce je letos najdeme hned v pěti různých šířkách. Nejširší QST 118 jsou určeny výhradně pro prašanové dny, ale ostatní modely v šířkách 106, 99, 92 a 85 už lze díky jejich univerzálním vlastnostem využít i pro celodenní allmountain lyžování.
Model QST 106 se stal v posledních dvou letech jasnou volbou Salomon freeski teamu a spolu s třetí nejširší variantou QST 99 dostal letos do vínku inovovanou konstrukci. Nové verze QST 106 a 99 mají vylepšenou technologii C/FX 3. C značí v tomto případě karbon, F potom lněná vlákna. Tyto materiály jsou kombinovány do klasické sendvičové konstrukce a zcela nahrazují běžně používaný titanal, přesto si zachovávají všechny důležité vlastnosti: Jsou velmi pevné v torzi, dávají lyži potřebnou dynamiku, ale jsou přitom velmi lehké. Jejich nízká hmotnost při zachování špičkových vlastností je tak předurčuje i na delší backcountry výlety.


Boty QST Pro 130 TR a helma Sight

Pro backcountry, ale zároveň pro celodenní allmountain lyžování je určen velmi univerzální model QST Pro 130 TR. Kromě flexe 130, kterou ocení všichni sportovní lyžaři, disponuje otvory pro uchycení „pinových“ skitouringových vázání nebo revolučním jazykem Endofit, který v módu chůze výrazně usnadňuje pohyb. Samozřejmostí jsou technologie individuálního přizpůsobení vnitřní botičky i skeletu My Custom Fit 3D a Custom Shell HD. Bonusem je pak velmi nízká hmotnost, pouhých 1,6 kg.
Nejen pro backcountry je určena i nová helma Sight. Přichází na trh s novou technologií SMART Safety. Ta se snaží chránit lyžaře tam, kde to nejvíce potřebuje. Respektuje tedy kritická místa případného nárazu, kde je osvědčená konstrukce EPS 4 D zesílená za použití materiálu s nízkou hustotou. Samozřejmostí už je přizpůsobení usazení helmy Custom Air Fit System, letos opět vylepšený směrem k většímu komfortu.

Vázání Shift

Přelomovou novinkou je ale vázání Shift. Velmi lehké vázání určené pro skitouring je vůbec prvním na světě, které získalo kromě touringové i plnou certifikaci pro alpské lyžování. Je plně bezpečnostní, na špičce i patě můžete nastavit 6–13 DIN. Jeho unikátní konstrukce navíc poskytuje při sjezdu stejný pocit a požitek jako standardní vázání pro alpské lyžování.
V poloze pro sjezd vypadá na první pohled jako běžné vázání. Standardní špička, standardní uchycení boty ve špičce i v patě jako u alpských vázání. Pokud přepnete na režim chůze, čelisti vázání se ve špičce otevřou a místo nich se objeví skitouringové piny, které botu uchytí pro režim chůze a poskytnou jí maximální volnost pohybu ve vázání.
Unikátní kombinace karbonu, kovu a speciálního plastu dává vázání i velmi solidní hmotnost 1,7 kg/pár. Salomon Shift jsme podrobně otestovali a recenzi najdete v tomto čísle na straně 58, plné znění pak na webu SNOW.CZ v rubrice recenze.