Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.BIKE tour 2018 - Swiss Scuol from SNOW.cz on Vimeo.Lázeňský Scuol


Hlavním městem Dolního Engadinu je vesnička Scuol, která je proslulá svými termálními lázněmi a 11 minerálními prameny, které můžete dle libosti ochutnávat přímo z městských kašen.
Na Scuol si vyhraďte klidně více času, protože stojí za to se tu projít malebnými uličkami a obdivovat typické švýcarské domky zdobené sgrafity.Lanovkou do hor


Ze Scuolu se tyčí kabinková lanovka na vrchol Motta Nalun, která vám vyveze i kola. Z Motta Nalun se můžete vydat na pěší túru nebo si u výstupu lanovky půjčit koloběžku a sjet zpátky do údolí. My jsme se z Motta Nalun vydali na cyklookruh, který zahrnoval jak výjezd do kopce, tak krásný horský sjezd.
Cyklotrasa je v mapce (k dostání na pokladně/ubytování) značená zeleným písmenem G a nejprve po šotolinové cestě nekompromisně stoupá až k horské chatě Alp Clünas. Na Alp Clünas ale žádné občerstvení nečekejte, to si musíte dopřát už v prvním stoupání v Chamanna Naluns, kde se můžete dokonce protáhnout i na trampolíně. Ceny jsou tu ovšem typicky „švýcarské“, tedy za Weissbier dáte 7 CHF a za kávu 4,50 CHF.
Z Alp Clünas nás cesta vedla ještě kousek po vrstevnici, okolo bodu Muot da l´Hom (2 512 m) se ale šotolina změnila v krásný horský trail a krajinou jak z pohádky nás dovedla až k chatě Alp Laret, odkud už to bylo do Scuolu po šotolinové cestě jen z kopce. Trail není nikterak technicky náročný a užijí si ho cyklisté jakékoli úrovně.Poštovním autobusem do osady S-Charl


Často doporučovaným výletem ze Scuolu nejen místními je horská osada S-Charl, která patří mezi ty nejodlehlejší ve Švýcarsku, ze Scuolu je vzdálená 13 km a leží v nadmořské výšce 1 800 m. Vede sem asfaltová cesta, takže se sem můžete dostat na kole, autem (počítejte s poplatkem za parkovné) nebo zdarma tzv. poštovním autobusem Post Auto.
S-Charl je dobrým výchozím bodem pro řadu cyklovýletů i pěších túr. My se odtud vydali na vrchol Mot Madlain, kam vede jednosměrná cesta s časovou náročností zhruba 1,5 hodiny. Úvodní část se sice nevinně klikatí částečně po vrstevnici, v druhé polovině ale nekompromisně stoupáte po kopci přímo vzhůru, takže výlet doporučujeme spíše jedincům s dobrou kondicí.
V průběhu stoupání se postupně procházíte nejprve modřínovým hájem, následně mezi porosty borovice kleče až přejdete v travnatou pláň s výhledem na bezlesé pahorky jediného Švýcarského národního parku.Nejkrásnější vesnice Švýcarska


V okolí Scuolu stojí za návštěvu také nedaleká vesnička Guarda, která je oceněná jako nejkrásnější švýcarská vesnice. Projít se tu můžete uličkami jak z pohádky a rovněž zde se kochat domy zdobenými sgrafiti. Protože ve vesničce je zákaz vjezdu autům, dostanete se sem ze Scuolu nejlépe zdarma poštovním autobusem.Bezcelní zóna Samnaun


Za pozornost stojí i proslulé lyžařské středisko Samnaun, kam vás rovněž odveze zdarma PostAuto. Samnaun je známé tako bezcelní zóna, takže tu za dobrý peníz pořídíte benzín, parfémy a samozřejmě alkohol. Například litr dieselu tu vyjde na 1,087 EUR.
V Samnaun se můžete za výletem do hor vydat panoramatickou kabinkou, která je dvoupatrová a patří tak k největším kabinkám na světě. Od výstupu kabinky můžete zvolit nespočet výletů ať už k jezerům nebo na vrcholky hor, nebo se na kopec nechte vyvézt i s kolem a vyzkoušejte tamní vyhlášení singltraily.
Ne všude platí, že Švýcarsko je pro Středoevropana předražená země. Samozřejmě za pivo na vrcholcích hor si stále připlatíte, nicméně v rámci ubytování často získáte tzv. pobytové karty, s kterými máte zdarma lanovky, poštovní autobusy Post Auto, s kterými se můžete vydat i na vzdálenější místa jako Samnaun nebo Nauders a zdarma můžete využívat také vlaky Rhétské dráhy, s kterými váš pěší nebo cyklovýlet může získat úplně jiný charakter.
Engadin je nám nejbližší švýcarský region, kterým projíždíte často do Itálie. Po cestě do známého Livigna si tady tak můžete udělat zastávku, které určitě nebudete litovat.

My jsme svou pobytovou kartu obdrželi v hotelu Bellaval přímo pod nástupem na kabinkovou lanovku, a kromě toho, že jsme mohli využívat k relaxaci bazén se saunami, připravil nám personál na každý den svačinu na výlet v podobě sendviče a nápoje.


BIKE tour TIP 2018 - Hotel Scuol from SNOW.cz on Vimeo.
Dolní Engadin v kostce:

Scuol, „hlavní město“ Dolního Engadinu:
Vzdálenost z Prahy     6 hod 33 min
Jízdné na lanovky (s využitím tamního ubytování)     zdarma
Jízdné, pokud nejste ubytovaní:      
Zpáteční jízdenka Scuol-Motta Naluns dospělí     25 CHF
Zpáteční jízdenka Scuol-Motta Naluns děti     13 CHF
Provozní doba lanovky:      
květen-listopad     9:00 – 16:45
červenec-srpen     8:00 – 17:15
Webové stránky     www.bergbahnen-scuol.ch
Samnaun:      
Pobytová karta se nevztahuje na lanovku v Samnaun:      
Zpáteční jízdenka Samnaun-Alp Trider Sattel dospělí     24 CHF
Zpáteční jízdenka Samnaun-Alp Trider Sattel děti     14 CHF
Provozní doba lanovky:      
Červen-říjen     8:00 – 17:00
Webové stránky     www.samnaun.ch
Ubytování     www.bellaval-scuol.chV Engadinu jsme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt Carbon AM Team, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami POC. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a v batůžku nechyběla svačina v podobě tyčinek Bombus.