Testy většinou probíhají ve sněhových podmínkách, kde se testuje komfort montáže, trakce, brždění, opotřebení atp. Laboratorně se pak zkoumá použitý materiál, pevnost a odolnost řetězů. Dalším faktorem je cena. V testech se objevují nejmodernější technologické novinky, klasické sněhové řetězy, látkové i sprejové.


Ocelové řetězy jednoznačně vedou

pewag servo

pewag servo

Klasické ocelové sněhové řetězy svými výsledky a parametry jednoznačně vedou, a to nejen, co se týče záběru a opotřebení, ale často i v rychlosti montáže. Pro srovnání, textilní „trakční“ řetězy se velmi rychle opotřebí, tedy roztrhají. Autokluby zařadily do testů i spreje, které mají zlepšit záběr kol na sněhu. Ty umí dát trakci, ale jen na pár stovek metrů. V mnoha zemích navíc nejsou ani schváleny, ani považovány za řetězy, což může být problém v místech, kde jsou řetězy předepsané. Mezi ocelovými řetězy se prakticky nestane, aby některý z nich neprošel testy, přičemž vždy dosáhne minimálně na hodnocení „dobrý“. Níže přehled těch nejlepších.


Které sněhové řetězy uspěly?

Hodnocení Auto Motor und Sport (10 b. maximum)

  • pewag servo (9,3)
  • RUD Star Track (9,3)
  • pewag snox (9,0)
  • RUDmatic (9,0)

Hodnocení ADAC (1 nejlepší, 5 nejhorší)

  • pewag servo (1,8)
  • Walmec Klack & Go New (1,8)
  • Thule CS 10 (2,0)
  • RUDmatic (2,0)

Díky čemu vítězí řetězy pewag servo?

Výborné jízdní vlastnosti na sněhu i ledu, nízké opotřebení materiálu a komfort montáže s automatickým dopínáním za jízdy. Řetězy pewag servo jsou spolehlivé a vyrábí se ve třech verzích pro osobní vozy (i pro ty s malým místem v podbězích), SUV a 4*4. V ocelových řetězech se jim rovnal pouze model Walmec Klack & Go New. Investice do takto kvalitních řetězů se vzhledem k jejich vlastnostem skutečně vyplatí.

pewag servo, detail servo ráčny pro automatické dotahování
pewag servo, detail servo ráčny pro automatické dotahování řetězu


Levnější řetězy = náročnější montáž

Levné řetězy postrádají mechanismy automatického dopínání, což znamená, že po ujetí minimálně několika desítek metrů musíte znovu vystoupit z vozu a zkontrolovat jejich dopnutí. Málokdo má takovou sílu, aby gumovým napínákem vypnul celou řetězovou síť.


Jak zjistím, které řetězy jsou ideální na mé auto?

pewag servo SUV

pewag servo SUV

Existuje konfigurátor sněhových řetězů, který pracuje s databází modelů automobilů prakticky všech značek a modelů s přiřazenými rozměry pneumatik. Vždy vidíte typ řetězu a jeho rozměrové/typové označení. Jednoduše tak zjistíte, které řetězy jsou ideální právě pro vaše auto.


Zdroje: ADAC, Auto Motor und Sport, Autobild