Dámská prodloužená bunda Lifaloft Hybrid Insulator Jacket

Dámská prodloužená bunda
Lifaloft Hybrid Insulator Jacket

Teplo, sucho, malý objem

Pro designéry a inženýry norské firmy Helly Hansen byla práce na vývoji nového izolačního materiálu velkou výzvou. Jako základní stavební kámen využili vlákna Lifa®, která patří do portfolia materiálů využívaných značkou Helly Hansen již od 70. let.


Lifa® Stay Dry Technology, jak se tato řada přesně jmenuje, je založena na kombinaci specifických vláken tkaných a kombinovaných tak, aby optimalizovala odvod vlhkosti od těla. Základním materiálem je pletený polypropylen, který disponuje minimální absorpcí vody (navlhavost 0,05 %). Technologie se neustále vyvíjí, jen za posledních 15 let bylo uvedeno dalších 50 vylepšení – a nyní přichází na řadu další, za poslední roky nejvýznamnější – Lifaloft.


Lifa + PrimaLoft = Lifaloft

Nový izolační materiál s názvem Lifaloft vyvíjeli společně odborníci dvou významných značek: Helly Hansen a obra v oboru zateplování oděvů – PrimaLoft. Technologie Lifa se ukázala natolik vyspělá, že nakonec tvoří základ výsledného produktu až ze 75 %, zbytek nese technologii syntetických polyesterových vláken z produkce PrimaLoft. Lifaloft je oproti PrimaLoftu až o 20 % lehčí, a přitom má větší hřejivost. Za tu je odpovědný vysoký počet mikroskopických vzduchových kapes, jež dokážou zamezit pohybu vzduchových částic, a tím minimalizovat přirozený transport tepelné energie. Laicky řečeno, při velmi malém objemu izolační hmoty umí Lifaloft s vysokou mírou zadržovat teplo.


Vlastností, kterou Lifaloft zdědil po materiálu Lifa, je nenasákavost. Každý typ izolace, aby plnil svou funkci, musí zůstat maximálně suchý – voda, jak známo, je aktivní vodič tepla. Lifaloft tedy nevytváří bariéru a velmi efektivně transportuje molekuly vody pryč od těla, čímž splňuje náročné požadavky na celý systém funkčního oblékání. První testy materiálu právě tuto schopnost mimořádně oceňují. Výrazně ceněnou vlastností bund zateplených novým materiálem Lifaloft je i snadná skladovatelnost. Tedy fakt, že bundy lze sbalit a uschovat do batohu, ale třeba i do větší kapsy. Lifaloft je nejenže lehký, ale má také extrémně nízký objem. To znásobuje možnost využití produktů z Lifaloftu a činí je mimořádně praktickými nejen pro zimní aktivity.

I mpulsem pro vývoj nového materiálu bylo pro Helly Hansen partnerství s lyžařskou reprezentací Švédska. Lyžaři vyjádřili touhu po oblečení, které by si při menším objemu a hmotnosti stále zachovávalo vlastnosti potřebné pro sportování v zimní přírodě. To je zejména hřejivost, ale také prodyšnost a nezbytná odolnost proti vodě a větru. „Názory profesionálních sportovců, kteří naše oblečení nosí denně ve skutečně rozmanitých podmínkách, jsou pro nás cennou zpětnou vazbou,” pochvaluje si partnerství se Ski Teamem Sweden ředitel divize lyžařského oblečení Helly Hansen Philip Tavell a hned pokračuje: „Lyžaři jsou neustále na cestě. Přemísťují se z hotelu na sjezdovku, potom zpátky a už přejíždějí do jiného střediska. Neustále se jim mění podmínky a oni potřebují oblečení, které obstojí dvacet hodin denně. Oblečení, které zůstane suché a zahřeje pod kopcem, ale také se bez problémů vejde do batohu, když jej zrovna nepotřebují. A to jsou přesně bundy zateplené novým materiálem Lifaloft!“


Bunda Lifaloft™ Hybrid Insulator

Highlightem nové kolekce Helly Hansen využívající zateplení Lifaloft je bunda Hybrid Insulator kombinující zóny z Lifaloftu s fleecovými panely na bocích a rukávy ze stejného materiálu. Inteligentní body-maping s využitím moderních materiálů dělá z bundy Hybrid Insulator extrémně všestranný kus oblečení, který lze využívat především jako zateplovací střední vrstvu, ale díky voduodpodivé a větruvzdorné úpravě také coby lehkou svrchní bundu.

Red Dot Design Award

Bunda Lifaloft™ Hybrid Insulator získala v roce 2018 prestižní ocenění Red Dot Design Award udělované produktům, které na trh přinášejí neobvyklá, ale pro zákazníka jednoznačně efektivní technologická řešení. Porota vedle funkčnosti produktu zohlednila také ekologicky šetrnou výrobu splňující standardy Bluesign®.


www.hellyhansen.com