Na trhu není mnoho značek, které mají tak silný osobní příběh jako právě značka KJUS. Fenomenální lyžař, dvojnásobný vítěz Světového poháru Lasse Kjus se po skončení dlouhé kariéry k zármutku mnohých neangažoval ve výchově svých následovníků, ale namísto toho své mnohaleté zkušenosti získané téměř nepřetržitým pobytem na horách zužitkoval v navrhování lyžařského oblečení. „A není asi velkým překvapením, že vzniklo oblečení bez kompromisů – skvěle zpracované, technické, funkční,“ říká Radek Matějů, když vysvětluje, proč jako první obchodník v České republice začal prodávat právě oblečení KJUS. Ve svojí hradecké prodejně RM-SPORT s touto značkou u náročných zákazníků brzy zaznamenal úspěch. Poptávka rostla a do hlavy se stále víc tlačila myšlenka na reprezentativní značkovou prodejnu. „Vůbec první takový obchod byl otevřen ve švýcarském sídle značky, a když jsem ten obchod viděl, už mi asi nebylo pomoci. KJUS STORE Praha byl v době svého otevření v roce 2013 druhou prodejnou tohoto druhu na světě,“ vzpomíná Radek Matějů na dobu před pěti lety. Dnes má designově krásně vyladěný obchod největší výběr z kolekce KJUS v celé ČR, a jistě i proto poměrně stálou klientelu. Zákazníky KJUS STORE Praha jsou v první řadě lidé, kteří lyžařské a golfové oblečení, stejně jako ostatní doplňky, rádi nakupují v příjemném prostředí, v klidu a za asistence kvalifikovaného personálu. V tom, že KJUS STORE nestojí třeba ve Špindlu, nevidí Radek Matějů žádnou nevýhodu, naopak: „Praxe ukazuje, že náš zákazník si oblečení, lyže, lyžáky a další doplňky raději nakoupí v klidu, třeba večer po práci nebo o víkendu. Tyto věci nejsou levné a určitě se vyplatí věnovat jejich výběru a vyzkoušení dostatek času. A to v obchodě pod sjezdovkou většinou nemáte.“

Prémiové zboží má v Česku své zákazníky

Ano, lyžařské oblečení značky KJUS nepatří k nejlevnějším. Ale to, že na kvalitním oblečení nemá smysl šetřit, potvrzují i slova Jiřího Veselého, který je v KJUS STORE Praha specialistou právě na sortiment renomované švýcarské značky: „Každý rok jsou z nové kolekce jako první vyprodané právě ty nejlepší modely. Právě pro lyžařské bundy KJUS v cenové hladině od 27 do 40 tisíc k nám chodí zákazníci nejčastěji. Vědí totiž, že se na toto oblečení mohou stoprocentně spolehnout a nedělají žádný kompromis.“ Hezkým důkazem tohoto tvrzení je i kolekce KJUS 7SPHERE. Početný lyžařský komplet posouvá systém vrstvení na další úroveň a zahrnuje vše od střední přes izolační vrstvy, svrchní bundu a kalhoty. Je prodáván ve speciálním balení, jehož cena přesahuje 80 tisíc korun, a do prodejen se dodává v limitovaném počtu. V Počernicích bylo vloni těchto setů prodáno deset, což byla polovina z celkového počtu dodaného do Česka a na Slovensko.

Lyže a boty, bez nich to nejde

Protože značka KJUS se specializuje pouze na lyžařské a golfové oblečení, nabízelo se tak rozšířit nabídku prodejny o doplňky dalších, stejně kvalitních značek. Přece jen, zákazník vždy ocení, může-li se ve své oblíbené prodejně na hory vybavit kompletně, aniž by musel například helmu, hůlky nebo brýle shánět na dalších prodejnách. Sortiment KJUS STORE Praha tedy doplňují značky POC, Leki, Mico a Oakley. „Od zimní sezóny 2017/18 už jsme schopni zákazníkovi nabídnout také lyžáky a lyže od značek Lange, Rossignol, Dynastar, Atomic a Salomon,“ upozorňuje Radek Matějů. Zde se pražská prodejna žádoucím způsobem protíná s hradeckým RM-SPORTEM, kde kromě kompletní výbavy na lyžování naleznete i půjčovnu a servis lyží. Radek Matějů to blíže vysvětluje: „Zákazníci nám důvěřují a chtějí se u nás často vybavit tak říkajíc od hlavy až k patě. A my je z Dolních Počernic pro lyže nechceme posílat do Hradce Králové nebo k jiným obchodníkům. Dnes tedy v KJUS STORE Praha prodáváme špičkové modely lyží a lyžařských bot, o kterých jsme přesvědčeni, že našemu náročnému zákazníkovi mají co nabídnout.“

I tak jsou ale lyže a boty v KJUS STORU brány de facto jako doplňkový sortiment. KJUS STORE, to je především špičkové oblečení. Tak to bylo v okamžiku otevření obchodu a stejně to zůstane i do budoucna.
Radek Matějů

Majitel KJUS STORE PRAHA a RM – SPORT Hradec Králové

Radku, vy jste, pokud vím, na lyžích závodil. Dají se tyto zkušenosti dnes ve vašich prodejnách nějak využít?

Pokud se bavíme o lyžích, snad jenom tak, že dokážu ocenit a doporučit skutečně kvalitní lyže. Mám přehled o tom, co se vyrábí a prodává, i když teď už se samozřejmě zabývám jenom lyžemi tak zvaně komerčními, a ty nemají se závoděním mnoho společného. Zákazníkům vždy doporučuji, aby si lyže vyzkoušeli, a v tom jim na našich prodejnách vycházíme maximálně vstříc. Není nic lepšího než vlastní zkušenost.
Děláme také bootfitting, takže i při výběru a tvarování bot se snažím lidem předat své zkušenosti a vybrat tak pro ně to nejlepší.

KJUS má vedle lyžařského oblečení také hodně unikátní nabídku oblečení golfového. Vy sám golf hrajete?

Samozřejmě. Na golf mám dnes podstatně víc času než na lyže. Taková je realita, protože v zimě jsem prakticky pořád na prodejně.
Vždycky si ale udělám čas na jarní Ski & Golf Championship, tam se mi to hezky potkává. Stejně, jako je tomu u značky KJUS. Zákazníků z řad golfistů sice máme v KJUS STORU méně než lyžařů, ale na golfové oblečení KJUS nedám dopustit. Myslím, že rozdíl ve funkčnosti oproti jiným značkám se v golfové kolekci projevuje mnohem víc. Golfové oblečení KJUS je extrémně propracované, technické a funkční. Navíc hodně vydrží, což je pro mě, obchodníka, vlastně trochu nevýhoda. Zákazníkův šatník se v takovém případě obměňuje dost pomalu.