Cestovní pojištění je neocenitelný pomocník, díky kterému nemusíte platit obrovské výdaje, které byste byli nuceni vynaložit za léčbu v zahraničí. Existují však rizikové činnosti, kterým se na vaší lyžařské dovolené raději vyhněte – pojišťovna vám je nemusí proplatit.

Společně s odborníky z Netfinance.cz, kteří se zabývají srovnáním cen cestovního pojištění, jsme se zaměřili na činnosti, které můžou mít pojišťovny ve výlukách. Jízda mimo vyznačenou sjezdovku

Pojišťovny většinou proplácí širokou škálu sportovních aktivit, protože chtějí být klientovi nápomocné co nejvíce. Ovšem ve výlukách většinou bývají rizikové činnosti, ve kterých lyžař stojí na hranici hazardu se svým životem.

Mezi takové aktivity patří jízda mimo vyznačenou sjezdovku. Při takovém typu sportu lyžař riskuje nejen náraz do stromu, ale rovněž vyšší riziko laviny a uvíznutí v mase sněhu.

Jízdu mimo sjezdovku mají tudíž pojišťovny obvykle ve výlukách.

Zásah horské služby při pátrací akci na Slovensku

Ne každý míří za lyžováním do Rakouska či Itálie. Důvodem můžou být vyšší ceny i geografická vzdálenost – zvláště pro obyvatele východní Moravy může být snadnější vydat se na lyžařskou dovolenou právě na Slovensko.

Na dovolené v tomto státě si však dejte pozor na jednu věc. Cestovní pojištění většinou kryje zásah horské služby při úrazu, nikoliv při pátrací akci (tzn. když se v horách ztratíte a horská služba vás musí vyhledat). Pokud tedy plánujete kromě lyžování i túry po horách, na toto riziko se připojistěte, protože cestovní pojištění mívá pátrací akci na Slovensku ve výlukách.

Zavazadla v kufru automobilu

Při lyžařské dovolené je moudré pojistit si rovněž zavazadla, protože přijít kvůli krádeži například o celou lyžařskou výbavu se může pořádně prodražit. Dejte si však pozor na následující aspekty, se kterými můžete mít problém při vyplácení škody u pojišťovny.

  • Krádež zavazadel z neuzamčeného automobilu. Pokud si od svého auta na pár minut odskočíte a v době vaší nepřítomnosti vám zloděj z neuzamčeného auta zcizí věci, pojišťovna vám škodu neuhradí.
  • Ztráta zavazadel přepravní společností. Pokud vyrazíte autobusem či letadlem například do italských Alp a přepravní společnost vám při cestě ztratí nebo poškodí zavazadla, tuto ztrátu mají pojišťovny většinou ve výlukách.
  • Proplacení škody nad pojistný limit. Při sjednání pojištění zavazadel se vždy ujistěte, zda váš pojistný limit je dostatečný. Pokud si ztrátu zavazadel pojistíte například na limit 10 000 Kč a vaše lyžařská výbava stála 30 000 Kč, v případě jejího zcizení či ztráty vám pojišťovna proplatí pouze třetinu škody. Vyplatí se tedy sáhnout po vyšším pojistném krytí.

Úraz pod vlivem alkoholu

Zvláště v zimních měsících je tato situace velmi pravděpodobná. Lyžař se chce na svahu zahřát a v místním bufetu si dopřeje velký hrnek svařáku, popřípadě u sebe vozí placatku s domácí slivovicí tzv. „pro zahřátí.“ Pokud se poté na svahu zraní a lékaři si při ošetření všimnou pacientova alkoholového odéru, může si zadělat na problém. Pokud se tato skutečnost objeví v jeho lékařské zprávě, pojišťovna nemusí poskytnout pojistné plnění právě z důvodu požití alkoholu.


Pokud budete vyrážet na hory do zahraničí, využijte srovnávač Netfinance.cz a vyberte si tu nejvýhodnější cestovní pojistku na míru.