Každá z lyžařských oblastí Gasteinu má své vlastní kouzlo - tady zaručeně nehrozí nuda! Začíná se pohodlně na začátku údolí v lyžařské oblasti Dorfgastein Großarl. Pokračuje se přes Bad Hofgastein a Bad Gastein, které spojuje lyžařská oblast Schlossalm Angertal Stubnerkogel. Poté následuje perfektní výškové finále v lyžařské oblasti Sportgastein na konci údolí.


Lehký rozběh na začátek

Úvod zajistí lyžařská oblast Dorfgastein Großarl. Tady vyjedete kabinkou z nadmořské výšky 850 do 2 033 metrů. Lanovka na Fulseck zaveze lyžařské nadšence na 70 km upravených sjezdovek, především lehkých až středně těžkých. A kdo má na nohou ještě dětské lyžařské boty, pro toho je určen Gasti Schneepark přímo u dolní stanice lanovky na Fulseck.


Nová lanovka pro komfortní výjezd z údolí

Bad Hofgastein je propojen lyžařskou oblastí Schlossalm Angertal Stubnerkogel s jižněji ležícím Bad Gasteinem. Novinkou letošní zimy je kabinková lanovka na Schlossalm, která vás bez přestupování zaveze přímo do centra areálu na Schlossalm, Kleine Scharte nebo Haitzingalm.


Obtížnost se zvyšuje

Zatímco o děti se dobře postará Gasti Schneepark lyžařského centra Angertal, pro dospělé lyžaře se u lanovky na Schlossalm opět zvýší stupeň obtížnosti: Na sjezdovce Hohe Scharte Nord (na mapě sjezdovka H1 + H2 + H2a) zdolají sportovci 10,4 km a 1 440 metrů převýšení na jednom z nejdelších sjezdů do údolí v oblasti východních Alp. Komu by to nestačilo, může se inspirovat akcí Open Faces. Tato akce je kvalifikačním závodem okruhu Freeride World Tour ve Verbieru - něco jako finále Champions League freeridingu. Face je soutěžní svah - v případě Gasteinu svah Mauskarspitze. Na Mauskarspitze se sice musí vyšlápnout pěšky, ale freeridery pak očekává 500 metrů dobrodružství ve volném terénu.

Gastein
Foto: © Sandra Lahnsteiner, www.oberschneider.comVýškové finále

Přistupme k výškovému finále ve výšce 2 650 metrů v Gasteinském údolí. Lyžařská oblast Sportgastein v Bad Gasteinu mezi příznivci freeridu dobře známá. Nejvýše položený lyžařský areál v celém sdružení Ski amadé, a tedy také v Gasteinu, je rájem pro milovníky hlubokého sněhu mimo sjezdovky. V případě prašanu a firnu se doporučují tři lyžařské trasy Golden Powder, Golden Rush a Golden Ride, které zaručují zážitek v prašanu s převýšením 1 000 metrů. Mimo sjezdovky je ale nutná opatrnost. Bezpečnost zajistí pípáky a Freeride Info Base.


Po lyžování je před relaxem

Tak co, bylo už lyžování dost? Právě teď skóruje Gasteinské údolí dvojnásobně. Která jiná lyžařská oblast by s ním mohla držet krok co do léčivých štol a termální vody pro uvolnění unavených svalů lyžařů? Termální voda je třešničkou na dortu, která zimní dovolenou ještě více osladí. Zvlášť dobrý odpočinek v termální vodě nabízí Alpentherme Bad Hofgastein a Felsentherme v Bad Gasteinu. Svalové napětí se uvolní, svaly se zotaví a budou zase fit pro další den lyžování!

Gastein Wellness
Foto: © Gasteinertal Tourismus GmbH, Marktl

Úchvatné výhledy ze závratných výšek

Co takhle zimní túra k nejvyššímu visutému mostu Evropy na Stubnerkogelu v Bad Gasteinu? Z více než 140 metrů dlouhého mostu v nadmořské výšce 2 300 metrů přehlédnete horské hřebeny Vysokých Taur. Ještě dále dohlédnete z vyhlídkové plošiny Glocknerblick na Stubnerkogelu. Po krátké procházce od horní stanice lanovky na Stubnerkogel se zde, z vyhlídkové plošiny vypadající jako diamant, skýtá volný výhled až k 3 797 metrů vysokému Grossglockneru - nejvyšší hoře Rakouska.

Gastein – visutý most
Foto: © Gasteiner Bergbahnen AG, WolkersdorferZimní zážitek mimo sjezdovky

Adrenalin mimo sjezdovky objeví odvážní návštěvníci při lezení po ledu. Mezi příznivci lezení po ledu je obzvlášť oblíbený vodopád v centru obce Bad Gastein. A kdo má sjezdovek dost, může stejně dobře sáňkovat, podnikat túry se sněžnicemi, na běžkách nebo si s celou rodinou zabruslit. Nebo co takhle projížďka Gasteinem na saních s koňským spřežením? Jednou z mnoha vrcholných akcí jsou také mezinárodní závody psích spřežení koncem února za účasti 300 huskyů a 90 musherů ze sedmi zemí.


Gastein prostě nabízí od počátku (údolí) až do konce skutečný lyžařský požitek a ještě něco navíc. Jedno údolí, tři obce, čtyři lyžařské oblasti, spousta akcí a léčivé termály: Vše, co musí lyžařská destinace mít a k tomu ještě trochu víc.