V Bormiu se lyžuje na severním svahu hory Cima Bianca, po které jsou jako pavučina rozprostřeny většinou červené, sportovní sjezdovky. Nahoře na Cima Bianca odstartují a o pěkných pár set metrů níže se zase sjedou skoro ve stejném místě. Pokud vám to zní jako nuda, jste úplně vedle. Bormio je pořádná porce lyžařské zábavy a docela vzrůšo!

1 800 metrů převýšení, kde tohle máte?

Výškový rozdíl vršku a úpatí lyžařského areálu v Bormiu je ojedinělý. Skoro 1 800 metrů, to nenajdete zdaleka v každém lyžařském středisku. Přímo z města se zvedá kabinková lanovka, která vás vyveze do stanice Bormio 2000, centra ski areálu. Na jednom místě se tu nachází půjčovna lyží, několik občerstvovacích zařízení včetně samoobslužné restaurace a nechybí tu ani bankomat. Pojízdný pás tady v poklidu obsluhuje svah vhodný pro nácvik prvních lyžařských oblouků, takže třeba můžete ze zahrádky některého z barů sledovat, jak si vedou vaši nejmenší.

Vy ale bezpochyby budete už brzy mířit výš, výkonnostně i geograficky. A tak pokračujete gondolou až na vrchol Cima Bianca, do výšky 3 012 m n. m. Nahoře může někdy dost foukat a po výstupu z lanovky možná budete hledět, abyste se co nejdříve vrátili o nějaký ten kilometr níže. Jak je libo. Zkuste si sjet na jeden zátah téměř 10 km dlouhou sjezdovku! Sjezd z Cima Bianca až do Bormia je přesně takovou výzvou. Ovšem nemusí se vždy jednat jen o délku. Trať s názvem Stelvio měří „jen“ něco přes 4 km, ale adrenalinu si na ní užijete dost a dost. Zdává se o ní už několika generacím závodních sjezdařů, protože podnik zde pořádaný pravidelně v lednu v rámci prestižní série Světového poháru v alpském lyžování je podle mnohých jedním z nejtěžších sjezdů vůbec.
Bormiu ale naštěstí nechybí ani snazší sjezdovky, byť jich tady není tolik. A dětem se určitě bude líbit Fun slope – hravá trať s klopenými zatáčkami, terénními vlnami, jednoduchými překážkami a také s tunelem. Tu zvládnou i ti úplně nejmenší lyžaři.

Dobře schované San Colombano

San Colombano kandiduje na nejprázdnější středisko Alp. Ačkoliv leží jen nedaleko tak slavných areálů, jako je Livigno nebo právě Bormio, jeho sjezdovky zůstávají mnohým lyžařům utajené. Tratě vedoucí po oblých kopcích, tu v lesnatém závětří, tu na otevřených planinách, jsou samozřejmě kvalitně upravované, přesto na nich většinou lyžují jen místní. A to je právě velké kouzlo málo známého střediska, kterému Italové říkají Valdidentro. Nikdy se tady netvoří fronty, sjezdovky jsou tu široké a mírné a většinou tady bývá hezky.
Jediné, co by se tomuto kouzelnému místu dalo vytknout, je fakt, že propojenost se sousedním Bormiem je stále realizována jenom skibusem. I tak stojí návštěva San Colombana za to.

Kvalitní městské zázemí

Bormio má, podobně jako třeba St. Moritz nebo Chamonix, tu výhodu, že lyžařské svahy leží přímo nad městem, které umí nabídnout vše, co moderní člověk potřebuje k životu. Nechme nyní stranou pekárnu, kavárnu a dobrou restauraci, Bormio má totiž… Termální lázně.
Městské lázně Bormio Terme s 25metrovým plaveckým bazénem, soustavou vnitřních i venkovních termálních bazénů (teplota vody 38 až 41 °C), saunou, párou, masážemi a s řadou zábavných atrakcí i pro děti jsou totiž opravdu hodně lákavou alternativou ke dni strávenému v kopcích. A úplně nejlépe si je užijete jako relaxaci po lyžování! Dobrým nápadem, třeba pro mladé páry, je určitě i romantická večerní procházka starobylým centrem města. Bormio má opravdu velký půvab.

Naším typem na bydlení v Bormiu je apartmánový dům Perego. Do centra města to budete mít asi 150 metrů, na lanovku ani ne kilometr, ale přímo z ubytovacího komplexu jezdí k lanovce skibus. Je zde i bar a pár obchodů a zůstanete-li na více než 5 nocí, můžete přijít i na menší party s welcome drinkem organizovanou cestovní kanceláří NEV DAMA.


bormio ubytko nev dama from SNOW.cz on Vimeo.