Madesimo je typické víkendové středisko obyvatel Milána. Na dvoudenní výlet to nemají daleko a vedle dobrého lyžování je do zdejších hor jistě láká také kvalitní infrastruktura včetně poměrně pestré nabídky nelyžařského vyžití. Češi si tu lyžování i večerní zábavu samozřejmě mohou užívat ve stejné míře a navíc ocení pestrou škálu vesměs nadstandardně kvalitních ubytovacích kapacit. V zásadě lze vybírat mezi cenově náročnějším Madesimem a ekonomicky výhodnějším, od hlavního centra dění však trochu bokem ležícím Campodolcinem. Na tomto místě je ale třeba poukázat na podzemní lanovku Sky Express, díky níž se z Campodolcina na svahy Madesima dostanete za necelých 10 minut.

Na sjezdovkách sami

„Od pondělí do pátku jeden lyžař na kilometr sjezdovky“, tak by se dala charakterizovat největší přednost lyžařských terénů nad Madesimem. A to je něco, za čím určitě stojí cestovat. Dále je to především lyžování až do nadmořské výšky téměř 2 900 m n. m., tedy ryze vysokohorské terény v horních partiích areálu kombinované s lesem lemovanými „dálnicemi“ v nižších polohách. Lyžování v Madesimu má tedy více podob, na čemž se výrazně podílí také odlišně orientované sjezdové terény. Na jih obrácené, avšak vysoko položené a svým způsobem uzavřené údolíčko Val di Lei umí nabídnout doslova klimatické anomálie a v porovnání s hlavní částí skiareálu například výrazně nižší ranní teploty. Najdeme zde dvě červené, spíš nenáročné sjezdovky s proměnlivým sklonem, obklopené doslova pustou krajinou. Převážně severní svahy padající do městečka Madesimo jsou povětšinou zalesněné, a tak se na nich dá dobře lyžovat i za horšího počasí. Sjezdovky jsou značeny převážně červeně a modře, ovšem dají se tu najít i vyloženě náročné terény vhodné pro opravdu zdatné a zkušené borce. Určitě mezi ně patří černo-červená Interpista, ta začíná širokými serpentinami v opravdu ostrém spádu. Mezi vyznavači jízdy ve volném terénu je potom za klasiku považován sjezd žlebu z Pizzo Groppera. Jedná se o značenou off-piste trať s téměř neměnným sklonem červeno-černé sjezdovky. Příjemné je, že i tento freeride končí výjezdem na upravované tratě a nemusíte po jeho absolvování nikam šlapat.
Sněžné údolí

Velmi strmé hřebeny Lepontských Alp zdvihající se z Pádské nížiny vytvářejí právě v oblasti Valchiavenny silný návětrný efekt pro oblačnost směřující ze Středomoří. Dvoumetrové sněhové peřiny zde nejsou ničím výjimečným, v neobvykle hojných letech sněhu napadá i více. V roce 2001 spadlo během sezóny ve Val di Lei úhrnem 18 metrů sněhu, v únoru 2009 ležela na Pizzo Groppera větrem utemovaná vrstva 410 cm.
Moderní lanovky a dostatek sněhu

Také k vybavenosti areálu lze uvést vesměs samá pozitiva. Cesty na start sjezdovek zde převážně zajištují nejmodernější přepravní zařízení v podobě vysokokapacitních sedaček, pomu či kotvu zde nepotkáte. „Metro“ Sky Express vedoucí z Campodolcina je v Alpách jedním z posledních přepravních zařízení svého druhu. V roce 1995 nahradilo visutou kabinu, která často nejezdila kvůli silnému větru. Také letos směřovaly největší investice do systémem umělého zasněžování, ten už v současnosti pokrývá téměř 100 % sjezdových tratí. S vědomím, kolik v údolí Valchiavenna průměrně nasněží, ale produkce technického sněhu nevypadá nikterak významně. Nadmíru štědré a hlavně pravidelné příděly přírodního sněhu a na italské poměry nevídaná sněhová jistota jsou dalším z pádných argumentů, proč Madesimo navštívit.

Naše doporučení zní jednoznačně: Nelitujte o něco delšího cestování, vyjeďte třeba v neděli a užijte si v Madesimu tři až čtyři všední dny. V tuto dobu budete na zdejších sjezdovkách prakticky sami, což se dá v současnosti v Alpách považovat za opravdový luxus. Navíc luxus, který zase tak moc nestojí. Zejména bydlení v okrajovém areálu Campodolcina se dá pořídit za nezvykle výhodné ceny. Vyzkoušejte třeba nově zrekonstruovaný Alps Wellness hotel Oriental ***. V porovnání s hotely v Madesimu nabízí nesrovnatelně výhodnější cenové podmínky dokonce i s možností kratších pobytů už od 3 nocí. K dispozici vám mimo jiné bude zcela nové relaxační centrum, specialitou tohoto hotelu je potom bohaté stravování využívající hotelovou pekárnu a cukrárnu. Ovšem pozor, nebudete-li dostatečně lyžovat, nárůst hmotnosti je tu garantován.
V létě do bikeparku!

Madesimo láká stále více návštěvníků i v letním období. Vedle nádehrné přírody se pod tuto skutečnost určitě podepisuje i zdejší bikepark, který obsluhuje kabinová lanovka Larici. Nástupní stanice je ve výšce 1 541 m n. m., vystupujete v 1 878 metrech, odkud se rozbíhá celkem šest tratí. Denní ticket pořídíte za 19 eur. Madesimo, ale nabízí i spoustu příležitostí pro ježdění mimo bikepark, mtb traily se vinou kam oko dohlédne. I v létě tu platí to, co v zimě – Valchiavenna je zapomenuté údolí, kde vás rozhodně nebudou obtěžovat davy turistů.