1. Bernina Express

Panoramatický vlak Bernina Express by rozhodně neměl chybět na žádném cestovatelském seznamu. Vlak začíná svou jízdu v Churu a pokračuje přes Thusis po UNESCO tratích Albula a Bernina do italského Tirana. Vlak zvládá stoupání přes 70 promile bez ozubnice, během ca čtyř hodinové jízdy vás čeká cesta od ledovců doslova až k palmám, točité tunely, 196 mostů a jeden z nejimpozantnějších železničních přejezdů Alp.

Novinka: Bernina Express č. 961 vyjíždí nově už z Landquartu, odkud se vydá přes Prättigau a divokou soutěsku Zügen mezi Davosem a Filisurem do Bergünu a dále po své klasické trase do Tirana.


2. Medvědí vlak do Arosy

Novinkou je speciální medvědí vlak do Arosy, který jezdí od loňského roku po jedné z nejkrásnějších železničních tratích. Vláček vyjíždí z Churu, projede uličkami města a pokračuje vzhůru do hor, kde můžete lanovkou vyjet až k výběhu medvědů. Za návštěvu stojí ale i samotná Arosa, malebně rozložené kolem jezera. Arosa je navíc spojena lanovkou se střediskem Lenzerheide.


3. Nostalgický vlak z Davosu

Milovníky historie potěší nostalgický vlak, který vyjíždí od 11. 5. 2019 do 27. 10. 2019 každý den dvakrát z Davosu a míří do Filisuru. Odtud se můžete vydat dál po kolejích Rhétské dráhy nebo se vrátit stejným vlakem zpátky. V soupravě je zařazeno několik tipů historických vagonů a v případě hezkého počasí se největší oblibě těší otevřený vagon, ze kterého se také nejlépe fotografuje. Ubytovaní v Davos Klosters mají tuto atrakci v ceně návštěvnické Davos Klosters Card, kterou obdrží od svého ubytovatele zdarma.


4. Ledovcový expres

Panoramatický vlak Ledovcový expres je také známý jako nejpomalejší rychlík světa. Jeho „pomalé“ rychlosti, ale rozhodně nebudete litovat. Celá trasa ze Sv. Mořice do Zermattu zabere necelých 8 hodin a vede panenskou horskou krajinou, mondénními letovisky, hlubokými soutěskami, půvabnými údolími a 91 tunely. Během cesty si navíc můžete vychutnat lahodný tříchodový oběd, který se připravuje na palubě vlaku z čerstvých surovin a je servírován přímo na Vaše sedadlo.

Novinka: od letošního roku je možné využít také třídu Excellence Class pro opravdu náročné požitkáře, která cestujícím nabídne vlastní bar, garantované místo u okna, vlastní tablet s palubním informačním servisem, dopravu zavazadel z vašeho hotelu na palubu vlaku a spoustu dalšího. Mimo to vás hned na nástupišti u vlaku uvítá osobní průvodce a nabídne vám drink na uvítání. Během celé cesty je poté cestujícím k dispozici bezplatné občerstvení vč. nápojů a oběda o pěti chodech.


5. Ledovec Morteratsch

Ze zastávky Morteratsch si můžete udělat výlet přímo ke splazu stejnojmenného ledovce a prozkoumat ho tak z bezprostřední blízkosti a podle značek s letopočty bohužel i zjistit, jak rychle ubývá. Poblíž železniční zastávky Morteratsch najdete i sýrárnu, tady chutnáte na sýrovém brunchi pestrou paletu sýrových delikates.


6. Ledovec Diavolezza

Pokud si chcete cestu vláčkem zpestřit i výletem lanovkou, je pro vás ideální vystoupit v zastávce Diavolezza a vyjet si odtud kabinovou lanovkou. Nahoře vás čeká hotel s restaurací a nádhernou vyhlídkovou terasou s pohledem na nejvyšší horu Graubündenu Piz Bernina a její ledovce. K umocnění zážitku doporučujeme přidat koupel v nejvýše položené vířivce, která stojí přímo na venkovní terase.


7. Poschiavo

Jednou ze zastávek, kterou by bylo škoda jen projet, je Poschiavo. Ocitnete se v městečku s italským šarmem a nečekaně velkými paláci. Výborně se tady také najíte. O bohatství se tady postarali místní cukráři, kteří vycestovali do Španělska, kde se učili péct sladkosti s máslem. Přineslo jim to věhlas i peníze a své honosné domy si pak postavili doma v Poschiavu. Patří jim tu celá ulice.

[* *] https://live.staticflickr.com/…7071b0_b.jpg

8. Pěšky podél kolejí

Pokud máte chuť si prohlédnout tratě Albula a Bernina opravdu zblízka, vydejte se na pěší trasu vedoucí v bezprostřední blízkosti železnice právě v těch nejzajímavějších úsecích, můžete tak putovat z Predy do Bergünu. Informační tabule podél cesty Vám poskytnou mnoho zajímavých údajů. Vydat se můžete ale i na vícedenní putování na trase Via Albula/Bernina. A kdyby vás náhodou bolely nohy, kdykoliv můžete naskočit na vlak.


9. Železniční muzeum Rhétské dráhy

Přímo v zastávce Bergün se nachází Železniční muzeum Albula, které provede milovníky železnice a rodiny s dětmi dějinami železnice v Graubündenu. Návštěvníky nadchnou staré předměty spojené se železnicí, filmy a modely. V simulátoru v legendární lokomotivě Krokodýl si můžete zkusit řídit vlak po trati Albula.


10. Pěší turistika a termální lázně ve Scuolu

Červeným vlakem Rhétské dráhy se pohodlně dopravíte do městečka Scuol, jenž je hlavním centrem Dolního Engadinu s rázovitou architekturou, domy zdobenými sgrafity s okny s něžnými háčkovanými záclonkami. Ve Scuolu oceníte nespočet turistických tras, možnost jízdy na terénních koloběžkách a po dní v pohorkách odpočinek v místních lázních s 11 minerálními prameny.
Švýcarsko na jedno kliknutí

Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete zdarma objednat poštou brožury. Nezapomeňte sdílet Vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko – ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag.