1. Pěší turisté

Trasy všech stupňů obtížnosti čekají na Vaše pohorky. Jsou tu okruhy pro děti, ale i ostré výšlapy pro zkušené vysokohorské turisty. Švýcaři hrdě říkají, že jejich turistické značení je nejlepší, což my si ale také myslíme o našem. Několik zásadních odlišností tady ovšem je. Trasy se neudávají v kilometrech, nýbrž v čase – některé kilometry mohou být díky převýšení a terénu hodně dlouhé. Naše barvy nemají, a jejich modrá je náročná vysokohorská túra, červená je normální vysokohorská túra (tedy bez lan, žebříků, apod.) a žlutá (pozor žlutá je celá značka, ne jen pruh uprostřed jako u nás) je jednoduchá turistická stezka. Spousta naučných a tematických tras je pak zde samozřejmostí.


2. Vyznavači horských kol

Budování singltrailů pro horská kola patří ve Švýcarsku v posledních letech k velkému trendu. Vyzkoušejte trasy v Samnaun, Val Müstair nebo ve Sv. Mořici. Výběr trasy a terénu zvažte a přizpůsobte svým možnostem. Většina místních lanovek převeze Vaše kolo zdarma nebo za menší poplatek – můžete tak například vyjet lanovkou na vrchol a dolů se lehce spustit na kole.


3. Lanovky pro ubytované zdarma

Příjemným bonusem navíc jsou v Engadinu lanovky pro ubytované zdarma. Tuto nabídku má Samnaun i Sv. Mořic. Ve Scuolu k tomu je i volný vstup do místních termálních lázní.


4. Milovníci vláčků

Engadinem vedou jedny z nejkrásnějších panoramatických tras Rhétských drah. Ke svezení láká Bernina Express, jejíž dvě tratě – Albula a Bernina – jsou zapsány i na seznamu UNESCO. Tenhle výlet má tu výhodu, že ho můžete zvládnou v jediném dnu. Celá cesta Ledovcovým expresem (Sv. Mořic – Zermatt) trvá celých 7,5 hodiny. Můžete si vybrat ale také jen kratší úsek. Pokud Vás tyto panoramatické vlaky lákají, je nutné si koupit jízdenku společně s místenkou. Po stejné trase Bernina Express a Ledovcového expresu ovšem jezdí i regionální vlaky, na které není rezervace nutná a můžete ještě libovolně vystupovat, nastupovat a stahovat okénka za účelem fotografování. Pokud byste chtěli nahlédnout trochu blíže do tajů železnic, vystupte v zastávce Bergün a navštivte muzeum Rhétské dráhy nebo v zastávce Preda, kde je volně přístupné informační centrum k nově budovanému albulskému tunelu. Obě expozice jsou interaktivní a hravé a potěší tak i ty nejmenší vláčkaře.


5. Mlsné jazýčky

Místní vyhlášenou dobrotou je Engadiner Nusstorte – ořechový dort z lineckého těsta. Vlastní recepturu má téměř každá kavárna. Vaší pozornosti by nemělo uniknout ani největší graubündenský buffet s dezerty ve Val Roseg a už vůbec ne neuvěřitelný sýrový brunch u železniční zastávky Morteratsch. V Engadinu najdete i největší a nejmenší whisky bar. Ten největší je v Hotelu Waldhaus am See ve Sv. Mořici, nejmenší ve Val Müstair. Z dalších pochoutek určitě vyzkoušejte klobásky od firmy Hatecke (vyrábějí speciality s borůvkami, s ořechy a mnoho dalších) a pivo z malého pivovaru v Tschlinu.


6. Romantici

Nechybí ani nabídka pro romantiky. Za všechny alespoň dva tipy – malebná vesnička Guarda a její dvě neméně malebné, ale méně turisty objevené vesnice Ardez a Boscha. Půvabné místo S-charl na okraji Švýcarského národního parku je východiskem pěších túr i tras pro horská kola, ale i příjemným místem ke spočinutí.


7. Milovníci vody

Pokud Engadinem projíždíte nebo ještě lépe – je vaším cílem, určitě dobijte energii v místních lázních Bogn Engiadina Scuol s 11 minerálními prameny a fantastickým výhledem na okolní vrcholy, který se Vám naskytne z venkovního bazénu.
Švýcarsko na jedno kliknutí

Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete objednat tištěné mapy a brožury zdarma k zaslání poštou. Nezapomeňte sdílet Vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko – ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag.