„Důvěřuj, ale prověřuj!“ Vidíte krásné fotky, ještě krásnější cenu a už hned kupujete? Tak tímhle chováním si zaděláváte na pořádný průšvih. Vždy čtěte vše, co se dané nabídky týká. Kromě běžných informací v podobě stravování, ubytování, vzdálenosti od pláže a možné zábavy se zajímejte i o to, jestli je:

  • v ceně pobytová taxa,
  • lehátka a slunečníky za poplatek,
  • klimatizace nebo trezor na pokoji zdarma,
  • součástí ubytování televize, rádio, lednička, apod.

To vše by vám mohlo konečnou cenu zájezdu ještě navýšit. Navíc vhodné je si veškeré informace ověřit, a to tím, že se na vámi vybraný hotel podíváte i u jiných cestovních kanceláří. Někdy zjistíte, že pláž je místo 100 metrů vzdálená 300 metrů a že u polopenze není k večeři pití v ceně. Především extrémně levnou dovolenou je dobré podrobit důkladnému prozkoumání, ať nezjistíte, že jídlo se nedá jíst, výhled z pokoje je do dvora a úklidová služba v hotelu funguje jen sporadicky. S těmito informacemi vám pak velmi pomohou uživatelské recenze.


Kam a s kým jedete na dovolenou?

Občas si člověk koupí zájezd a jediné, co ví je, že si vybral Chorvatsko, o konkrétním názvu hotelu a o cestovní kanceláři, která zájezd pořádá, nemá ani potuchy. Chcete-li předejít problémům, pak se do takového dobrodružství rozhodně nepouštějte, ve smlouvě by vždy měl být uveden konkrétní název hotelu a chybět nesmí ani pořadatel zájezdu, ať víte, na koho se v případě reklamací obrátit.


Kolik dní a nocí si užijete moře a sluníčka?

Den není noc. Říkáte si, co je to za nesmysl, vždyť je to přeci jasné? Ne každému. Při výběru zájezdu už se těšíte na vysněnou dovolenou v Bulharsku, že si ani nevšimnete, že místo slibovaných sedmi nocí spíte na hotelu šest nocí a že místo osmi dní trávíte skutečně u moře jen šest dní. Pokud poletíte těsně před půlnocí, pak se do destinace dostanete až nad ránem, avšak první noc už se může do zájezdu počítat, a to i přestože noc trávíte v letadle a ubytováni budete až po obědě. Zkrátit dovolenou vám může i včasný odlet, jestliže budete poslední den dovolené odlétat brzy ráno, přijdete o celý den.


K dispozici je zástupce, delegát, nebo průvodce?

Máte v destinaci slíbeného zástupce CK? Pozor, nejedná se o delegáta). Je to člověk, který je k dispozici jen pro případ velké krize, maximálně vás na letišti navede k transferu. Výlety, problémy a reklamace řeší delegát, který ale s vámi není po celou dobu zájezdu, tato činnost patří průvodci.