Lidské, a tím spíš lyžarovy nohy nejsou konstantně stejné. Mění se jak v průběhu let, tak v průběhu zimy a někomu třeba i v průběhu lyžařského dne. Ráno je noha většinou menší, ale v průběhu dne může mírně nabýt na objemu. A zatímco hodně výrobců vnitřní botičky lyžařských bot upravuje tak, že je nahřívá a následně tvaruje podle lyžařovy nohy, což umožňuje tepelně tvarovatelná pěna, která po vychladnutí drží tvar, technologie Liquid Fit firmy Head řeší přesné usazení nohy v botě jinak. Nohu v oblasti kotníku fixuje permanentně tekutým materiálem na bázi parafínu.

Liquid Fit: Přesnost tam, kde ji potřebujete

Vnitřní botičky lyžáků vybavených technologií Liquid Fit mají v oblasti kotníků de facto kapsy, jež je možné v potřebném množství vyplňovat materiálem na bázi parafínu. Ten nateče pouze tam, kam je potřeba. Přitom je natolik hustý, aby dokázal kotníky příjemně obemknout, ale současně natolik měkký, aby se vždy znovu vytvaroval přesně podle vašich potřeb. Velikou výhodou technologie Liquid Fit je i to, že stejně, jako se vnitřní botička parafínem plní, dá se parafín také odsát. Takže pokud to s těsným usazením nohy přeženete, je tu snadná pomoc.
Vedle vloni premiérově představené řady NEXO LYT mají letos vnitřní botičky s technologií Liquid Fit také nové lyžáky EDGE LYT, a dokonce i závodní Raptor 140S RS. Liquid Fit se osvědčil a pro lyžaře, kteří stejnou měrou oceňují výkon i pohodlí, je skvělou volbou.

Smart Frame: inteligentní skelety s možností tvarování

Lyžáky Head nabízejí vedle unikátního konceptu tvarování vnitřní botičky také možnost tvarovat skelet. Skelety sportovně orientovaných bot NEXO LYT, KORE i rekreačních modelů EDGE LYT jsou vystavěny na novém designu Smart Frame, který sám o sobě perfektně kopíruje anatomii nohou, navíc se ale dají po nahřátí horkým vzduchem v kritických partiích vytáhnout a tím zvětšit zhruba o 2 milimetry. To může vyřešit třeba špatně zvolenou šíři skeletu nebo atypický tvar nohy. Díky technologii LYT TECH, která ve stavbě skeletu používá grafen, jsou lyžáky navíc překvapivě lehké. Grafen, zde používaný v kombinaci s polyuretanem, je materiál velice pevný, a proto jej lze ve stavbě skeletu aplikovat v relativně tenkých vrstvách. Výsledkem jsou lyžařské boty skvělých vlastností vykazující vysokou pevnost a zároveň nízkou hmotnost.

Jak probíhá plnicí proces?

1. Botička se vyjme ze skeletu, vsunou se plnicí hadičky do připravených otvorů a zatlačí se do kapes v oblasti kotníků.


2. Vnitřní botička se vrátí zpět do skeletu.


3. Bota se nazuje a zapnou všechny přezky na první zub hřebenu.


4. Na konec plnicí hadičky se připojí kartuš s parafínem a za pomoci plnicí pistole se pod mírným tlakem vtlačuje parafín do vymezených prostorů vnitřní botičky. Je přitom potřeba, aby zákazník zaujal přirozený lyžařský postoj. Nakonec se povolí dvě vrchní přezky a plnicí hadičky se jednoduše vytáhnou z botiček.


Celý proces nezabere víc než deset minut, což ocení jak zákazník, tak personál lyžařského obchodu. Parafín v plnicích hadičkách ani v kartuši netuhne, takže se vše dá bez problémů využít při úpravě dalšího páru bot.