Od nadcházející měly nové regule platit pro všechny závody FIS dospělých, juniorů i masters. Kongres FIS v Kapském Městě ale usnesl, že nové parametry se zatím rozšíří jen na závody kontinentálních pohárů (pro nás tedy Evropský), kdežto pro nižší úroveň, tedy všechny FISové, se prodlužuje platnost těch dosavadních.
Přijde mi to poněkud zmatené. V uplynulé sezóně výrobci přešli na nové parametry a již loni se aktuální obřačky s R pod 23 metrů v délce přes 180 skoro nedaly sehnat. I junioři se připravovali na R 27. A najednou se dozvídáme, že můžeme i příští sezónu jezdit na rádiusech menších – jenže takové lyže už málokdo má. Nanejvýš jako zbylé šutrovky.
Tento stav snad teď už přivítají jedině Masters. Nebylo by ale jednodušší je prostě vyjmout, nebo alespoň u starší kategorie? Stejně jako už dnes borec nad 70 let a borkyně nad 60 nemusejí dodržet nařízení délková?
I bez znalosti zákulisí se mi zdá, že odsun platnosti prozrazuje určitou bezkoncepčnost. Tím spíš, když si v materiálech FIS přečteme, že teprve připravuje metodiku k vyhodnocování úrazů a následnému zjišťování jejich příčin. Když přece právě omezení materiálu měla sloužit oné bezpečnosti...
V každém případě si tisíce závodníků, jejich trenéři, rodiče i sponzoři musejí připadat trochu jako blbci. A vůbec ne vlastní vinou.