Zimní sezóna se blíží a příznivci lyžování, skialpinismu i snowboardigu si pomalu dávají do kupy svou zimní výbavu. Jestli jste si bundu, kalhoty a rukavice nevyprali po sezóně, pak právě přišel ten správný čas věnovat jim trochu péče.

Lyžařské a snowboardové oblečení obvykle bývá vyrobeno z funkčních materiálů, peří nebo Gore-Texu a dalších membránových materiálů. Každý z těchto materiálů má své specifické nároky na údržbu.

Oblečení perte s rozmyslem

Jak tedy prát bundu nebo kalhoty se zateplením z dutého vlákna a jiných funkčních materiálů? Klidně ho vyperte v pračce, ale dodržujte při tom základní pravidla hry. Nejdříve si přečtěte štítek od výrobce a řiďte se tím, co je na něm napsáno. Pokud si nejste jistí, tak volte šetrný program, maximální teplotu 40 °C. Nezapínejte program ždímání, ten by poničil vlákna izolační vrstvy. Po vyprání oblečení vyndejte z pračky a nechte ho při pokojové teplotě uschnout na ramínku.

Péřové bundy můžete vyprat i ručně. Do vany nalijte čistou vodu a čisticí prostředek na peří, bundu ponořte do lázně a nechte odmočit. Poté jemně perte a máchejte. Výrazné skvrny před praním předčistěte.

Nepoužívejte aviváž, ta by zanesla membrány, a tím oblečení po funkční stránce zničila. Vybírejte speciální prostředky, které oblečení vyčistí a vrátí mu i voděodolnost. Ta se totiž časem vytrácí, jednak praním a jednak i běžným používáním.

Jak impregnovat funkční oblečení?

Praní je jen jedna část cesty k fungujícímu zimnímu oblečení. Tou druhou je impregnace. Doma můžete impregnovat přímo v pračce. Po vyprání nalijete impregnaci do pračky a spustíte další cyklus praní. Izolační vlastnosti oblečení je potřeba ještě aktivovat v sušičce nebo přežehlením přes čistou látku. Impregnovat můžete i impregnací ve spreji nebo v rozprašovači. Ty se používají na suché oblečení a pomáhají ke zlepšení vodoodpudivých vlastností oblečení mezi praními. Impregnace pro domácí použití však nejsou tak účinné jako impregnace používané v profesionálních čistírnách.

Praní a impregnace v čistírně

Zimní bundy a kalhoty i lyžařské kombinézy můžete poslat do čistírny. Tam vám oblečení nejen vyperou, ale zároveň ho i naimpregnují. Profesionálové používají speciální přípravky, které se přidávají do lázně v poslední fázi praní. Impregnace proniká do vláken a působí přímo v látce.

Připravit zimní vybavení na letošní sezónu si můžete klidně už nyní, a to bez práce! Stačí si objednat jeho čištění online na webu online čistírny a prádelny Cleany.cz, kde si vyberete, jaké kousky chcete vyčistit a naimpregnovat, pak už jen počkáte na kurýra, který si oblečení vyzvedne a čisté zase přiveze zpět. Nabalit mu můžete klidně zimní výbavu pro celou rodinu a ve volném čase si naplánovat příští cestu na zasněžené sjezdovky.

Cleany.cz
Online čistírna a prádelna s dopravou, která šetří váš čas. Vyzvedneme u vás, vyčistíme a přivezeme zpět čisté již do 24 h.

Online čistírna Cleany.cz


Se SNOW získáte slevu 300 Kč

Slevu 300 Kč na profesionální čistící služby s vyzvednutím a doručením na adrese uplatníte na Cleany.cz při celkové objednávce nad 1 500 Kč. V průběhu objednávky zadejte kód SNOW300 (platí do 31. 3. 2021).