Nejrychlejší lyže: S/RACE

Řada S/RACE je určena pro sportovně zaměřené lyžaře a experty. Pod označením RUSH se ukrývají nejvyšší odladěné obřačky a slalomky, loňské sportovní modely SHOT nahradí řada GT a kolekci doplní univerzální lyže MT. Pro všechny je společná unikátní technologie Edge Amplifier, která pro nadcházející sezónu prodělala zásadní změnu. Edge Amplifier je umístěn pod vázáním, ale v letošní sezóně se budeme setkávat hned se dvěma verzemi – Edge Amplifier GS a SL. Verze GS je určena pro lyže s delším poloměrem, SL je naopak koncipována pro točivější lyže a umožňuje kromě lepšího přenosu sil na hrany také větší a plynulejší průhyb lyží.


Lyže pro dámy: S/MAX W

Řadu celodenních univerzálek S/MAX není třeba představovat. V kolekci Salomonu je to již stálice a její vlastnosti jsou téměř legendární. Novinkou v kolekci je však řada S/MAX W uzpůsobená pro něžné pohlaví. Najdeme v ní hned čtyři modely. Nejvyšší z nich, S/MAX W Blast, je určen pro vyspělé sportovní lyžařky, další modely označené W 10, W 8 a W6 si najdou své příznivkyně v řadách pokročilých i začínajících lyžařek. Kromě ryze ženského designu se lyže s označením W liší i použitým lehčím jádrem, a tedy celkovou hmotností. Na všech navíc najdeme opět Edge Amplifier v točivější verzi SL.


Zcela nový allmountain: STANCE

Úplnou novinkou v kolekci Salomonu pro sezónu 2020/21 jsou nové lyže řady Stance. Nahrazují dosavadní řadu XDR a v obchodech je najdeme v šířkách 90, 96 a 102 a zároveň také v dámských verzích, které se od těch unisexových liší použitím lehčího dřeva Karuba, ale také šířkami 88 a 94. Lyže Stance jsou určeny pro celodenní lyžování v měkčích podmínkách nebo v čerstvém sněhu a patří mezi velmi povedené allmountainy, na kterých lze zvládnout téměř cokoliv (více čtěte v boxu Redakční minitest). Díky klasické sendvičové konstrukci se dvěma vrstvami titanalu v kombinaci s karbonem a lněnými vlákny se velmi dobře etablují i na tvrdším kopci, kombinace šířky a výraznějšího rockeru ve špičce je zase předurčuje pro prašanové dny.


Boty pro všechny: SHIFT

Novinku STANCE ideálně doplňuje také zcela nová řada lyžařských bot SHIFT, které najdou uplatnění u všech, kdo hledají sportovně zaměřené boty, jež lze v případě potřeby přepnout do módu chůze a v kombinaci se stoupacím vázáním a pásy vyšlápnout za dobrodružstvím mimo značené sjezdovky. V kolekci nahrazují dosavadní modely QST, jsou ovšem mnohem lehčí než jejich předchůdci a v nabídce je najdeme i v dámské variantě ve flexích 80–110, pánské modely pak s flexemi 90–130. Boty SHIFT, které lze využít pro freeride, skitouring i celodenní allmountainové lyžování, mají samozřejmě technologii Custom Shell HD a Custom fit, díky kterým lze skelety bot i vnitřní botičky individuálně přizpůsobit každé noze.

Legenda pro širší chodidla: S/PRO HV

Zcela nová je i řada bot S/PRO HV. Legendární S/PRO, které patří mezi nejprodávanější boty v segmentu sportovních lyžařských bot, jsou letos v nabídce i v rozšířené verzi označené HV. S šířkou 102 mm by měly padnout všem lyžařům, které trápí široké chodidlo, a díky technologii Custom Shell HD je lze velmi snadno a rychle přizpůsobit v oblasti chodidla, nártu, kotníku i lýtka. V kolekci najdeme hned několik modelů s flexemi 80–130, pro dámy jsou pak přichystány designové varianty s označením W a flexemi 70–90.

STANCE 90 – redakční minitest

Nové lyže Stance stihla redakce SNOW už i otestovat. K dispozici byla varianta s 90 mm pod botou v délce 176 cm. Podmínky byly navíc ideální. V čerstvém sněhu a na rozbité sjezdovce jsou tyto typy lyží jako doma a nejinak je tomu i s modelem Stance. Lyže s 90 mm pod botou byly překvapivě hravé a i s poloměrem 18 metrů snadno ovladatelné a velmi točivé. Delší rocker ve špičce značně usnadňuje průchodnost terénem, menší rocker v patě naopak výrazně zklidní výjezd z oblouku. Stance jsou navíc velmi sympatické svým provedením. Nenápadná, tradiční a jednoduchá konstrukce s absencí všech vzpěr, tlumičů, kolejnic a desek. Na první pohled vypadají jako široké závodní obřačky, na kterých se prostě chcete hned svézt. Vyvolávají dojem nekompromisního tanku, o to víc vás však překvapí jejich hravost a velmi solidní podélná flexe, která napomáhá celkové ovladatelnosti. Stance jako by se svým konstrukčním pojetím vracely k osvědčené klasice před mnoha a mnoha lety, přitom však s uměním kombinovat moderní technologie rockeru a taperu. Pokud hledáte opravdu celodenní lyže a nebojíte se šířky, která vám v mnoha situacích přijde naopak vhod, rozhodně některý z modelů Stance vyzkoušejte.