Vyberte si ze široké nabídky sportovního oblečení Sportalm

Co se týče sportovního oblečení s nadčasovým designem, který lichotí postavě, tak takové oblečení vyrábí například značka sportalm. Lyžařské bundy a kalhoty této značky jsou samozřejmě prodyšné a zároveň odolné vůči větru, vodě i mechanickému poškození. Ale to není zdaleka všechno: mohou se pochlubit i různými materiálovými a technologickými vychytávkami, například záchranným a vyhledávacím systémem Recco, voděodolnými zipy YKK, izolací PrimaLoft, případně i membránou Ustamok-Z. A při tom všem vás vůbec neomezují v pohybu! Sportalm nabízí pohodlné oblečení nejen na sjezdovku, ale i pro volný čas. To si můžete vzít třeba na après-ski párty po lyžovačce nebo snowboardovačce.

Příjem a výdej kalorií

Nemáme v úmyslu se tu zabývat tím, z jakých potravin by měl sestávat ideální jídelníček. Připomeneme si jen to, že základním principem hubnutí je optimální rozdíl mezi denním příjmem a výdajem energie. K největším spalovačům kalorií patří zimní sporty, a to včetně sjezdového lyžování a snowboardingu. Pokud se nemůžete rozhodnout, kterým z nich začít - a to nejen kvůli hubnutí – tady máte malé srovnání.

Při lyžovaní spálíte víc energie, zatímco snowboarding vám více vytvaruje i horní část těla

Na lyžích spálíte za hodinu 400 - 560 kcal, na snowboardu okolo 300. Závisí to samozřejmě i na vašem stylu jízdy, vaší hmotnosti, náročnosti sjezdovky, vlastnostech vaší lyžařské, resp. snowboardové výstroje i na povětrnostních podmínkách. Kalorie například mizí tím rychleji, čím nižší je teplota venkovního vzduchu. Oba sporty namáhají svaly celého těla, především nohou. Při snowboardingu, který vyžaduje náročnější koordinaci pohybů k udržení rovnováhy, však mnohem více zapojujete i hýžďové svaly, břišní svalstvo, zádové svaly a i svaly rukou.

Bezpečnost a úrazy

Bezpečnost lyžování a snowboardingu můžete výrazně zvýšit koupí kvalitní výstroje, která vám padne jako ulitá. Ať už si kupujete lyže, lyžařské boty nebo snowboardy, určitě výběr přizpůsobte svým zkušenostem, dosáhnuté úrovni a celkové tělesné konstrukci. Snowboard pro začátečníky by nikdy neměl mít takové parametry (ohebnost, šířku, umístění vázání...), jaké jsou vyhrazené pro jedno konkrétní odvětví snowboardingu. U lyží je zase důležitá například jejich délka a vykrojení. A u lyžařských bot stupeň tvrdosti, resp. flex index.
Pádům se nikdy úplně nevyhneme. Ze začátku jsou dokonce žádoucí, protože naučit se bezpečně padat, to je základem prevence těžkých úrazů. Tedy - naučit se, jak si chránit hlavu a nejohroženější části těla. Zatímco u lyžařů jsou to především kolena, snowboardistům častěji hrozí úrazy v oblasti ramen, předloktí a zápěstí.

Náročnost

Coby začínající snowboardista se v porovnání s lyžařem napadáte víc, protože stání a pohyb na dvou lyžích je pro nás lidi přirozenější. Na snowboardu také budete ze začátku mít větší problém se zvládáním zákrut. Pokud ovšem máte ambice se vypracovat na profesionála, se snowboardem vám to půjde rychleji. Lyže se sice naučíte ovládat dříve, zato vytříbit si techniku lyžování je těžší než si vybrousit techniku snowboardingu.

Na kolik vás vyjde základní výbava?

Ceny kvalitních nových lyží pro dospělé začínají někde na deseti tisících korun. Kvalitní lyžařské boty stojí okolo dvou tisíc korun nebo víc. Za lyžařské hole zaplatíte, řekněme, tisícovku, ale často to bývá i méně. S podobnou celkovou částkou musíte počítat i při pořizování výbavy na snowboarding, to znamená snowboard, snowboardová obuv, případně i chrániče zápěstí. Když budete mít štěstí, tak celou lyžařskou či snowboardovou výstroj, včetně oblečení a doplňků, seženete ve slevách výrazně levněji.

Další pro a proti: lyžování versus snowboarding

Ještě jsme se nezmínili například o vleku, rychlosti a celkovém zážitku z jízdy. Co se týče nastupování a vystupování z vleku, to je se snowboardem komplikovanější a vyžaduje to cvik, a to i přesto, že lyžař musí v rukou držet hole. Lyže jsou vůbec při jízdě vlekem celkově pohodlnější, a to platí i pro stání. Pro snowboardistu stání na svahu znamená neustálé balancování, a tak si snowboardisté v přestávkách mezi jízdou raději sedají, než aby stáli. A v místech, kde je sjezdovka náhle plošší a lyžař není pořádně rozjetý, se může prostě odrazit lyžařskými holemi, kdežto snowboardista si musí uvolnit jednu nohu a zabořit ji do sněhu. Holemi si lyžař pomáhá i při udržování rovnováhy v obloucích. A i když náhodou spadne, snadno se zase postaví. Při krkolomném pádě se mu lyže obvykle odepnou. Na lyžích se dá dosáhnout rychlosti 250 kilometrů za hodinu i víc, na snowboardu „jen“ kolem 200 km/h. Výhodami snowboardingu jsou naproti tomu pohodlnější boty, volné ruce, menší zátěž pro kolena a hladší jízda po prašanu, resp. čerstvě napadaném sněhu.