Lyžování s dětmi je radost, jen není od věci myslet na bezpečnost. Znáte to. Malý lyžař přeci jen neumí vyhodnotit situaci tak jako dospělý, příliš se kolem sebe nerozhlíží a leckdy to pálí z kopce dolů jako neřízená střela. Pády k lyžování samozřejmě patří. Ve zrychlující se době se k nim ovšem čím dál více přidávají střety s ostatními lyžaři, které jsou zpravidla fatálnější, než když dítě spadne samo. Chránit malého lyžaře je tak dnes již v podstatě samozřejmostí.

Absolutní špičkou v oboru ochrany dětí na lyžařských svazích je POC. Tato švédská značka specializující se na ochranu zdraví a života sportovců byla založena v roce 2005 jako malý start-up, malé dítě proti velkým hráčům lyžařského průmyslu. S pár zaměstnanci a silným posláním „chránit životy a zmírnit dopad následků nehod sportovců“, se POC vydal cestou od úspěchu k úspěchu. Na své dnes již více než patnáctileté pouti se stalo pojmem nejen ochranné vybavení pro dospělé, ale také dětská kolekce POCito určená právě malým lyžařům. Helmy, brýle, páteřáky, GPS trackery a další POCito vychytávky v nepřehlédnu­telných barvách jsou dnes špičkou na poli ochrany dětského zdraví na sjezdovce.

Novinkou letošní sezony je dětská lyžařská helma POCITO OBEX SPIN, která v podstatě kopíruje velmi úspěšný dospělácký model Obex Pure. Přilba je vybavena systémem ochrany mozku SPIN chránícím před mnohdy fatálními rotačními sílami působícími na mozek při nárazu. Helma je parádně větraná a skvěle přizpůsobitelná jakékoliv dětské hlavě, takže dítě nebude vnímat helmu jako přítěž. Právě naopak. Samozřejmostí je EPS výstelka, svorka na připnutí brýlí a RECCO® Reflector. Provedení ve svítivých barvách, modré, oranžové, zelené a růžové zvyšuje pravděpodobnost, že malého lyžaře na svahu opravdu nikdo nepřehlédne.

Vybírat můžete i z dalších skvělých helem POCITO: Fornix, Auric Cut SPIN nebo Skull kopírující dospělou závodní verzi se skořepinovou ochranou uší.

K helmě patří nerozlučně brýle. Speciálně pro děti POC vyvinul brýle POCITO OPSIN s odolným a odvětrávaným rámečkem, širokoúhlým zorníkem a třívrstvou pěnovkou zajišťující maximální pohodlí malého lyžaře. Nastavitelný popruh je potažen silikonovým potiskem – brýle tak nemají šanci sklouznout z helmy. Brýle jsou k dispozici ve stejných barvách jako helma dětský Obex, takže kromě nekompromisní viditelnosti vše k sobě rovněž ladí.

Ochrana dětí na svahu by nebyla kompletní bez ochrany páteře, kterou také není radno podceňovat. Dětská vesta s integrovaným chráničem páteře POCITO VPD AIR VEST je vyrobena z pružné a vysoce prodyšné síťované pohyb neomezující tkaniny. Díky celorozepínacímu provedení lze snadno obléknout. Vesta je navíc vybavená prsní kapsou, kam můžete vložit GPS lokátor Trax. Po připojení mobilní aplikace k lokátoru budete mít vždy přehled o tom, kam se malý lyžař zatoulal.

Podtrženo sečteno? Na horách už leží první sníh a dovádění s dětmi na svahu se blíží. Pokud nepodceníte vybavení, budou to zcela jistě nejhezčí zážitky celé zimy. Ať to jezdí.