Každý produkt je vyroben ze 100% polyesteru, který lze plnohodnotně recyklovat. A to včetně zipu, nití, výšivek, visaček... Jedinou výjimkou je jezdec zipu, po jeho odstranění se výrobek může totožným procesem proměnit v nový, plně funkční a estetický oděv. A nejen to. Mono Material si i po recyklaci zachovává vyšší kvalitu než mnohé jiné nerecyklované textilie a zároveň je odolnější a méně náročný na údržbu, takže déle vydrží. Kolekce Mono Material je významným krokem v podpoře ekonomického smýšlení při výrobě oděvů, ale především ve směřování ke snížení množství odpadu.
Mono Material Insulator je nejvýraznějším produktem kolekce Urban. Zateplená bunda je kompletně vyrobena z polyesteru, 100% recyklovaný izolační materiál má přitom vlastnosti podobné jako peří. Prošívané komory, typické právě pro péřové produkty, zajišťují, že je izolace rovnoměrně rozložena. Na výběr je mnoho barevných variant pánských i dámských. Cílem kolekce je dosáhnout skvělých izolačních i estetických kvalit a vytvořit produkt i s návaznými procesy, které na konci životnosti produktu umožní jeho kompletní recyklaci v jiný, srovnatelně kvalitní oděv. Jde o jakýsi bezodpadový koloběh, kdy vzniká nové ze starého – textilní perpetuum mobile.

Dnes se recykluje a na nové oděvy přetváří pouze 1 % textilu. Výrobou produktu, který je úplně celý z jednoho materiálu, se jeho recyklace významně zjednodušuje. Mluví se pak o tzv. cirkulární recyklaci, která může v budoucnosti přispět k zamezení vyčerpání přírodních zdrojů. Zásoby surovin pro výrobu polyesteru jsou omezené, a přesto většinu výrobků z PE prakticky nelze recyklovat tak, aby byly využívány znova. Obsahují totiž i jiné materiály, které znemožňují získat zpět čistý polyester. Do budoucna proto Helly Hansen plánuje vybudovat infrastrukturu k cirkulární recyklaci a zároveň s tím motivovat společnost k odpovědnějšímu smýšlení a schopnosti využívat textilní materiály opakovaně.