Co musí takové oblečení umět? Při stoupání skutečně efektivně odvádět pot, a to skrze všechny vrstvy oděvu. Zahřát, respektive udržet tělesné teplo při těle – pohybujeme se v nejstudenějších místech, na vrcholcích hor. Podmínkou pro udržení tepla je samozřejmě sucho. Přitom vykonáváme pohyb s vysokou mírou tělesných rozsahů – oděv tedy nesmí omezovat. Protože stoupáme většinou vzhůru, počítá se každý gram. Střih musí zohlednit i další specifika, například zachovat komfortní přístup do kapes při použití batohu nebo sedacího úvazku, poskytnout efektivní ventilaci apod. Společnost Helly Hansen, která vyrábí specializované oděvy do nejnáročnějších podmínek už od neuvěřitelného roku 1877, má ohromnou výhodu v tom, že se dlouhodobě inovačně věnuje všem jednotlivým vrstvám technických oděvů, takže nejenom že je v každém tomto segmentu na světové špičce, dokáže navíc jednotlivé vrstvy i optimálně kombinovat.

Spodní vrstva: H1 PRO LIFA SEAMLESS

Začneme od těla. Aby vše fungovalo, podmínkou je kvalitní funkční prádlo, které efektivně odvádí vlhkost, ale v případě potřeby dokáže i zahřát. Recept značky Helly Hansen se jmenuje H1 PRO LIFA SEAMLESS, materiál kombinující unikátní vlákno LIFA, které díky své mimořádné stavbě poskytuje jedinečný odvod vlhkosti, a osvědčenou vlnu merino. To vše je doplněno vlastní technologií body-mapping, která odpovídá lokálním projevům lidského těla: tam, kde je potřeba odvádět pot, má tkanina transportní vlastnosti, naopak v místech, která je potřeba uchovávat v teple, je materiál s adekvátně vyšší tepelnou izolaci.


Body mapping reflektuje jednotlivé oblasti těla podle toho, je-li potřeba je tepelně izolovat, nebo naopak teplo a vlhkost odvést


Střední vrstva: LIFALOFT

Je-li potřeba zateplit, je na řadě technologie LIFALOFT. Ta vznikla (jako společné dílo Helly Hansen a Primaloft) opět na základě unikátního vlákna LIFA, ovšem uzpůsobeného k tomu, aby maximálně izolovalo. Z toho pohledu je velmi efektivní, proto se výplň může používat v nižší gramáži, a oděvy z materiálu LIFALOFT jsou tak velmi hřejivé, ale přitom mimořádně lehké. Další jejich velkou výhodou je, že nezachycují vlhkost, přesně řečeno ji skvěle transportují, logicky také velmi rychle schnou, což je v horách neocenitelnou výhodou.


Revoluční zateplení LIFALOFT je lehké, efektivní, vodoodpudivé, přesto vysoce prodyšné


Vrchní vrstva: Helly Tech Professional

Do nejnáročnějších pozemských podmínek jsou určeny svrchní vrstvy s membránou Helly Tech Professional, které mají výborný poměr voděodolnosti (vodní sloupec 20 000 mm/m2) a prodyšnosti (20 000 g/m2). Pokud je počasí naopak příznivější, přijde na řadu softshellový svršek z řady Odin. I on odolá větru a omezeně vodě, zato ale nabídne ještě vyšší prodyšnost. Navíc je 4směrně elastický, takže maximálně funkční při pohybu. I softshellová bunda nabízí veškeré specifické prvky pro skialpinisty (kapuci přes helmu, kapsy apod.), o nichž bude ještě řeč.


Kapsy jsou ergonomicky umístěny tak, aby nekolidovaly s popruhy batohu či sedacího úvazku


Střih a výbava

Jak už bylo naznačeno, právě kolekce Odin nese nejvyšší úroveň technické výbavy. Kapsy u kalhot i bund jsou konstruovány tak, aby byly snadno dostupné a maximálně splňovaly intuitivní ergonomické požadavky. Unikátní je kapsa na telefon (Life pocket), který je stále důležitějším společníkem na túrách, jelikož slouží nikoli jen jako komunikátor, ale i jako fotoaparát, mapa či GPS. Aby se maximalizovala výdrž baterie, je potřeba, aby telefon nebyl vystaven mrazu. Kapsa Life pocket je obalena speciálním izolačním gelem, který zimu k telefonu nepustí. Zvýšený střih kalhot zase zlepší tepelný komfort v oblasti náchylného pasu, chrání před průnikem chladu i sněhu. Zásadní je také regulovatelná ventilace, která nadále přispívá k nejvyšší funkčnosti oděvu při různých režimech pohybu a typech počasí. Mohli bychom pokračovat kapucí, systémem Recco atd.

Minimalizovaná hmotnost oděvu

Schválně, zvažte si doma vaše oblečení do hor a porovnejte ho. Hmotnost pánské bundy (Odin Mountain 3L Shell Jacket) ve velikosti L je 509 g, setové kalhoty (Odin Mountain 3L Shell Bibs) váží 513 g a softshell bunda (Odin Mountain Hybrid Softshell Jacket) v téže velikosti 703 g.