Na co si dát pozor při výběru sportovních bot?

Je hned několik věcí, na které bychom se měli při výběru bot určených ke zvýšené fyzické aktivitě zaměřit. Pokud hledáme běžecké boty ve správné kategorii bot určených k běhu a nezaměníme je za boty do posilovny a naopak, je dalším krokem správný výběr padnoucí velikosti. Každá značka i typ bot nám mohou sedět jinak a proto je dobré řídit se nejen velikostí, ale i jejich tvarem. Jednoduchým testem, kdy obtiskneme mokrou nohu na papír, zjistíme, jakou klenbu naše noha má. I to je záležitost, na kterou je třeba brát zřetel. Ať už velikost nohou přeměřujeme pro nákup on-line nebo míříme rovnou do prodejny, je vhodné nákup nechat na večer, kdy naše nohy dosahují svého maxima, co se velikosti a šířky týká. Například při běhu delším pěti kilometrů noha trochu nabyde na svém objemu, a proto je vhodné myslet dopředu na to, aby se do boty pohodlně vešla a měla potřebný komfort. Ke zkoušení je také dobré mít připravené ponožky, ve kterých se chystáme vyběhnout nebo cvičit. Neméně podstatnou věcí je i určení terénu, ve kterém budeme sportovat. Jiné vlastnosti mají boty určené do sportovních hal a jinak vypadají vlastnosti těch outdoorových.

Co od sportovních bot očekávat?

Sportovní obuv by měla být především pohodlná, dobře polstrovaná, větraná a měla by být vyrobena z kvalitních materiálů. Noha by v botě měla mít dostatečný prostor, zároveň ale musí držet pevně na svém místě – k tomu dopomohou správně zavázané tkaničky.
Boty určené ke sportování by také měly být lehké a odpružené proti otřesům. Potřebných vlastností dosahují obvykle kvalitní boty, jejichž pořizovací cena bývá vyšší, ale samotná vysoká cena zároveň určitě není zárukou výběru těch pravých bot, které nám zaručí větší bezpečí pro nohy nebo jejich komfort. I když s námi správně vybraná obuv určená na sport vydrží dlouhý čas, je třeba si připomenout, že je ale nezbytně nutné obuv včas vyměnit. Obnošená bota nám poté může přinést víc škody než užitku.

Jak mohou špatně zvolené boty uškodit?

Ať už se věnujeme obyčejné chůzi na túrách, rychlé chůzi, běhu či vzpírání v posilovně, špatně vybrané boty nám mohou zavařit a způsobit nejeden zdravotní problém. Ačkoliv jsou puchýře a odřené nohy nepříjemné, obvykle je pocítíme hned. Mnohem horší dopady na naše zdraví mají ale špatné vlastnosti obuvi, které často nerozeznáme hned a nohy v takových botách trápíme, dokud se zdravotní potíže samy neozvou. Nejčastěji nám dlouhodobě užívaná špatně zvolená obuv přináší kuří oka, otlaky, vbočený palec či vybočený malíček. Jindy může jít ale i o zkrácení Achillovy šlachy nebo bolesti páteře a hlavy. Některé problémy lze řešit včasnou rehabilitací, ale mnohdy je jediným východiskem operace, která nás může ve velké míře komplikací zbavit. Ideálním řešením je ale, nejen v tomto případě, prevence. Proto je vhodné vybrat boty na jakoukoliv sportovní aktivitu pečlivě – naše nohy nám budou vděčné.