Sluneční brýle - nezbytnost na dovolenou

Pokud vyrážíte ven, je téměř vždy nezbytné vzít s sebou sluneční brýle. Nikdy nevíte, jaké počasí vás zaskočí, a není nic horšího než mžourat do sluníčka celý den nebo se kvůli tomu schovávat ve stínu. Brýle patří na sjezdovku, pláž, za volant nebo řídítka. Nejvíce je využijete v létě, ale sluníčko umí potrápit i v jiných obdobích. Protože jsou sluneční brýle také módním doplňkem, často je uvidíte jako součást image celebrit nebo našich dospívajících. Anonymita spojená s černými brýlemi se vám může hodit, pokud nemáte svůj den nebo se zkrátka necítíte na přímý oční kontakt s dalšími lidmi.

Sluneční brýle - jaký model vybrat?

Slunečních brýlí je mnoho typů a stylů. Základní dělení je na brýle s plastovými obroučky nebo s kovovými. Výplně mohou být celočerné, matné nebo lesklé, vyskytují se i jiné barvy. Obroučky vybírejte podle toho, jak vám sedí na nose a podle typu obličeje. Kovové obroučky se dají upravit, jsou flexibilní, plastové už mají tvar kolem nosu daný. Pokud nosíte dioptrické brýle, budete už svůj oblíbený typ znát. Platí jednoduché pravidlo: Tvář s jemnějšími rysy snese mohutnější obroučky, výraznější obličej zjemní menší brýle. Pánské sluneční brýle jsou k dostání v robustnějších provedeních, dámské sluneční brýle zase hýří barvami, ozdobami nebo neobvyklými tvary. Vyplatí se pořídit si více párů slunečních brýlí, protože budete mít vždy jedny v záloze, zároveň je můžete střídat pro různé příležitosti.

Dámské a pánské sluneční brýle

Populární typy brýlí:

Lenonnky - tenké kovové obroučky kulatého tvaru odvozené od jména slavného beatlesáka, který je proslavil.

Kočičí look - větší obroučky se špičatým zakončením vytvoří image filmové hvězdy, skvěle se k nim hodí klobouky a šály.

Futuristické plastové brýle výrazných barev - jsou extravagantní a umí vzbudit pozornost.

Kovové obroučky - jsou flexibilní, u nosu se mohou upravit. Jemnější typy se hodí pro výrazné obličeje. Tento typ býlí může být také ozdoben kamínky nebo kovanými ozdobami jako jsou malé kytičky či jiné tvary.

Sportovní brýle - klasické černé nebo s antireflexní úpravou výplně, hodí se na kolo nebo do hor.

Samozabarvovací sluneční brýle - hodí se pro majitele dioptrických brýlí. Fungují tak, že skla jsou uvnitř budovy transparentní a venku se zabarví podle potřeby do černa nebo hněda.

Jak o sluneční brýle pečovat?

Noste je zásadně v pouzdře a čistěte speciálními ubrousky na brýle. Při poškrábání mohou ztratit svou schopnost UV ochrany, proto pozor na písek na pláži nebo jiné nečistoty. Při větším znečištění můžete omýt vodou. Můžete si také pořídit šňůrky na brýle a vyhnete se tak jejich ztrátě nebo neustálému hledání.