Na počátku 3. tisíciletí získala tradiční jízdní kola novou konkurenci: kola na elektrický pohon. Přestože jejich historie sahá více než 100 let do minulosti, rostoucí popularitě se těší zejména v posledních letech.

Podle dostupných statistik mělo každé čtvrté kolo prodané v roce 2020 elektrický pohon. Čím se elektrokola od klasických modelů liší?

1. Pořizovací cena

Na kolik vás elektrické kolo vyjde? Standardní modely pořídíte průměrně za 20–60 tisíc korun. A přestože můžete namítnout, že i náročnější jízdní kola pořídíte za nemalou částku, při nákupu elektrokola se cena navýší o motor, akumulátor, displej a další důležité prvky.

Pokud tedy padne vaše volba na kolo s elektrickým pohonem, počítejte s vyššími finančními výdaji, abyste svůj běžný účet úplně nevybílili. Elektrokola jsou v dnešní době žádaným zbožím a tomu odpovídá i jejich cena.

2. Možnosti jízdy a trénink fyzické kondice

Kolo na elektriku? Jen pro slabé nátury! S těmito nelichotivými poznámkami se majitele elektrokol ještě nedávno setkávali celkem běžně. V současnosti podobné narážky utichají, kola na elektrický pohon mohou přesto budit zdání, že se jedná o alternativu pro lenochy.

I při jízdě na elektrokole ovšem platí: nešlapeš – nejedeš. Elektromotor se při vaší neaktivitě vypne. Pokud si navíc vypnete asistenci motoru, můžete si dát pořádně do těla na městských stezkách i v terénu. V náročnějších podmínkách ale stále dominují klasická kola, která jsou – porovnáme-li srovnatelné modely z obou kategorií – agilnější a umožňují hravější jízdu.

3. Údržba a dobíjení baterií

Největší pozornost při kontrole elektrokola je pochopitelně nutné věnovat baterii. Zatímco na klasickém kole se spoléháte především na své síly, elektrický motor vám v případě vyčerpání kryje záda. Pokud se ovšem baterie nevybije.

Proto si musíte udržovat přehled o jejím stavu a při delších cestách myslet na to, kde baterii dobijete. Problematická je také životnost baterií. Zatímco klasické kolo vám při správné údržbě vydrží roky, výdrž baterií v průběhu času spíše klesá. Nová elektrokola mají dojezd 60–120 km, po několika sezónách to ale může být mnohem méně.

Konečný verdikt?

Stále jste na pochybách, jestli dát přednost kolu na elektrický pohon, nebo raději zůstanete u osvědčené klasiky bez motoru?

Před návštěvou obchodu si položte otázku, zda jste ochotni do elektrokola investovat potřebné finanční prostředky a z jakého důvodu chcete s projížďkami na kole vůbec začít. Zodpovězení těchto otázek vám nákup v mnohém usnadní.