Patrik Schwarz obětí freeridu

25.10.2007

Z klesajících teplot, které pomalu ohlašují příchod zimy, má radost šestnáctiletý snowboardista Patrik Schwarz. Nemůže se dočkat, až vyrazí za jasného počasí na neporušenou zasněženou pláň. Právě freeride v prašanu je pro něho největším požitkem. Jak říká, „alpské disciplíny omezující se na projíždění branek na upravené sjezdovce mi přijdou nudné, ale volný terén, to je něco jiného!“

Ke snowboardingu se Patrik dostal asi jako většina kluků v Čechách. Nejprve jezdil od malinka na lyžích a pak (zhruba od jedenácti let) začal objevovat s partičkou kamarádů možnosti prkna. První kopce sjížděl pod Pradědem, kam ho brával tatínek, protože v místě bydliště – rovinaté krajině kolem Olomouce - neměl moc příležitostí.

Vedle jízdy na snowboardu má rád gymnastiku, čímž ale rozhodně nemyslí, že by s oblibou visel v tělocvičně na kruhách, hrazdě nebo hopsal po kladině. „Spíše jde o salta dopředu a dozadu a vůbec breakové prvky,“ vysvětlil rider s tím, že podobné kousky dělá i s prknem na nohou, ale zatím raději v létě do vody. Podle jeho slov by tento styl rád piloval co možná nejvíce, ale uvidí, jak mu to dovolí věčně zatěžovaná kolena.

Každopádně zimu hodlá maximálně prozávodit a už teď se těší na freestylovou sérii O2 Rookie Cup. Chtěl by zaútočit podobně jako vloni, (kdy získal bronz), na nejvyšší příčky a zařadit se s dalšími finalisty do projektu O2 Snowboard Talent. Pokud by se mu v sezóně 2007/2008 podařilo vyhrát, odjel by trénovat na Nový Zéland, který je jeho velkým cestovatelským snem.

Patrik studuje Střední školu polygrafickou v Olomouci a po jejím ukončení by chtěl hned začít pracovat ve svém oboru. Ohledně kariéry na prkně si nechá otevřená vrátka a kdo ví, třeba mu jednou vyjde i jeho vytoužená účast na X-Games. 

Nový obrázek
 Patrik Schwarz

Eva „marná“ a její zlomeniny

30.9.2007

Ačkoliv dostala Eva Samková v loňském roce přezdívku „marná“, její sportovní snažení rozhodně takové není. Teprve čtrnáctiletá snowboardistka ukázala, že dokáže obstát v konkurenci starších a úspěšně si vedla v rámci freestylové série závodů O2 Rookie Cup do 18 let. Nakonec se probojovala mezi nejlepší trojici juniorek (patřil jí bronz) a mohla se zařadit i do projektu O2 Snowboard Talent. Své umístění však mohla ještě vylepšit, kdyby se jí ve finále na Mísečkách nepřilepila smůla na paty – respektive na prkno. „Při jízdě jsem spadla a zlomila si nohu - holenní kost. Bylo mi moc líto, že nemůžu závod dokončit. Kachna (Kateřina Reehová) o mě prohlásila, že jsem fakt „marná“. Původně jsem tuto přezdívku měla jen z legrace kvůli slovní hříčce s jinou Evou, a to zpěvačkou Farnou,“ objasnila přezdívku snowboardistka.

K dalšímu zranění přišla mladá závodnice o prázdninách, kdy to ale se snowboardingem nemělo nic společného. „Od malinka mám ráda koně, chodím do stájí a také jezdím. Tentokrát jsem ale nejela, jen blbla a lezla po ohradě. Bohužel jsem spadla na ruku a tak ošklivě si ji zlomila, že mi ji pak museli ještě při jedné operaci rovnat,“ popsala Eva s tím, že ji tato hloupá náhoda překazila účast na O2 Rookie Campu, který jako finalistka projektu O2 Snowboard Talent získala zdarma.

Po těchto dvou nešťastných příhodách ale Eva nezanevřela ani na prkno ani na koně. Zvláště ve snowboardingu hodlá brát přípravu cílevědomě, trénovat co to jde, a své výkony v závodech zlepšovat. Věří, že i když bude muset v letošním roce dělat přijímací zkoušky na střední školu (nejspíš gymnázium), bude mít na sport dostatek času. Navíc aby byla blíž svému klubu - Sportovní akademii Špindlerův Mlýn – opustila svou třídu v ZŠ Vrchlabí a svůj poslední devátý rok zahájila ve zmíněném středisku zimních sportů.

Snowboarding bere Eva zatím jako koníček, ale pokud se jí bude dařit i během střední školy, nevylučuje, že by se mu chtěla věnovat profesionálně.

Kariéru na prkně začala zlomenou rukou

13. 9. 2007

První dny ve školní lavici má za sebou Kateřina Reehová, finalistka projektu O2 Snowboard Talent. Už teď ví, že letošní rok pro ni bude mimořádně náročný. „Budu se muset maximálně snažit, protože mě čeká maturita a přijímací zkoušky na vysokou,“ říká studentka královédvorského gymnázia, která by ráda skloubila snowboarding i školu. „Kromě sportu vlastně nic jiného neumím,“ směje se Katka, která pomýšlí na studium na Fakultě tělesné výchovy a sportu.

Prázdniny utekly Katce doslova jako voda. Část strávila s partičkou na Rozkoši, pak se dostala s lidmi ze Sportovní akademie Špindlerův Mlýn (za kterou na snb jezdí) na Hintertux a týden si užívala v rámci O2 Rookie Campu na italském ledovci ve Schnalstalu. „V Itálii se mi líbilo nejvíc, protože tam byla spousta lidí na seznámení a já se strašně ráda kamarádím s někým novým. Navíc jsme camp měli jako finalisté zdarma, jinak by to pro mě bylo i přes veškerou podporu rodičů drahé.“

Finalistkou projektu O2 Snowboard Talent se Katka stala překvapivě po první sezóně aktivního ježdění. Ne, že by na prkně dříve nestála, ale nemá na toto období nejlepší vzpomínky. „Prkno jsem dostala k Vánocům někdy v 7. třídě. Hned jak jsem na něj stoupla, tak jsem si při první jízdě zlomila ruku,“ vypráví. Pak se prknu několik let vyhýbala a teprve vloni si řekla, že snowboarding znovu zkusí. „Učila jsem se vše prakticky od začátku, od obloučků jsem šla pomalu na skoky, které jsem podle rad kamarádů pilovala během závodů,“ popisuje.  V sérii závodů O2 Rookie Cup nakonec získala v kategorii holek zlato a do nadcházející sezóny jde s jasným cílem - obhájit toto prvenství a také se dobře umístit v sérii 4x4.

Přestože Katka ráda závodí, o profesionální dráze snowboardisty zatím moc neuvažovala. Nejdůležitější je pro ni dělat sport, který ji baví. „Za reprezentaci jsem hrála softball a chápu, co znamená dělat sport závodně. Vše se pak zbytečně hrotí a to nechci,“ dodává Káťa, kterou vedle školy a prkna zaměstnává i výchova nového pejska (amerického staforda).


Martin Kaňůrek: „Snowboard u mě vede!“

22.8.2007

Zatímco dříve byl pro sedmnáctiletého ridera Martina Kaňůrka snowboarding „jen“ koníčkem, do sezóny 2006/2007 dal všechno. Snowboarding u něho vystoupal na první místo a chtěl by se mu věnovat profesionálně. „Na prkně jezdím aktivně pátou sezónu, ale teprve poslední rok byl pro mě takový cílený. Zaměřil jsem se převážně na jednu sérii závodů a snažil se jí objíždět,“ říká Martin, kterému se toto rozhodnutí vyplatilo. V závodech O2 Rookie Cup získal ve finále 2. místo a mohl se zařadit do projektu O2 Snowboard Talent. Díky němu strávil část letních prázdnin na O2 Rookie Campu, který se konal na italském ledovci ve Schnalstalu. „Na camp jsem se těšil už předem. Vůbec jsem neměl strach, že bych mezi okolní ridery nezapadl. Je to bezvadná parta lidí, která si ihned porozumí. Navíc si vzájemně radíte, jak na některé triky, a to je obrovský plus,“ popisuje s tím, že letní soustředění začal brát jako samozřejmost a pozvání na různé campy a jamy se jen hrnou.

Nový obrázek
Martin Kaňůrek, foto Michal Oškrkaný

Prknu zůstává Martin věrný nejen na sněhu. Rád jezdí na skateboardu a tento týden odjíždí na 14 dní do Chorvatska, kde si nenechá ujít jízdu na wakeboardu. Po tomto sportovním zpestření ale bude muset zasednout do školní lavice - Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Naštěstí zde mají pro snowboarding pochopení. „Mám to suprově skloubené. Existuje zde obor virtuální grafika, kde pracuji například na designech prken. Mám taky stipendium a i během závodů v zimě mi vycházejí vstříc, takže nemusím mít individuální plán,“ pochvaluje si rider.

Nadcházející zimní sezóna přinese Martinovi spoustu nových zážitků a zkušeností. U Mezinárodní lyžařské federace (FIS) si totiž zajistil svůj kód, pod kterým bude prvně objíždět závody v zahraničí. „Určitě půjdu zase do „Outůčka“ (= závody série O2 Rookie Cup) a chci zkusit evropské poháry,“ těší se Martin, kterému porovnání s ostatními jezdci jistě prospěje.


Šárka Pančochová: Sníh po celý rok by mi nevadil!

10.8.2007

Když se Šárky Pančochové zeptáte, jak si v létě užívá sluníčka a koupání, tak pohoříte. Šestnáctiletá nadějná snowboardistka, finalistka projektu O2 Snowboard Talent 2007, má totiž nejraději zimu a vůbec by jí nevadilo, kdyby byl sníh po celý rok. „Teplo je pro mě příjemné jen občas a rozhodně nejsem typ, co by se opaloval u vody. Ráda vyrazím zablbnout na skatu, ale snowboard je snowboard,“ říká.

Léto by se prý bez prkna nedalo přežít, a proto se snaží dostat alespoň za hranice na ledovec. Letos se jí tato možnost splnila díky zmíněnému projektu O2 Snowboard Talent, kde každý z finalistů získal jako jednu z cen týdenní pobyt na italském ledovci Schnalstal. I když se její účast neobešla bez zranění, premiéra O2 Rookie Campu byla jedním slovem super. „Camp bych si určitě zopakovala, sešli jsme se dobrá parta lidí a skvěle jsme si zajezdili. Co se týká zranění – to holt ke sportu patří,“ bere statečně svůj naštípnutý loket, který si ještě v tuto chvíli léčí. Už ale zvažuje, že před koncem prázdnin vyrazí na ledovec ještě jednou.

Nový obrázek
Šárka Pančochová

Šárka má na sporty přirozený talent, se snowboardingem začala v předminulém roce, aktivně závodit teprve vloni. Během takto krátké doby se umístila na předních příčkách v několika freestylových závodech a je pro spoustu mladých lidí vzorem. „Jsem vlastně samouk, jen někdy mi poradí kamarádi,“ přiznává Šárka, která doma na jihu Moravy moc neposedí. Právě naopak! V každé volné chvíli vyráží s prknem do kopců trénovat.

Naplno půjde snowboardistka do příští sezóny a rozhodně si nenechá ujít závody série O2 Rookie Cup, jejíž finalisté se na konci opět utkají o titul O2 Snowboard Talent 2008. Ten s sebou nese značnou finanční podporu, která umožní náctiletým vyrazit do světa a porovnat své výkony s dalšími evropskými ridery. Cíle má Šárka opravdu vysoké, jednou by ráda byla ve světové snowboardové špičce a zúčastnila se olympijských her. Kéž by se jí to podařilo!

Nový obrázek
Šárka Pančochová

Akční prázdniny Matěje Nováka

Většina lidí si mezi střední a vysokou školou užije prodloužené prázdniny. To ale nesmíte být jedním z nejlepších snowboardistů v České republice. Matěj Novák vyrazil po úspěšně složené maturitní zkoušce na O2 Rookie Camp na italský ledovec Schnalstal (Val Senales). „Bylo to tam super, sice nám moc nepřálo počasí, ale snažil jsem se jezdit, co to šlo. Chtěl jsem potrénovat hlavně jízdu na switch a O2 Rookie Camp byl dobrou příležitostí,“svě­řil se devatenáctiletý rider.

Mezi Val Selanes a maturitou zvládl letošní vítěz O2 Rookie Cupu ještě zkoušky na vysokou školu. Ze dvou míst, kam byl přijat, se po dlouhém rozmýšlení nakonec vzdal fakulty sociálních studií v Brně a vybral si Filozofickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni – obor Sociální a kulturní antropologie.

Ještě než se pustí do studia, musí zvládnout jednu příjemnou povinnost. V půlce srpna totiž odlétá s Martinem Černíkem na měsíc na Nový Zéland. „Už se samozřejmě těším. Zéland je jedno z nejlepších míst pro snowboarding na Zemi. Pořádně si zajezdíme a myslím, že se bude točit i nějaký video,“ říká Matěj. Tuto cestu si může dovolit díky finanční podpoře, kterou získal v letošním roce jako vítěz titulu O2 Snowboard Talent 2007, společně s účastí na zmíněném campu v Itálii.

Nový obrázek
Matěj Novák

Kromě trénování v úžasné scenérii Nového Zélandu čeká Matěje na druhé straně zeměkoule i začátek sezóny. Na přelomu srpna a září se totiž pustí do rampy ve středisku Cardrona, kde se uskuteční první závod FIS World Cupu 2007/2008.

Posledním místem, kde budete moci jednu z největších nadějí českého snowboardingu potkat ještě před odletem na Nový Zéland, je zatopený lom v Hříměždicích. Matěj jezdí do lomu skákat pro zábavu a druhý srpnový víkend se tam uskuteční contest v extrémních skocích do vody – Time Out High Jump. A i když se Matěj přímo závodu nezúčastní, přijde si zvýšit hladinu adrenalinu jako divák.