Do pletací dílny v severoirském Newtownards záhy doléhají první prosby: Muži na frontě potřebují pořádné ponožky! Denně se brodí bahnem, rozmáčená kůže na jejich nohou se mění v necitlivou bílou hmotu a kilometry a kilometry v plné polní odírají paty do krve. Místní pletaři se mobilizují a zahajují misi, jejíž trvání nakonec zdaleka přesáhne vítězný konec první světové války.

Pozor, návykové!

Pod Scrabo Tower se i dnes, po více než sto letech, stále vyrábějí ponožky tak, jako by měly přežít čtyři roky v zákopech západní fronty. Jsou neskutečně odolné, možná dokonce jedny z nejodolnějších na světě – uváží-li člověk, že si trekaři na tři a půl tisíce kilometrů dlouhé stezce Appalachian Trail, vedoucí přes čtrnáct amerických států, vystačí s pouhými dvěma páry. Navíc i po týdnu na nohou, bez vyprání, zůstávají tyto ponožky příjemně měkké a bez zápachu. Bridgedale totiž vznikají docela odlišným způsobem, než jiné ponožky, které si člověk vezme jednou, maximálně dvakrát, a pak je odhodí do koše na prádlo.

Začíná to u přírodního vlákna, nejčastěji z merino vlny. To se „omotá“ odolnějším vláknem syntetickým a z této kombinace následně vzniká hustý a tak houževnatý úplet, že ho člověk neprošoupe ani po tisícím dvoustém osmdesátém šestém kilometru na nohou.

Bridgedale

Tímto ovšem není hotovo. Po upletení zůstává pár ponožek Bridgedale o dobrou polovinu větší než výsledný produkt a teprve poté, co ho pracovníci v severoirském Newtownards (v případě lyžařských ponožek pak v jihoafrické dílně Bridgedale) opakovaně vyperou v páře a poněkolikáté vytvarují na kopytě, získá výslednou velikost. Díky tomuto postupu se ponožky nesrazí ani o píď a už navždy si zachovají svůj tvar.

A než ten váš pár lyžařských, turistických či běžeckých ponožek opustí šicí dílnu, přistane ještě před člověkem, který ho obrátí v rukách a ověří jeho bezchybnost. Svým jménem pak stvrdí doživotní záruku Bridgedale a připojí vzkaz čitelný jen mezi řádky příze: „Pozor, tyto ponožky jsou návykové.“

Bridgedale Ski Ultra Fit

Svižnější tempo na skialpech, ostré nasazení na sjezdovce. Subtilní merino ponožky Ski Ultra Fit se usadí na nohou, jako by na ně odjakživa patřily.
Cena: 679 Kč

Bridgedale Ski Ultra Fit

Bridgedale Ski Lightweight

Po poslední jízdě spočítejte, kolik jste nalyžovali kilometrů. Nebo si vyšlápněte na hřebeny hor. Lyžařské ponožky nízké gramáže užijete během sportovně pojatých dnů.
Cena: 629 Kč

Více o ponožkách Bridgedale Ski Lightweight

Bridgedale Ski Lightweight

Bridgedale Ski Midweight

Pohoda a pohodlí. Možná si to chcete venku prostě jenom užít – na sjezdovce i skialpech v poklidném tempu. Natáhněte si polstrované ponožky střední gramáže a bude to ono.
Cena: 679 Kč

Více o ponožkách Bridgedale Ski Midweight

Bridgedale Ski Midweight

Bridgedale Ski Midweight+

Zima může být pohádkově kouzelná, ale také nepříjemně vlezlá. Když už jen pouhý pohyb nestačí, aby se nohy zahřály, oblékněte je do opravdu teplých merino ponožek.
Cena: 769 Kč

Bridgedale Ski Midweight+


Text: Honza Navrátil