Heslem firmy je „Mountain people“ – lidé z hor/horští lidé – dvě slova, která vystihují podstatu filosofie RAB: stále hledat netradiční řešení, vyvíjet unikátní produkty, testovat v terénu, zdokonalovat. To vše nyní v eco balení, kdy si firma vytkla cíl minimalizovat emise CO2. V roce 2020 se RAB stal Climate neutral company a cíl je nastaven na dosažení uhlíkové neutrality v roce 2030. Již nyní je DNA RABu péče o prostředí, ve kterém se tak rádi pohybujeme, podpora různých enviromentálních projektů a zavádění recyklovatelných materiálů je proto samozřejmostí.

RAB je peří

Už od 80. let, kdy si Rab Carrington ušil první spacák v přítmí půdy svého domu v Sheffieldu, zůstává v rodokmenu značky zakořeněná prostá filozofie vyrábět jednoduché věci, které v horách dobře a dlouho slouží. Péřovka či spacák od RABu tě proto zahřejí dnes i za dvacet let. Během 40 let vývoje jsou dotažené k dokonalosti, používají špičkové materiály (Pertex, Gore) a peří s plnivostí až 900 cuin. Peří má navíc hydrofobní úpravu od anglické firmy Nikwax. V kolekci RABu tak naleznete ultralehké hybridní péřovky KAON (250 g), odolné mrazobijce Electron Pro (523 g) a Neutrino Pro (585 g) nebo unikátní řadu péřovek Infinity, které používají vrchní materiál Gore Infinium a zaručují tak nejen tepelný komfort, ale také ochranu před vlhkostí a větrem.

Hurá na skialpy

Logickým vývojem nebo spíše rozšiřováním produktového portfolia RABu je zbrusu nová skialpová kolekce Khroma. Že to bude pecka z pohledu technických parametrů, o tom nikdo nepochyboval. Ovšem výsledek je parádní kombinací pohodlí, technických řešení a skvělého designu.

Základem skialpové kolekce je bunda a kalhoty Khroma Kinetic. Jak bunda, tak kalhoty jsou vyrobené z osvědčeného nepromokavého softshellu Proflex. Materiál je extra mechanicky odolný, s vodním sloupcem 20 000 mm, zároveň je vysoce prodyšný. To vše zabalené ve strečovém kabátě, takže bunda i kalhoty jsou pohodlné jako pyžamo.

Bunda Khroma Kinetic má jednoduchý a účelný design, 2 hrudní kapsy, do kterých se vejdou pásy nebo třeba rukavice. Kapuce je tvarovaná na použití širokého spektra přileb. Odvětrávání je důmyslně posunuto na zadní stranu rukávu, takže ve spojení s otevřenou kapsou vzniká „větrací tunel“. Bundu tak není třeba sundávat ve stoupání. Střih umožňuje pohodlné vrstvení pod bundou, včetně slabé péřovky.

Kalhoty Khroma Kinetic doplňují bundu do skvěle funkčního celku. Dolní kraj nohavic pasuje i na široké lyžáky. Vnitřní okraj kotníků je vyztužený, doplněný sněžným límcem. Vše doplňuje seřiditelný zvýšený pas a kšandy. Na stehnech najdete praktické kapsy na uložení mobilu nebo třeba klíčů od auta. Na bočních dílech je dobře ovladatelné odvětrávání. Barevné kombinace kompletu lahodí oku a jsou i v detailech (barva zipů, taháčky) skvěle kombinovatelné.

Dalším lákadlem skialp série jsou bundy Khroma Cirque. Materiál Gore Active poskytuje excelentní hodnoty paropropustnosti, zároveň skvěle chrání proti dešti, mokrému sněhu nebo větru. Gramáž materiálu je tak akorát – bunda působí robustně a zvládne i náročný ski mountaineering – ale hmotnost je příjemných 420 g. Propracovaný střih nikde neomezuje, nasazená kapuce přes helmu nijak netahá ani při nasazeném batohu. Na levé paži je skrytá kapsa na permanentku nebo drobnosti (klíč, opalovací krém). Dvě asymetricky vypracované hrudní kapsy dodávají bundě zajímavý vzhled.

Zkrátka, pokud hledáte oblečení na skialp nebo kamkoli do hor, RAB vás dokáže obléci od hlavy až k patě. Nezáleží, zda vyrážíte po práci nadupat výškové metry, čeká vás víkend v Krkonoších nebo se chystáte třeba na jarní Kazbeg.

Na oblečení od RABu se můžete spolehnout v každé situaci, a navíc budete vypadat skvěle.
RAB ARC ECO jacket

Průlomová nepromokavá bunda, kterou vyvinul RAB ve spolupráci s japonským výrobcem ultralehkých látek Pertex. Základem je monolitický 3vrstvý laminát Pertex Revolve, kde jsou všechny 3 vrstvy tvořeny polyesterem a materiál je tak možné 100% recyklovat. Klasické nepromokavé lamináty recyklovat nejde, protože obsahují 2–3 různé substance (PAD+PUR+ PES). Bundu ARC ECO tak můžete doslova hodit do kontejneru s PET lahvemi, recyklovat lze i zipy a ostatní doplňky.

Nepromokavost je na dostačujících 20 000 mm a bunda má moderní design vhodný do hor i do města. Jedná se o unikátní a průlomové řešení, které razí cestu udržitelnosti.


www.jsmerab.cz