Zkontrolujte technický stav vozu

Sice platí, že technický stav vozu byste měli kontrolovat před každou jízdou, při každodenních cestách do práce či na nákup tak ale činí málokdo. Důkladně bychom tak automobil měli zkontrolovat alespoň před delšími cestami.

Zkontrolujte si, slovy klasika, nejen zda světla svítí, stěrače stírají a klakson troubí. Zkontrolovat byste měli i hloubku dezénu a stav nahuštění pneumatik – samozřejmostí by pak měly být pneumatiky zimní. Na škodu nemusí být ani přibalení sněhových řetězů. Prověřte také brzdy a stav provozních kapalin.

Pokud povezete věci ve střešním boxu, zkontrolujte, že vše drží, jak má, a cesta tak bude zcela bezpečná.

Při cestě do zahraničí byste měli věnovat zvýšenou pozornost i detailům. Zatímco v Česku vám například drobná prasklina na čelním skle může projít, v cizím jazyce budete s policejní hlídkou smlouvat obtížněji. Poničené sklo tak raději nechte vyměnit.

Administrativní záležitosti

Zkontrolujte platnost povinného ručení, sjednejte všem členům výpravy cestovní pojištění (pokud budete lyžovat, nezapomeňte na to, že pojištění musí krýt úrazy při sportu) a zvažte, zda se nevyplatí sjednat si i havarijní pojištění.

Kromě toho si nastudujte zpoplatnění silnic. Ať už v Česku, či v zahraničí, při jízdě po dálnici budete téměř všude potřebovat dálniční známku. Stejně tak skipas v případě lyžování či vstupenky na další atrakce, rezervaci ubytování a restauračních zařízení. Včasnou přípravou předejdete nepříjemnostem, často navíc lze nákupem přes internet ušetřit nejen čas, ale i část výdajů díky slevám za včasný nákup on-line.

Poslední věcí je kontrola povinností spojených s nemocí COVID-19.

Jak řídíte na sněhu?

Nezapomeňte na to, že jízda po zasněžených cestách se zásadně liší od kvalitních dálnic či jízdě po městě. Zejména luxusní vozy s pohonem zadní nápravy mohou mít v zasněžených kopcích problém. Prověřte tedy své možnosti a schopnosti. Někdy může být výhodnější vyrazit na hory zapůjčeným automobilem s pohonem všech čtyř kol.