Pravidelná chůze působí na organismus jako lék. Má na lidské tělo úžasně blahodárné účinky, a to bez ohledu na věk. Odborníci říkají, že pohyb se nedá ničím nahradit, že zdravý člověk by měl ujít víc než pět tisíc kroků denně. Ideálně ovšem deset tisíc - to je doporučení Světové zdravotnické organizace.

Nepodceňte chladné počasí

Chůze a přírodní krásy - to je kombinace, která má na lidský organismus blahodárné účinky. Zimní turistika ve vyšší nadmořské výšce má však i svá specifika. Je dobré vědět, že ve výšce nad tisíc metrů bývá teplota vzduchu o deset a více stupňů nižší než v nížinách a že vítr v těchto oblastech mívá i sílu vichřice. Proto je velmi důležité, aby turista v těchto nadmořských výškách měl na sobě vhodné oblečení a obuv. Zimní oblečení by se mělo skládat z teplého spodního prádla a z kvalitních vrchních oděvů. Svrchní oblečení by sportovce mělo hlavně chránit, ale také by mu mělo umožňovat volný pohyb bez jakýchkoli omezení. Mělo by sestávat ze zateplené bundy a nepromokavých kalhot. Skvělým tipem jsou Northfinder kalhoty , které sportovce chrání i v chladném a větrném počasí. A v takovém počasí je samozřejmě nutná i teplá čepice, šála a rukavice.

Zimní sportovní obuv

Sportovní obuv neovlivňuje jen kvalitu sportovních výsledků, ale i zdraví sportovce. Nevhodná obuv může způsobit otlaky a odřeniny, různé deformity a poškození nohou. Proto by obuv na zimní turistiku měla být správně tvarovaná a dostatečně měkká. Dobrým tipem na zimní sportovní obuv jsou Salewa boty a Dynafit boty z prvotřídních materiálů. Tato obuv se vyznačuje i vhodným střihem, kvalitní výstelkou, silnou podrážkou a nízkou hmotností. Je maximálně pohodlná a přitom vzdušná a nepromokavá, nohy jsou v ní krásně v teple i v tom nejmrazivějším počasí. Při výběru sportovní obuvi nezapomeňte ani na správnou velikost. Turistická obuv by totiž neměla mít jen správnou délku, ale i správnou šířku - neměla by sportovce tlačit ani nikde dřít.

Jak si chůzi zjednodušit?

Skvělým pomocníkem pro zimní turistiku jsou turistické hole. Většinou se vyrábějí z lehkých kovů a s oblibou je používají začínající i pokročilí turisti. Hole jsou po celou dobu chůze připoutané k dlani, avšak umožňují lehký pohyb dopředu a dozadu. Tvar úchytu rozhoduje o tom, jak hole sportovci sednou do ruky. Délka holí pak určuje, do jaké míry sportovci ulehčí pohyb. Proto nezapomeňte, že délka holí by měla v ideálním případě odpovídat dvěma třetinám výšky člověka.