Základem je vrstvení

Přestože vrstvení je naprostým základem především v zimních teplotách hluboko pod nulou, osvědčí se vám i během jara. Snadno se totiž může stát, že počasí jednoduše přeceníte a oblečete se nedostačně, či naopak příliš teple.

Při vhodně zvolených vrstvách můžeme jednoduše odložit či naopak obléknout svršky tak, abychom si i při pohybu zachovali komfort a předešli nepříjemnému pocení nebo prochladnutí. Cílem by měla být konstantní teplota, při které nám nebude zima, ani se nebudeme potit.

Nezapomeňte na termoprádlo

Do kategorie oblečení do zimního počasí patří také termoprádlo, které s příchodem března často odkládáme na dno skříně. To se však může vymstít nepříjemným propocením a následným prochladnutím – termoprádlo totiž plní úlohu nejen z hlediska udržení komfortní teploty, ale také odvádění potu.

Obáváte se, že vám bude v termoprádle horko? Tak přes něj jednoduše oblečte jen tenké kalhoty a pod ně sportovní kraťasy pro případ, že byste chtěli svrchní vrstvu odhodit. Pokud se teploty i na horách přehoupnou přes deset až dvanáct stupňů, termoprádlo můžete nahradit například elastickými kalhotami.

Zvolte vhodnou bundu

Nedílnou součástí oblečení na jarní výběh na běžkách či turistický výlet je vhodná bunda. Ta by měla být nejen dostatečně prodyšná, ale také nepromokavá, a zároveň nesmí nijak omezovat pohyb.

Právě jarní období je k pořízení nové bundy nejvhodnější. Jelikož se sezóna pomalu chýlí ke konci, můžete využít velké množství slevových akcí a výprodejů, díky čemuž pořídíte kvalitní bundu výrazně levněji. Pro opravdu příznivé ceny prolistujte leták Decathlon, ve kterém najdete jak oblečení na běžky, tak na horskou turistiku.

Vhodnou alternativou do teplejšího počasí nad dvanáct stupňů může být rovněž vesta, která ochrání před prochladnutím hlavně ledviny a záda. Opět myslete především na vhodný materiál a pohybový komfort.

Myslete na vhodné ponožky

Pokud existuje oblečení, které bychom neměli zanedbat v jakémkoliv počasí, rozhodně to jsou ponožky. Zatímco o důležitosti kvalitní obuvi se nebude dohadovat asi žádný sportovec, ponožkám bohužel málokdy věnujeme dostatečnou pozornost. Ty by měly být nejen hřejivé, ale také dostatečně prodyšné a schopné odvádět pot.

Jak poznat, že jste vhodně oblečení?

Nedostatečné oblečení poznáte snadno – jak ale zjistit, zda jste to s vrstvami nepřehnali? Pokud se chystáte na aktivní pohyb, jako je běžkování či turistika, hlavním ukazatelem je mírný pocit zimy předtím, než vyrazíte. Při pohybu se totiž výrazně zahřejete.

Pokud však dodržíte základní pravidlo o správném vrstvení, stačí jednoduše nadbytečnou vrstvu schovat do batohu.

Přibalte opalovací krém

Na závěr pro vás máme tip, který s vhodným oblečením možná příliš nesouvisí, avšak na horách ho oceníte za každého počasí – nepodceňte sílu slunečních paprsků. Nedostatečná ochrana před sluncem může vyústit nejen v nepříjemné spáleniny od sluníčka, ale z dlouhodobého hlediska přivodit také celou řadu dalších dermatologických obtíží.