BIKE tour 2022 - Stevens from SNOW.cz on Vimeo.


Značka Stevens má 30 letou historii a v ČR se stala populární hlavně mezi cyklokrosaři. Stevens nabízí široké spektrum kol od silniček, městských kol, cyklokrosek, gravelů, horských kol až po elektrokola. Stevens můžete znát i díky slovenské hvězdě Petrovi Saganovi, který na kole Stevens získal stříbrnou medaili na juniorském mistrovství světa v cyklokrose a německou firmu rovněž proslavil také všestranný cyklista Mathieu Van der Pool.


Jelikož má Stevens „cyklokrosové“ kořeny, bylo nasnadě zařadit do svého portfolia také stále více populární gravely, tedy pevná neodpružená kola s berany. Gravel z anglického překladu znamená štěrk, takže kolo tohoto typu vás nejlépe povozí po štěrkových cestách. Celkově jde ale o univerzální stroj, který je takřka ideální do českých podmínek, protože se s ním dá jet svižně po silnici, ale zvládá právě i mírný terén jako jsou lesní a polní cesty.


Při pohledu na gravel vás možná napadne otázka, čím se liší gravel od cyklokrosky? Zatímco cyklokroska je sportovní stroj určený na okruh, gravel má pohodlnější geometrii, takže je vhodný spíš pro běžné vyjížďky a na cestování. Gravel má také na rozdíl od cyklokrosky níže umístěný střed, což přináší větší jistotu při náklonech a také má delší rozvor, takže je v rychlejší jízdě stabilnější.


Fajnšmekry pak může zajímat letošní novinka u top modelu Sonora z řady Cross Country hardtailů, který se pyšní bezdrátovým řazením SRAM GX AXS. Hlavní výhodou elektronického systému řazení je bleskurychlé zařazení lehkým stiskem „tlačítka“ na řídítkách, bez nutnosti se podřizovat se podmínkám v terénu. Dalším plusem je speciální ochrana proti poškození při nárazu, kdy se odpojí motor a přehazovačka má možnost volného pohybu. Hned po té se ale „šaltr“ vrátí do původní pozice, takže to jezdec prakticky nepozná.Videoreport jsme natáčeli v prostorách písecké prodejny CykloŠvec.