Na českém a slovenském trhu jsou nejvíce zastoupené lyže black crows řady freebird určené pro skialpinismus, skitouring a freetouring. Zjednodušeně – odlehčené lyže, na kterých se dá snadno stoupat, a zároveň umožňují prvotřídní sjezdařský zážitek. V názvu je vždy přívlastek freebird (např. navis freebird) a lyže jsou unisex – stejné pro holky i pro kluky.

Málokdo si však vystačí s jedním párem lyží. Možná už máš lyže black crows z kolekce freebird, ale láká tě také ježdění v resortu i mimo sjezdovku. V tom případě by tě měly zajímat freeridové vrány – lyže kategorií big mountain a all-terrain.

black crows all-terrain

Lyže vhodné i pro tuhé „chodicí“ hybridní vázání, ale na rozdíl od skialpových lyží s nimi zažiješ o level lepší pocit na pistě. Navíc hravě zvládnou odpolední rozměklou sjezdovku nebo blbnutí ve snowparku. Představení letem, světem…

 • camox – lyže, které výborně vedou. Dlouhý radius, střední camber a double rocker. Nejvyšší potenciál mají pro dlouhý oblouk ve vysokých rychlostech a nezklamou ani při jibbování ve snowparku.
 • justis – náročný sníh, agresivní jízda, žleby, velká rychlost, prostě lyže jen pro zkušené, výborné lyžaře.
 • serpo – obojživelník pro sjezdovku (výborné na carving) i mimo ni (dobrá flexe). Odlehčený brácha justisu, na těchto lyžích si dobře zalyžuje i průměrný rider.
 • captis – měkčí a ochotně točivé freestylové lyže na triky, prostě na blbnutí. Jsou měkčí než camoxy.

black crows big mountain

Camille Jaccoux je popisuje takto: „Lyže pro big mountain jsou duší černých vran. Jsou velké a široké a jsou předurčeny pro všechny typy terénů v jakékoli nadmořské výšce. Pokud si chceš užít panenský svah nebo nakreslit lajnu v lese, vybírej z řady big mountain.“

 • nocta – výborné lyže pro freeridové začátečníky i opravdové fajnšmekry, snadno ovladatelné. Díky inverznímu banánovému tvaru krásně pluje v prašanu, na jiném sněhu to nebude ono.
 • anima – dobře ovladatelné lyže i ve velké rychlosti, vyrovnají se se všemi druhy sněhu. Lajna z dlouhých oblouků, skoky, snadné zatáčení, switch… Mimochodem, animy dovezly svého pána k celkovému vítězství ve Freeride World Tour.
 • atris – nejuniverzálnější freeridovky, vhodné i pro freetouring, obstojí ve všem, od prašanu po krustu. Vlajková loď značky.
 • corvus – ikonické lyže, první, které vypustily vrány do světa. Tvrdší lyže pro vyšší rychlost. Nevýrazný rocker, flat camber. Corvusy se profilem podobají lyžím sjezdovkovým.
 • solis – allround, tank do jakéhokoli sněhu i pro vysoké rychlosti, třeba průjezd laviništěm. Výborné pro sjíždění žlabů. Tvrdé lyže, jednoduchý přední rocker, nevýrazný camber.

Dámské lyže „birdie“ z řad big mountain a all-terrain

Seznamte se i s lyžemi pro holky, jejichž konstrukce je shodná s pánskými. Liší se rozsahem délek a designem.

 • anima birdie – na jedné straně hravost, na druhé spolehlivost – neboj se jet na plno. Skvělý výkon na tvrdém sněhu, stabilita.
 • atris birdie – výborné lyže do jakéhokoli sněhu, které tě podrží i ve vysokých rychlostech. Stabilita i rychlé přehranění.
 • camox birdie – lyže, kterou lze označit jako zlatý střed. Tolerance a hravost. Optimální pro freestyle, fajnová i do terénu.
 • captis birdie – super ovladatelné lyže, zvládnou je i holky drobnější postavy, na sjezdovku i do volného terénu.