Jestliže i vy patříte mezi milovníky adrenalinových sportů, tak skialpinismus pro vás musí být jasná volba, tento úžasný sport si v současné době získává stále více svých příznivců. Jedná se o adrenalinový zimní sport, se kterým si užijete nekonečný příval energie ve volné přírodě a prožijete s ním pocit absolutní svobody. Tento skvělý sport vznikl ve Švýcarsku a Francii, skialpinismus to je čistý adrenalin s neopakovatelnými zážitky. Princip tohoto sportu spočívá ve stoupání do kopce a v adrenalinové jízdě z kopce ve volné přírodě na čerstvém prašanu. U toho sportu je dobré si připomenout, že tento adrenalinový sport vyžaduje hlavně dobrou fyzickou kondici, bezvadnou výstroj a kvalitní oblečení z funkčních materiálů je zde přímo nutností.

Výstroj a ochranné prvky zajistí vaši bezpečnost

Pokud pomýšlíte na to, že si tuto zimu skialpinismus vyzkoušíte, tak v žádném případě nepodceňte kvalitní výstroj a ochranné prvky. Abyste si mohli volnou jízdu náležitě užít, potřebujete se v první řadě cítit bezpečně a právě v tom je to kouzle bezstarostné jízdy. Skialpinistické lyže vycházejí ze sjezdových lyží, ale rozdíl je v tom, že jsou lehčí a jsou na nich skialpinistické pásy. Vázání má možnost fixace i volného pohybu, lyžáky jsou ohebné v kotnících a mají nízkou hmotnost. Skialpinistické helmy jsou velmi důležitou součástí bezpečného sportování. Bez helmy na svah nedoporučujeme vyrážet vůbec. Ideální helmy mají být pevné, ale zároveň mají mít nízkou hmotnost, aby se v nich sportovci mohli volně, dynamicky, plynule a snadno pohybovat. Helmy by měly být vyrobeny z kvalitních a odolných materiálů, které garantují příjemné nošení a maximální bezpečnost, což je nejdůležitější. Chrániče zad jsou velmi důležité bezpečnostní prvky, zde může skialpinista zvolit buď tvrdé, nebo měkké. Měkké chrániče mají nižší hmotnost – jsou vyrobeny ze speciální hmoty, která ztvrdne až při nárazu. Tvrdé chrániče se vyznačují pevnou vnější skořepinou, ale z pohledu ochranné funkce jsou oba typy rovnocenné.

Oblečení a lavinová výbava vám může zachránit to nejcennější – váš život!

Jestli jste se rozhodli vybrat si skialpinistické oblečení, tak vám vřele doporučujeme se zaměřit na funkční vlastnosti materiálů, a to zejména na výhřevnost, odolnost vůči větru a vodě, ale také na hmotnost a skladnost svršků. Skvělým tipem na skialpinistické oblečení je luxusní značka Goldbergh, která nabízí široký sortiment kvalitně zateplených, nepromokavých a zároveň prodyšných zimních sportovních oděvů, které jsou dokonale funkční. Ale správný skialpinista nesmí podcenit ani výběr čepice a rukavic, bez kterých se na horách neobejde. Rukavice mají být u zápěstí ukončeny manžetami, pod které se nedostane sníh. Jednou z nejdůležitějších věcí při pohybu ve volné přírodě je lavinová výbava, která nesmí žádnému skialpinistovi chybět. V lavinovém batohu má mít nafukovací pytle, sondu, vyhledávač, lopatu a další důležité pomůcky. Sněhové laviny ve vysokohorské zimní přírodě představují velké nebezpečí, které není radno podcenit, tady jde skutečně o život. Před plánovaným výstupem je proto třeba pečlivě sledovat předpověď počasí – korelaci sněžení, teplotu vzduchu, sílu větru a hlavně stupeň lavinového nebezpečí.