Aletsch Arena v číslech:

Nejvyšší bod skiareálu: 2 896 m
Nejnižší bod skiareálu: 1 845 m
4 vyhlídkové terasy
31 hotelů pojme 15 359 hostů
104 km sjezdovek, 72 km zimních turistických tras, 100 km tratí pro horská kola, 317 km tras pro letní turistiku
V šesti horských vesničkách dohromady trvale žije více než 3 000 obyvatel
Sjezdovky modré 42 km, červené 50 km, černé 12 km, 14 km běžeckých tras nahoře v areálu, 14 km tras pro sněžnice


Skiareál leží na slunečné náhorní plošině, nad kterou trčí do výše 2 900 metrů členitý horský hřbet. Bezlesými svahy se proplétá více než 100 km sjezdových tratí. Mezi hlavními horskými obcemi Riederalp, Bettmeralp a Fiescheralp vedou dlouhé spojovací cesty, takže lze snadno přejíždět mezi prosluněnými mírnými a vyhlídkovými svahy na jihovýchodě a náročnějšími sjezdy ve vrásčité kotlině pod nejvyšším Eggishornem, ze kterého vedou červené sjezdovky sportovního charakteru až do Fiescheralpu. Právě z Eggishornu a sousedního Bettmerhornu se otevírá impozantní pohled na dominantu oblasti, ledovec Aletsch. Ani výhled na opačnou stranu však nezaostává, mezi zasněženými čtyřtisícovkami walliských Alp ční třeba Monte Rosa nebo Matterhorn.Lyžařské výlety s výhledem na ledovec
Jistotu, že cestou potkáte nejlepší výhledy, slibuje panoramatický okruh Glacier Panorama Tour, dětské a rodinné zážitky zase sdružuje v jedné trase Gletschi Tour.


Největší ledovec v Alpách

10 bilionů tun ledu pokrývá údolí v délce dvaceti kilometrů, což z 18 000 let starého Aletschského ledovce dělá nejdelší i nejobjemnější ledovec Alp. V nejmohutnějším místě je výška ledu až 800 metrů, kdyby celý roztál, voda z něj by napojila litrem denně každého na planetě po 3,5 roku! Nejlepší výhledy na něj jsou ze čtyř vyhlídkových teras, tzv. viewpointů. Nic však nenahradí zážitek pohybu po tomto ledovém obrovi. Připojit se můžete k mnoha programům, každý den vyráží na ledovec organizované skupiny s horskými vůdci – pěšky i na skialpech. Můžete vyrazit jen na krajíček, ale i dvoudenní přechod celého ledovce napříč. Význam této dechberoucí přírodní formace dokládá, že celá oblast byla zahrnuta mezi světové přírodní dědictví UNESCO.First Track – ranní luxus prázdných svahů
Pro ty, kdo touží lyžovat na čerstvě upravených svazích mezi prvními, je program First Track startující na Bettmerhornu. Program začíná v 8:15, po vyřádění se na liduprázdných upravených tratích v doprovodu instruktora následuje vydatná snídaně.


Auta zůstávají v údolí

Molekulární stavbu střediska tvoří tři hlavní atomy – vesnice Riederalp, Bettmeralp a Fiescheralp, které leží až v pomyslném druhém patře. Proto do nich nelze dojet autem. Přístup z údolí zajišťují velkokapacitní lanovky, které se starají také o veškeré zásobování celého komplexu. Vesničky mají i své trvalé obyvatele, pro které je celoročně lanovka jediným spojením s okolním světem – většina z nich samozřejmě pracuje v infrastruktuře skiareálu nebo turistických službách. Díky absenci aut je Aletsch Arena mimořádně tichá a klidná.

Bez aut to teprve začíná

I vzhledem k placenému parkování v údolí se zejména místním vyplatí vyrazit za lyžováním bez auta. Aletsch Arena je skvěle napojena na vlakové spoje, stanice lanovek tvoří se zastávkami železnice kompaktní celky s pohodlným zázemím. Aletsch ale jde v udržitelnosti ještě dál – celý provoz je živen energiemi z obnovitelných zdrojů. Dopady globální změny klimatu totiž cítí velmi zřetelně právě ledovec. Pokud by globální oteplování probíhalo dnešním tempem, do roku 2090 by největší alpský ledovec zcela zmizel.

Moosfluh: pohyblivá stanice lanovky

Vlivem oteplování dochází k odtávání permafrostu, což na prudších svazích způsobuje sesuvy půdy. Právě to se děje i na místě, kde je ukotvena horní stanice lanovky Moosfluh – ta se proto pomalu pohybuje směrem k Aletschskému ledovci. Za 25 let se takto stanice posune asi o 11 metrů. S tímto efektem ale stavitelé počítali – díky důmyslné soustavě hydraulických zařízení, GPS čidel a senzorů se přizpůsobuje osa stanice i některých sloupů tak, aby vyrovnala pohyby půdy a umožnila bezpečný provoz lanovky. Nová stanice hybridní sedačkové a kabinové lanovky je tak technickým zázrakem, jenž kompenzuje dopady oteplování planety na vysokohorský svět.Tip: Fun Slope pro děti
Nově otevřená atrakce poblíž Blausee na Bettmeralpu přináší lyžování s dětmi nový aspekt zábavy. Klikatá trať je plná klopených zatáček a skokánků, stejně jako již existující snowparky Schönbiel na Bettmeralpu a Funcross na Fiescheralpu.


Běžecké lyžování

Pro ty, kdo se po lyžování chtějí ještě protáhnout na běžkách, se vyplatí kombo skipas na sjezdovky i běžky – kromě celé Aletsch Areny se jím otevírá přístup k více než 100 kilometrům perfektně upravených tratí pro klasiku i skate. Tento sdružený skipas lze sice zatím pořídit pouze v roční variantě, zahrnuje ale také bezplatné cesty vlakem mezi Brigem a Oberwaldem.Bruslení
Když zůstaneme u sportů, večer nebo místo lyžování lze vyrazit s bruslemi na přírodní kluziště ve Fieschertalu, kromě samotného bruslení se zde dá hrát hokej nebo curling. Dětské kluziště pak najdete v Bettmeralpu.


Gastro: Fondue v lanovce

Večerní hodování nad čerstvým pečivem, namáčeným do slavného fondue, roztaveného sýra s vínem, můžete zakoušet i s jedinečným výhledem na okolní hory – a to z lanovky! V jedné kabince stoupající na Bettmeralp se pohodlně navečeří 4 osoby. Fondue si lze vychutnat i při jiných programech – třeba před nočním sjezdem za svitu pochodní. A samozřejmě také v mnoha horských restauracích, nově třeba v restauraci Schickeria u lanovky Schönbiel nebo v hotelu.


Všechny programy lze objednat na www.aletscharena.ch