Hory nad Barcelonou

Barcelona je jedním z nejnavštěvova­nějších měst světa. A není se čemu divit. Katalánská metropole prodchnutá zvláštní atmosférou staveb architekta Gaudího, v čele s impozantní katedrálou Sagrada Família nebo Parkem Güell, láká nejen milovníky architektury, ale též sluníčka a středomořské atmosféry. Vždyť nechat se polechtat slunečními paprsky na proslulé pláži La Barceloneta a pak se vydat do pulsujícího centra téměř dvoumilionového města plného kaváren a restaurací zní jako nápad na fantastický den.

Jenže spousta je toho k vidění i v kopcích nad Barcelonou. Mezi impozantními Pyrenejemi a katalánským pobřežím se klene hned několik hřebenů. Ten hned nad Barcelonou sice nedosahuje ani tisícimetrových výšek, ale na nádheře ani dramatičnosti mu to rozhodně neubírá. Tady však na turisty v lakýrkách nenarazíte. Vlastně tu nenarazíte skoro na žádné turisty. Pokochat se vyhlídkami Kilo nebo Torre de guaita či prozkoumat zříceniny Antiga bassa d'aigua, Castellciuró a desítky dalších - takto vypadá skvělá dovolená. Všechna tato místa jsou navíc propojena hustou sítí turistických stezek. Na jejich poznávání vám ani týden stačit nebude. Nalákali jsme vás? Tak už jen na srovnávači letenek, například na https://www.esky.cz/…cn/barcelona, vyberte ty nejlevnější letenky do Barcelony a hurá do kopců!

Olymp

Řecko je dalším státem, kam v létě míří miliony turistů. Většina z nich se chystá na místní fantastické pláže, ať už pevninské, nebo na ostrovech v Egejském moři. Zapomenout nesmíme ani na starověké památky, o kterých se učí už na základní škole.

Jenže Řecko je též státem, jehož hornaté vnitrozemí musí nadchnout každého hltače pěších kilometrů. A abychom nezapomněli na počátky evropské civilizace, pozveme vás tam, kde sídlili řečtí bohové - na Olymp. A jako bohové se určitě budete cítit, pokud vystoupáte na masiv nejvyšší hory nad Soluňským zálivem - bájného Mytikasu. Nadmořská výška 2917 metrů hovoří sama za sebe. Tady už je to pro opravdové horolezce. Vždyť první lidé se sem zřejmě dostali až v roce 1913. I zdatní turisté s běžným vybavením se ale mohou vydat na náročnou turistickou trasu E4. Ta spojuje městečka Litochoro a Kikkonopilos právě přes nejvyšší místa pohoří Olymp. Na ní se můžete těšit nejen na bolavé nohy, ale i na vodopády, kostely jakoby uprostřed ničeho a dechberoucí výhledy. Poutníkům navíc poslouží pravé řecké turistické útulny.

Nalákali jsme vás do sídla bohů? Dostat se do Řecka je přitom tak snadné. Rozvinutý cestovní ruch znamená, že letenky sem seženete naprosto jednoduše. Ty nejvýhodnější samozřejmě na srovnávači letenek, například na https://www.esky.cz/letenky.

Apeniny

Když se řekne dovolená v Itálii, většině lidí se vybaví Benátky, letoviska jako Rimini či Bibione, milovníkům historie zejména Řím a Neapol a těm s toulavými botami asi zejména Alpy. Mnohem větší část Itálie ale protkávají hory a údolí jiného pohoří. Na Apeninském poloostrově nemůže jít o jiné hory než o Apeniny. Bezlesé štíty tyčící se nad okolní krajinou působí romanticky a divoce. Zapomeňte ale na to, že byste je poznali během jediné týdenní dovolené. Toto pohoří je sice jen 70 až 100 kilometrů široké, ale délka 1 200 kilometrů z něj dělá vášeň na celý život pro nejednoho turistu a horolezce. Co si tu tedy určitě nenechat ujít, pokud sem vyrážíte na týden?

Tak pojďme zapíchnout prst doprostřed Apenin a uvidíme, na co narazíme. Minout takto nemůžete vnitrozemský region Umbrie, který leží takřka uprostřed Apeninského poloostrova, v okolí města Perugia. Pozveme vás zejména do městečka Gualdo Tadino. Zdejší úzké uličky musí nadchnout každého romantika. Ujít si nenechte hlavně pevnost Rocca Flea z 12. století. A samozřejmě ani túru do kopců. Právě z Gualdo Tadino totiž vede spousta turistických tras do kopců, třeba i ke klášterům Eremo di San Marzio nebo Eremo di Serrasanta. Druhý jmenovaný dýchá jedinečnou atmosférou i díky tomu, že leží téměř na samém vrcholu Monte Serra Santa. Buďte si jisti, že tudy vedoucí hřebenovka vás pohltí a do údolí se vám rozhodně chtít nebude.

A velmi podobné je to v dalších koutech tohoto italského pohoří. Holé vrcholky vystupující z lesů, dramatické scenérie a v údolí Itálie taková, jako ji znáte z filmů. To jsou prostě Apeniny. Tak příjemnou dovolenou!