Hory nikdy nepodceňujte

Základním pravidlem pro výběr té správné výbavy je nic neponechat náhodě a hory nepodcenit. V zimě automaticky předpokládáte, že se máte pořádně obléct a víte, co hrozí, když tak neučiníte, ale v létě? Vysoké teploty prostě svádí k tomu si vzít jen lehké šortky a k tomu tílko, na záda malý batůžek s pár tyčinkami a lahví pití. Jenže podmínky se na horách mohou změnit z minuty na minutu, vaše výprava se pak snadno promění v noční můru. Jak se tedy připravit správně?

Výpravu si dobře naplánujte

Předloni se cílem vaší dovolené stala slunná pláž v Itálii, v loňském roce jste si pořídili poznávací zájezd do Turecka, letos máte zcela jiné plány a chcete vsadit na horské dobrodružství? Pak zbystřete! Zatímco v minulých letech jste se mohli spolehnout na pomoc delegáta a také na to, že co necháte doma, to nejspíš pořídíte v obchodě, který je na každém rohu, teď to bude jiné. Celou výpravu byste měli do puntíku naplánovat dopředu, aby vás nic nezaskočilo. A tím plánováním nemyslíme jen to, že si na mapě vyznačíte trasu, po které se vydáte a koupíte dálniční známku online, ale také že si sbalíte vše potřebné.

Vsaďte na kvalitní boty

Trek do hor je založený na chůzi, základem správné výbavy by tak měla být kvalitní obuv. Tu si pořiďte s dostatečným předstihem a nejprve v ní vyrazte na nějaké menší výlety, abyste ji rozšlápli a zjistili, jak se vám v ní chodí. Jinak riskujete vznik otlaků a puchýřů. A jak by vlastně bota na letní horskou výpravu měla vypadat? Opravdu musí být kotníková? To záleží! Ne každému nízké boty vyhovují, ne vždy je terén dovolí. Záleží i na vašich zkušenostech. Do těžkého terénu radši opravdu vsaďte na kotníkové pohorky, které chrání nohy před zraněním.

Náš tip: Do bot patří ponožky, které byste v tomto případě měli vybírat stejně pečlivě, jako boty. Nejlepší jsou ponožky přímo určené pro letní turistiku v horách. Důležitá je správná velikost a vhodný materiál, ideálem je merino vlna, která klidně může být v kombinaci se syntetickými příměsemi pro ještě lepší odolnost.

I v létě si vezměte termoprádlo

Možná vás to překvapí, ale termoprádlo byste si měli obléknout i na letní trek do hor. Výšlap vám dá zabrat, zpotíte se, a když na sobě budete mít klasické oblečení, pot se do něj nasákne a bude vás studit. Pokud si ale místo běžného spodního prádla obléknete termoprádlo, tričko zůstane suché. Pot se odpaří a vám bude příjemně.

Hodit se budou krátké i dlouhé kalhoty

V létě bývá teplo, občas ale i chladno. Počasí se může změnit i náhle, proto je fajn si obléknout prodyšné kalhoty, ze kterých snadno uděláte kraťasy. Pokud nemáte kalhoty, které mají odepínací nohavice, přibalte kraťasy do batohu a po cestě se převléknete. A když se vám výlety do hor zalíbí, na příště si kalhoty 2v1 pořídíte, třeba se objeví sleva na sportovní oblečení, kterou by byl doslova hřích nevyužít.

Chránit potřebuje nejen tělo, ale i hlava a oči

Oblečení na tělo máte připravené, nezapomněli jste ale na hlavu a oči? I Tyto části si zaslouží chránit, přece jen v létě není nouze o sluneční paprsky, které vás pošimrají na tváři pokaždé, když opustíte stín lesa. Kromě pokrývky hlavy v podobě kšiltovky nebo multifunkčního šátku si s sebou vezměte i sluneční brýle s UV filtrem, které ochrání vaše oči před škodlivými UV paprsky.

Buďte připraveni i na déšť

Sluníčko může vystřídat nejen vítr, ale i déšť. I na to je třeba být připraven, proto do batohu přidejte i fleecovou mikinu jako ochranu před chladem a nepromokavou bundu s membránou, která vlhkost nepropustí dovnitř, přitom ale nechá tělo dýchat.

Nezapomeňte na batoh. Co do něj?

Kam všechny ty věci, které s sebou potřebujete, máte dát? Pořiďte si turistický batoh, jehož velikost přizpůsobíte své výpravě. Na jednodenní trek stačí batoh s objemem maximálně 30 l, na delší výpravy budete potřebovat větší batoh. V každém případě dejte přednost batohu s odvětraným zádovým systémem a do něj naskládejte nejen oblečení, ale i doklady, nějaký ten proviant a cestovní lékárničku s léky, které užíváte, repelentem, náplastí, obvazy, léky na alergii, opalovacím přípravkem, dezinfekcí a dalšími nezbytnostmi.