Slyšeli jste někdy o lyžování v La Sambuy? Pokud nebydlíte v okolí Annecy nebo Albertville, tak asi sotva, přestože se lyžařské středisko nachází v podstatě přímo na trase do velkých francouzských megaareálů jako Tři údolí, Les Arcs či Tignes.

Je to, nebo spíš byl areál místního významu ve výšce 1 150 až 1 850 m n. m., kde se dalo zřejmě polyžovat v klidu, v rodinné atmosféře a nesrovnatelně levněji. Problém byl, že tam zas tolik návštěvníků nejezdilo, a to i kvůli častému nedostatku sněhu.

Z nějakého důvodu však zní lépe, že k jeho uzavření došlo proto, že podlehlo globálnímu oteplování, jak referují Novinky.cz.

Ve většině kopií této zprávy na evropských zpravodajských serverech se bohužel nedočteme skutečnou příčinu nedostatku sněhu, a to že lyžařský areál La Sambuy neměl technické zasněžování.

Bez sněžných děl se dnes neobejde prakticky žádné lyžařské středisko v žádné nadmořské výšce, a to hlavně kvůli nevyzpytatelnosti sněhových srážek, a tedy nepředvídatelnosti zahájení a trvání sezóny. Lidé chtějí lyžovat hlavně o Vánocích a o zimních prázdninách či víkendech, takže areály musí mít v tomto období sníh bez ohledu na to, kolik ho do té doby napadne. Při dnešním způsobu lyžování je navíc technický sníh na většině sjezdovek nutností i kvůli jeho odolnosti a trvanlivosti, která mimo jiné brání vzniku kdysi obvyklých obřích boulí.

Kde nejsou sněžná děla, tam se lyžuje nevyzpytatelně, tedy jsou i nižší tržby a z nich plynoucí ekonomické problémy. To byl také podle všeho skutečný důvod, proč La Sambuy zavírá.

Kdyby měl někdo pocit, že nedostatek sněhu přeci jasně souvisí s globálním oteplováním, tak ani to není tak úplně jednoduché. Mrazivá zima totiž nutně neznamená hromady sněhu, leckdy právě naopak. I v 60. nebo 70. letech Alpy potrápily sněhově marné zimy, ač byly průměrné teploty níže než dnes. V euforii poválečných, sněhově většinou vydařených, zim však vzniklo mnoho lyžařských středisek v místech, které pro lyžování nebyly úplně vhodné. Desítky, možná stovky takových středisek přitom již také zanikly, a to nejen v posledních letech, ale třeba už před 20 či 30 lety.

Osočovat globální oteplování, že zamordovalo malé středisko lokálního významu ne zcela přizpůsobené dnešní době, je proto přinejmenším odvážné, v horším případě pak ideologicky kontaminované...