Vrstvěte, buďte jako cibule

Jedině tak totiž budete spokojeni, ať nakoupíte běžné (funkční i obyčejné) oblečení z diskontních prodejních sítí, jako jsou Pepco, Kik, H&M a další. Nebo drahé a luxusní značkové kousky za násobně vyšší ceny. Ani to nejdražší oblečení totiž nedokáže odvádět dobrou službu, když ho nepoužíváte správně.

První vrstva: odvod potu

Nejdůležitější je zůstat v suchu. Není totiž nic horšího, než se vystavovat studenému povětří ve vlhkém až mokrém oblečení, které vám propocené sedí na těle a chladí vás. Odvod potu je potřeba dovést do dokonalosti, zejména když plánujete dlouhodobější pobyt venku na mrazu, s aktivitami, u nichž se prostě nejde nezpotit.

První funkční vrstva by měla nahradit i spodní prádlo. Oblékněte si ji na holé tělo. Spodky (a podprsenku) oblékejte až na první vrstvu, která pot odvede od těla. Vybírejte proto materiály jemné, neškrábavé, příjemné i v kontaktu s citlivými intimními partiemi.

Druhá a třetí vrstva: záhřevná

Další vrstva má za úkol vás zahřát. Podle venkovní teploty zvolte jeden nebo dva kousky oblečení, které můžete dát na sebe. I druhá vrstva by měla být dostatečně funkční, aby odvedený pot předala ještě výš, až pod vrstvu nejsvrchnější.

Sáhnete-li po dvou záhřevných vrstvách, ta dále od těla by se měla dát snadno a rychle sundat. Vybírejte ji ve formě pružných svetříků nebo rozepínacích mikin. Už nemusejí být nutně funkční,stačí v běžném provedení, jak je najdete třeba v Pepco letáku na příští týden. Jejich hlavní vlastností má být snadné a rychlé vysvlékání právě proto, abyste se co nejméně vystavovali studenému vzduchu po té, co si rozepnete a sundáte bundu.

Čtvrtá vrstva: proti větru a vodě

K čemu by bylo funkční spodní oblečení, kdyby vám foukal ledový vítr až na kůži prsou, břicha nebo zad. Nebo kdybyste promokli seshora, sněhem a deštěm. Poslední vrstva, včetně čepice a kapuce, musí být odolná vodě i větru. Ale přitom prodyšná tak, aby odvedla všechen vypařený pot pryč do okolí. Udělejte si přesnější představu o bundě a kalhotách na lyže v diskuzním fóru SNOW.

Vrstvy se dají zdvojit

Především spodní vrstvu s odvodem potu můžete zdvojnásobit, a obléci na sebe dva kousky oděvu, které dobře odvádějí veškerou vlhkost. Kdy se takový krok vyplatí? Při pohybu v chladu, ale přitom s vydatnou tělesnou aktivitou, u níž očekáváte vyšší míru pocení.

Zahřát se můžete nechat dvěma až třemi tenkými vrstvami. Netřeba zůstávat u dvou. To se však týká jen dost zimomřivých osob, nebo výprav do extrémního chladu, větru a možná i vlhka.

Jedině nejsvrchnější vrstvu nenásobte. Snad jen v případě, že jste si už vyzkoušeli, že vaše bunda není úplně neprofoukavá. Tehdy si pod ni oblečte ještě i mikinu s úpravou proti větru, případně sáhněte po kombinaci mikiny a vesty. Pro lepší rozhodování o nákupu svrchní vrstvy se podívejte na průvodce vodními sloupci.

Image by freepic.diller on Freepik