Primárním smyslem existence lyžařské přilby je pochopitelně zajistit co nejvyšší bezpečí. Atomic to řeší technologiemi AMID a Holocore, jež dle něj společně zajišťují až o 40 % vyšší mechanickou ochranu než standardy odvětví, aniž by to ovlivnilo hmotnost či další uživatelské vlastnosti.

AMID je systém ve vnitřní části přilby sloužící k absorpci a rozptylu energie při nárazech z různých směrů. Skládá se z elastických vložek umístěných mezi vnější a vnitřní skořepinou přilby, které se při nárazu aktivně přizpůsobují směru síly a pomáhají energii rozptýlit, čímž snižují riziko poranění mozku.

Holocore je technologie vnější skořepiny, která spojuje více vrstev různých materiálů včetně pěnového jádra do jednoho kusu. Poskytuje vysokou pevnost a odolnost, přičemž je příjemně lehká. Atomic tvrdí, že díky tomu dosahuje vyššího stupně ochrany při zachování komfortu nošení. Skořepina nabízí i dvou zónovou ventilaci, která je velmi intuitivně ovladatelná.

HD zorník

Jedním z klíčových prvků přilby je nový integrovaný zorník HD Photo. Přináší nové optické vlastnosti: fotochromatické čili samozabarvovací schopnosti reagující na změny světelných podmínek (to je ona zkratka Photo) a vysokou optickou přesnost, resp. vysoký kontrast – to značí zase písmena HD. Technologicky to znamená, že zorník nabízí vysoké rozlišení, můžeme si to představit podobně jako třeba u televize, kde HD přináší více obrazových bodů.

Narůžovělý zorník nijak dramaticky nedeformuje barevné podání okolí, takže netřeba drasticky přenastavovat mozek v ohledu vnímání barev. Přilbu jsme používali více za slunných, méně, ale také dostatečně za horších světelných podmínek pod mrakem a při sněžení. Subjektivně jsme z hlediska zorníku nenarazili na žádný limit a potřebu ho měnit. O fotochromatice člověk samozřejmě ani neví, protože tón se mění postupně v závislosti na podmínkách – ale to je asi něco, co právě chceme – chránit se jednoduše a klidně automaticky tak, abychom to nemuseli řešit a klidně to ani nepoznali.

Co poznáme zřetelně, je šíře zorného pole – do stran nemá limitů a jediným limitem je pouze pěnovka na spodním lemu zorníku. To, že si nevidíte na límec, ale nemá žádný omezující vliv na lyžařovo bezpečí – obecně je šíře zorného úhlu velkou výhodou přileb s integrovaným zorníkem. Přilbu jsme zkoušeli i se slunečními brýlemi pod zorníkem, i tak fungovala skvěle. A nakonec, ani ve špatném počasí se pod zorník nedostane voda z tajícího sněhu, a to díky těsnění na čelním lemu skořepiny.


Zorník lze snadno demontovat a alternativně nasadit konvenční lyžařské brýle – nebrání jim žádný kloub a na zátylku je podrží promyšlený a estetický úchyt.

Pohodlí uvnitř

Vnitřní velikost a pohodlí řeší 360° Fit System, který komplexně – otáčením nenápadného kruhového ovladače na temeni – stahuje obvod přilby podle každé jedné hlavy a umožní použít na poměrně velký rozsah velikostí. To znamená, že máte větší šanci, že vám přilba padne. Výstelka je dobře prodyšná, v kontaktních plochách ji tvoří merino vlna, jež neutralizuje rozmnožení bakterií, resp. tvorbu pachů.

Závěr

Přilba Atomic Savor Gt Amid Visor právem patří do hi-end segmentu lyžařských přileb. Její uživatel cítí, že nabízí výbornou kombinaci ochrany, pohodlí, dobrý výhled a optické vlastnosti. Je vysoce univerzální jak ve smyslu světelných či klimatických podmínek, tak i vzhledem ke tvaru a velikosti hlavy. Design zvažte sami, ale nám se líbí esteticky i funkčně. A nedokážu si moc představit, že by ji někdo měl důvod za cokoli kritizovat.

Výhody

  • deklarovaná o 40 % vyšší mechanická ochrana
  • univerzální zorník do mnoha podmínek, neomezený výhled do stran
  • použití pro poměrně velký rozsah velikostí
  • super výbava, technické a řemeslné zpracování a design

Nevýhody

  • vyšší cena