Unikátní jádro TrueBlend jsme u lyží Blizzard mohli poprvé zaznamenat již před dvěma lety, ale pouze na několika málo lyžích určených na upravené sjezdovky. Loni se s velkým úspěchem začalo používat i u skialpových a freeridových modelů, a letos zaplavilo v podstatě celou kolekci Blizzardu, zejména pak závodní a sportovní řady WRC, HRC a SRC. Řada sportovně zaměřených univerzálek Thunderbird navíc dostala ještě karbonový Active Armor, který kromě tlumení velmi pozitivně ovlivňuje i flexi lyží a jejich rebound.

Co je to TrueBlend?

Jádro TrueBlend tvoří kombinace více druhů dřev poskládaných tak, aby každé lyže plnily nejlépe svoje určení. Jiná je skladba jádra pro lyže na tvrdou sjezdovku, jiná zase pro měkčí lyže nebo pro freeridové modely. Každá používaná dřevina má jinou hustotu a odlišné mechanické vlastnosti, proto jejich vhodná kombinace dokáže základ lyže naprogramovat podle předem definovaných potřeb. Konkrétně buk je nejpevnější, používá se více pod botu u výkonných lyží, kde je potřeba menší pružnost. Následuje tvrdý jasan a o něco pružnější, ale stále dostatečně pevný topol. Posledním je lehoučká paulovnie, která se více aplikuje na špičku a patu lyže – tedy na okrajové části jádra – a samozřejmě na lyže, u nichž je potřeba dosáhnout nízké hmotnosti.


Activ Carbon Armor nově najdete na každém modelu řady Thunderbird

Tři zóny flexe

V principu se každé jádro dělí na tři zóny: nejtvrdší je uprostřed lyže pod vázáním – poskytuje stabilitu a přilnavost lyže na hraně. Střední flex zóna je před a za vázáním a svými vlastnostmi harmonicky propojuje obě krajní zóny. Nejměkčí část je pak ve špičce a patce – ty zajišťují snadné zahájení a vyladěný výjezd z oblouku.


Duramax – další novinkou Blizzard je zcela nový povrch lyže Duramax, který tvoří titanalová vrstva těsně pod speciální krycí fólií. Nejen že vypadá cool, ale lyži ochrání od mechanického poškození a dodá jí nebývalou funkční i estetickou odolnost

Každá lyže má vlastní jádro

Jádro na tvrdou sjezdovku je nejpevnější, v případě řady Race a jejího nového jádra Race TrueBlend je složeno z jasanu a topolu. Skialpové mají zase logicky nejlehčí skladbu s největším podílem paulovnie. Podobně jsou zóny flexe voleny tak, aby se lyže chovaly optimálně v podmínkách, pro něž jsou určené – například freeridové lyže mají měkčí špičku apod. Unikátní však je, že každá vyráběná délka lyže má své vlastní vyladěné jádro, aby výsledný produkt garantoval přesnou a po celé délce lyže optimalizovanou flexi.

www.blizzard-tecnica.cz


Dřevěné jádro TrueBlend se letos rozšířilo i do dalších modelových řad. Kromě sportovních, allmountainových, freeridových a skialpových se ho letos dočkala i celá řada Race s modely Firebird WRC, HRC A SRC